| RadioactiveUranium a întrebat:

De ce unii oameni de culoare alba discrimineaza oamenii de culoare neagra? Sau oameni de culoare neagra pe cei de culoare alba? Mie unul imi plac oamenii de culoare neagra deoarece au simtul umorului si sunt amuzanti.

Răspuns Câştigător
| lolita24 a răspuns:

Unii oameni nu au ce face, si vor sa para interesanti, "cool" sau rai. Tocmai din cauza asta incep sa faca comentarii. Si eu am aceeasi parere, de alt fel ca tine, despre negri. Sunt oameni la fel ca noi, care au simtul umorului dezvotat si trebuie respectati.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiintific vorbind toate rasele provin din specia homos sapiens care a aparut acuma 25000 de mii de ani in africa, chiar darwin spunea ca negri si albi sunt acelasi isi dai seama nu era adn de astea ti-a dat seama ca diferente de aste sunt si la alte animale pisici de culoare neagra, alba etc
fara sa fiu rau sunt diferente intre popoare cateva exemple
popoarele germanice vs popoarele latine
englezi ce au facut in usa si spaniola in america de sud, nu poti compara intelectul savantilor de origine germanica sau evreiasca cu cei de origine latina sau alte origini de culoare
sunt diferente e adevarat si mediu desigur, popoarele germanice bogate o duc bine alea latine sarace si corupte

| ElenaSA a răspuns:

Discriminarea inseamna incalcarea drepturilor altor persoane pe baza unor idei, pareri neintemeiate-ca o rasa ar fi superioara celeilalte. Uneori convingerile sunt adanc inradacinate ca trebuie timp ca acestea sa se streaga.In anumite locuri ele nu pot sa dispara; chiar daca omul afirma ca nu discrimineaza, el poate sa faca asta inconstient.

| dracu14 a răspuns:

Eu nu discriminez negrii, doar nu-i suport, nu le suport atitudinea, rolul lor istoric a fost acela de sclavi, au primit brusc drepturi si li s-a suit la cap, asemenea tiganilor...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

ALB=NEGRU.Frate da-o-n ***.2 oameni.Aceleasi aptitudini, ok? Doar ca unul are pigmentii mai influentabili.Sa faci discriminari rasiale, de culoare, sau sa te mandresti cu nationalitatea indiferent unde te-ai nascut e un mare ca.cat.Suntem aceleasi fiinte, avem aceleasi functii ale organismului.

| awspam a răspuns:

Pentru ca au fost invatati de uni oameni ca sa discrimineze iar cei ce au invatat pe alti sa faca asta au avut de castigat din treaba asta, copii se joaca intre ei si nu tin cont de culoare, dar cum cresc vad la cei din jur lucruri aiurea si asa ajung sa le practice, de ce intrebi?

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Cum suna asta...imi plac negrii ca au haz. nici nu ma mai obosesc sa explic

| Swan39 a răspuns:

Oamenii ar trebui judecaţi pentru ceea ce sunt, pentru felul lor de a fi (ceea ce se dezvăluie cu timpul), nu pentru alţi factori externi.
Cei care judecă un om doar după rasă, naţionalitate sau alte asemenea lucruri neimportante, sunt frustaţi cu probleme psihice.

| Rayzzor a răspuns:

Din punctul meu de vedere, toti suntem oameni si toti trebuie tratati la fel. In trecut, oamenii negrii erau folositi ca sclavi in America, deoarece britanicii nu mai vazusera oameni de culoare pana atunci si ii considerau subdezvoltati, ca seamana mai mult cu asa-zisul nostru stramos, maimuta. Acum, unii oameni albi ii considera la fel de inapoiati si "ciudati" pe cei de culoare. Unii oameni de culoare nu ii suporta pe oamenii albi din cauza trecutului si vor "sa se razbune" ceea ce e complet aiurea si imatur. Sunt oameni rasisti care chiar cred ca trecutul este ceea ce conteaza. Au fost multi oameni care au luptat pentru drepturi egale, pentru a nu exista discriminari si rautati. Martin Luther King este unul dintre acei oameni. Din pacate, a fost omorat de cei rasisti, la fel ca A. Lincoln. Acum, totul fiind democratic, majoritatea oamenilor nu mai iau in seama trecutul si se comporta la fel cu toti, ceea ce mi se pare ca este cel mai potrivit.

| baterie777 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care romanii urasc ungurii si viceversa... din cauza manipularilor politice create in trecutul indepartat (ex. sclavii americanilor si nu numai). eu cred ca asta e o prostie, doar pentru ca cineva e diferit nu inseamna ca nu e om cumsecade.

| Nep_Marius_1990 a răspuns:

Iepurasul alb de la Disneyland, acuzat de rasism

O famile de afroamericani acuza reprezentantii Disneyland de rasism, dupa ce omul care il interpreta pe iepurasul alb din "Alice in Tara Minunilor" a refuzat sa le atinga copilul, spun ei, din cauza culorii pielii lui.

Jason si Annelia Black, originari din San Diego, au spus ca actorul deghizat in iepuras s-a aratat nerabdator sa se pozeze cu copilasii familiilor de caucazieni, in timp ce pe micul lor nu l-a imbratisat si nici nu l-a atins.

"Au mai venit doi copii acolo, pe care iepurele i-a coplesit cu gesturile sale. I-a imbratisat, i-a pupat si a facut fotografii cu ei, lucru care l-a facut pe copilul meu sa se simta oribil", a povestit domnul Black, citat de Daily Mail.

Intamplarea s-a petrecut la parcul Disneyland din Anaheim, California, fata de care familia a depus o plangere pentru rasism. Initial, reprezentantii parcului de distractii au incercat sa le ofere tichete VIP si o compensatie de 500 de dolari, dar familia Black a refuzat.

Acestia isi doresc ca reprezentantii parcului sa-si ceara scuze in mod public si ca angajatul implicat in incident sa fie concediat.

Sunt probleme psihice!