| Dmesss a întrebat:

De ce va inchinati la evrei cand intrati in Biserica Crestin ortodoxa, stiind ca religia ortodoxa are multe divergente cu religia iudaica?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu ma inchin lui Dumnezeu, in Duh si Adevar.Ce te face sa crezi ca numai tu ai dreptate? Daca te inseli?

| danut a răspuns:

Acum ai inceput sa degaji un iz legionar, in asta sta marea ta intelepciune? Sti, in Biblie (aia pe care nu o inghiti tu) scrie un verset care spune:"din vorbele lor ii veti cunoaste..." Puti rau a fascism iar mirosul a inceput sa se degaje.

| Angel0 a răspuns:

Ne inchinam la Dumnezeu.

| Dmesss explică:

Intr-adevar, Sorii, eu nu ma inchin la ei, pentru ca sunt o forma de viata inteligenta. Vad ca stii bine despre ce este vorba, si totusi dai senzatia ca tu te inchini la ei. Ma mira faptul ca nu intotdeauna, cunoasterea duce la dispret. Sau?

| Dmesss explică:

@danut, sper sa se degaje pana iti intra in casa.

| luana1 a răspuns:

Gestul poate fi asemanator aceluia de a-ti raspunde la acesta intrebare.

| luciana200972 a răspuns:

Adica? nu inteleg ce vrei sa spui?

| abernader a răspuns:

Iisus nu este reprezentantul unei natiuni, respectiv iudaice, ci al Crestinismului(ceea ce nu vizeaza o natiune anume).

| abernader a răspuns:

A propune un topic si-apoi a nu participa decat atunci cand replicile iti impartasesc "convingerile"(ex.Sorinna,desi nu sunt de acord ea), este inutil!

| Sorinna a răspuns:

Intr-adevar, intrebarea ta are o logica. insa voi raspunde la aceasta cu alta intrebare. Observ ca ai scris "va". Inseamna ca tu nu te inchini tot la ei?
Ca sa fiu On Topic, religia ortodoxa a fost odata o ramura a religiei iudaice, insa! s-au detasat una de alta. Divergentele intre religii sunt aduse de contradictii intre lideri, deoarece, citind cele doua biblii vei observa multe asemanari, foarte multe.
Cu stima, Sorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu are nici o divergenta cu nimeni.el vrea indreptarea tuturor,nu pierzarea. deci ma pot ruga lui Dumnezeu si intr-o moscheie cata vreme Dumnezeu a spus; cum voi locui eu intr-o casa zidita de maini omenesti? cand cerurile sant tronul meu de domnie si pamantul asternutul picioarelor, mele? iar apostolii au fost trimisi sa samene cuvantul si la neamuri.iar noi am primit cuvantul, in timp ce evreii l-au rastignit.ramane doar rascumpararea tuturor.de aia jertfa este inegalabila in vesnicie.