| lilith16 a întrebat:

Daca Adam si Eva erau de culoare alba, cum au apărut oamenii de rasa neagra?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ai vazut vreodata un negru albinos, alb, blond si cu ochii albastri? Eu am cunoscut o familie de nigerieni care aveau sapte copii, unul dintre ei era alb, blond si cu ochii albastri. Asa au aparut si negrii, asiaticii samd. exact cum din doi negri poate aparea si un alb.

| Simpatic a răspuns:

Au stat prea mult la soare happy

| RAY a răspuns:

In biblie nu scrie ca nu existau si alte civiliati inainte de adam si eva, evrei niciodata nu au negat ca nu exista alti zeii din contra iahve judeca in jurul altor zeii, fiecare zeu a creat care o rasa de oameni, iahve a creat evrei atat, evrei niciodata nu au spus ca iahve mai are alte popoare decat pe ei, iahve a avut un singur popor atat, egipteni ce zeu aveau oare? acest zeu nu i-a pasat de alte popoare iar apoi dintr o data iti aminteste cel asa putin asa spun crestini

| RAY a răspuns:

2. Negrii, albii, asiaticii, creolii au apărut dintr-o pereche de maimuțe?

care pereche de maimute, iar minti, vrei sa pari logic prin minciuni, evrei nu au devenit negri desi au mers in toata lumea desi varianta ta cade

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din cauza evolutiei. Dinozaurul nu a aparut intr-o secunda si la fel si fratii lui dinozauri. Totul se desfasoara pe parcursul mai multor ani de cat am crede.
Ori ca este Adam si Eva, ori ca sunt primii oameni care au aparut datorita evolutiei din nu stiu ce bacterii ( sau nu e acelasi lucru? :/ ), s-au despartit de-a lungul timpului urmasii lor si s-au indreptat spre partile Ecuatorului. Anii au trecut si odata cu expunerea la soare, alimentatia si alte conditii din mediul in care traiau, la care se adauga si MELANINA (ca unii judeca prea repede) pac, s-a nascut un copil negru. Si asa mai departe.

Dar de ce negrii? De asiatici nu spui nimic? De americani nu spui nimic? Sau care este normalitatea, populatia predominanta?

| Celcestietot a răspuns:

Probabil că schimbarea pigmentului pielii al oamenilor a avut loc după ce au cobor Noe și familia sa din arca și s-au despărțit atunci când au devenit mai numeroși, sau a avut loc după ce Sfânta Treime sau Dumnezeu și cu Iisus au schimbat limbile oamenilor și i-au despărțit.

| Sofer a răspuns:

Adam şi Eva, contrar credinţei populare, nu aveau o culoare a pielii albă, ci una maronie. Însă, din cauza moştenirilor genetice şi a factorilor climatici şi de mediu, culoarea pielii a început să varieze.

| SG1995 a răspuns:

Dacă Adam și Eva ar fi existat și ar fi trăit pe continentul African în zona vechiului sumer nu ar fi fost albi ci creoli.

| lilith16 explică (pentru SG1995):

Si bebelusii se nasc asa, e rasa

| Theo94 a răspuns (pentru SG1995):

Sumerul nu era in africa, era in asia in regiunea istorica mesopotamia intre raurile tigru si eufrat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La toate intrebarile au explicatii, unele mai tampite decat altele.
Probabil aici o sa iti zica ca s-au bronzat.
Totusi, am gasit o intrebare la care n-au avut raspuns: se zice ca Dumnezeu da viata fiecarui om. Dar in care moment din burta mamei ii da viata, din moment ce pe toata durata procesului, celulele, zigotul, fatul, copilul este viu? E absurd pentru acest zeu imbecil sa ia creditele muncii altuia.

| lilith16 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Poate acest zeu, nici nu da viata, e balanta, e universul, e mama-natura dar atat.Nu are forma nici chip, nici nu trebuie sa te rogi la el si sa ceri, mi se pare corect sa ii multumesti universului ca ai trecut cu bine de ziua aia dar religia exagerează in unele lucruri, nu zic, nu e rea, dar nici sa nu sufoce oamenii cu asta, pana la urma si religia e buna dar pentru anumiti oameni care cred.

| Nilsson a răspuns:

Care variantă ți se pare mai plauzibilă?

1. Negrii, albii, asiaticii, creolii au apărut dintr-o pereche de oameni cu trăsături medii?

Sau

2. Negrii, albii, asiaticii, creolii au apărut dintr-o pereche de maimuțe? happy

| Irinel15123532 a răspuns:

Datorita climei si a locatiei. Cand mergi in vizita la mare, devii tot maroniu, iti schimba soarele culoarea, desigur ca acea culoare trece dupa o vreme, dar imagineaza-ti ca stai acolo 20 de ani, afecteaza corpul. La fel cum cercetatorii au descoperit ca cei care locuiesc in spatiu sunt mult mai inalti, devin mai inalti, pentru ca nu mai este presiune pe coloana, deci depinde de mediul unde locuiesti in mare parte, oamenii se schimba, si fizic si psihic.

| TheGentleman a răspuns:

De unde știi că erau de culoare albă? Nimeni nu știe. Picturile religioase fiind realizate de europeni, este normal ca subiecții să fie albi, autorii lor fiind de culoare albă

| lilith16 explică (pentru TheGentleman):

Nu spune nicăieri in Biblie de acesti oameni sau in pilde.

| TheGentleman a răspuns (pentru lilith16):

Păi și dacă nu scrie nimic, de unde ai dedus că ar fi fost albi?

| lilith16 explică (pentru TheGentleman):

In absolut toate icoanele de pe pământ nu o sa gasesti sfinţi de acea culoare. Gasesti doar de culoarea noastra.

| TheGentleman a răspuns (pentru lilith16):

Cine a pictat acele icoane?

| lilith16 explică (pentru TheGentleman):

Nu cred ca oamenii de rasa aia nu pictează icoane

| TheGentleman a răspuns (pentru lilith16):

Pictează și ei. Și le pictează conform rasei lor. Uite exemplu din Japonia:

http://watchmanafrica.blogspot.com/......-with.html

| FreddieM a răspuns (pentru lilith16):

Oamenii de rasa aia au fost crestinati tot de europeni, (de fapt toti crestinii de pe planeta) deci de albi, prin urmare au papat ce li s-a servit.

| Theo94 a răspuns (pentru lilith16):

Https://i.pinimg.com/......92148c.jpg

Scrie pe google ethiopian religious paintings si dai la imagini.

| adryang78 a răspuns:

Simplu. Omenirea a evoluat pe cale naturală, iar rasele s-au dezvoltat în funcție de condițiile geo-climatice.
Faza cu Adam și Eva e o poveste de adormit copiii.

| lilith16 explică (pentru adryang78):

Stai sa vezi cand vin si sar toti pe tine((((((: ai dreptate

| GeorgeTheMaster a răspuns (pentru adryang78):

Ai foarte mare dreptate...

| Daniel323 a răspuns:

Dumnezeu era negru.

| llleo a răspuns:

Întreabă-mă ca să te-ntreb. laughing

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Si tu ai fi negru daca ai fi trait in africa toata viata, la soare.

| lilith16 explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Uita-te sa vezi ca si bebelusii sunt asa

| DanielIlie a răspuns:

Pe ultimul l au uitat în soare? Mișto întrebare, felicitări!

| hyozanryu a răspuns:

Dumnezeu a blestemat(nu stiu ce semintie, pentru ca au facut nu mai stiu exact ce pacate). Intreaba un preot.

| Gallium600 a răspuns:

Oamenii au inceput sa migreze in diferite parti ale globului. Cei care au migrat in Africa sau alte zone cu clima foarte calduroasa, au trebuit sa se adapteze la mediul dat. Cum? Eu presupun prin selectie naturala. Spre exemplu, un individ s-a nascut cu o mutatie: piele de culoare putin mai inchisa. Datorita acesteia a putut supravietui temperaturilor foarte inalte si cantitatii mari de radiatie solara. Pentru ca a supravietuit, s-a putut reproduce si aceasta mutatie s-a inmultit in acea zona. Acest proces este unul foarte indelungat si dureaza mii de ani pentru ca aceste schimbari (mutatii) se petrec foarte lent: pielea nu s-a facut neagra deoadata, ci treptat.
Aceasta este parerea mea, dar consider ca e logica.