| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vedeti voi RELIGIA si credinta crestina, crestinismul?
Cum Il vedeti pe Mantuitorul Iisus Christos si viata Lui?
Dar pe Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica?
Ce impresie aveti de neoprotestantismul crestin?

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Pentru ortodoxie imaginea care-mi vine este a Bisericii veșnic luptate, niciodată învinsă.
Ortodoxia a suferit din partea Papilor, Constantinopolul a fost jefuit de cruciați inclusiv de relicve importante, au furat și trupul Sfântului Sava din Locurile Sfinte.
Pe Athos au fost uciși monahi care nu au vrut să treacă la catolicism.
Părți însemnate din Grecia au fost conduse de dogii venețieni care au persecutat oamenii care nu au vrut să-l recunoască pe Papă.
Apoi cameleonul uniației adus prin poloni și austrieci în spațiul Rusiei Kievane și-n Estul Europei.
A suferit persecuția armenilor monofiziți care au vrut să fie unicii slujitori la Biserica Sfântului Mormânt de la Ierusalim, dar nu a mai coborât lumina la ei.
E în persecuție continuă din partea musulmanilor care i-au distrus locurile sfinte din Pustia Egiptului până-n Cappadocia Sfinților Părinți.
Mulți greci ortodocși au pierit la schimburile de populație din Cappadocia.
Ortodocșii din Kosovo care e leagănul civilizației sârbe sunt supuși unui regim de asimilare forțată și exterminare.
Catolicii din Croația au comis genocid împotriva sârbilor de acolo cu binecuvântarea Papei în al doilea război mondial, iar în anii 90 i-au forțat pe sârbi să plece cu sprijinul bombardamentelor coaliției internaționale.
În prezent ortodoxia e cea mai atacată de trusturile tv, redacții online și onegeuri străine, iar creștinismul e persiflat internațional, liderii popoarelor civilizate nu vor să recunoască persecuțiile creștinilor din Siria și alte zone.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca niste povesti, basme... si cam atat

Cine stie daca a trait si ce a facut cu adevarat in viata lui.

BOR - cea mai mare si mai bine organizata mafie

Biserica catolica, mafie mai mica decat BOR... si ofera mai mult suport celor ce au nevoie

Nu stiu nimic despre neoprotestantism deci ma abtin, dar presupun ca e o religie mai sanatoasa decat ortodoxia

| mentholinks a răspuns:

Nicio biserica, de orice fel ar fi ea, nu are nicio legatura cu Isus fiindca niciuna nu ii urmeaza invataturile.

| Iliotropion a răspuns:

Mai degrabă Vaticanul e un stat în stat care acreditează diplomați, are bancă și oferă cetățenie, deduce procente din salariul enoriașilor deloc mic, primește fluxuri uriașe de vizitatori și transformă Capela Sixtină într-un muzeu mai mult decât un loc de slujire.
Nicio religie creștină nu are influența politică a Vaticanului, dacă e vreo „Godporație" în mod sigur BOR e o mică glumă la capitolul ăsta față de Vatican.
Catolicismul merge pe un raționalism în care încearcă să interpreteze totul, nu există Taine pentru ei.
Sunt foarte ordonați și uniți în jurul Papei, dar în America de Sud se confruntă cu o scădere fulminantă a credincioșilor în favoarea neoprotestanților.

| Iliotropion a răspuns:

Biblia menționează în finalul episodului regăsirii lui Hristos în Templu la 12 ani ce a făcut între 12 și 30 de ani.
Le era supus părinților și sporea cu înțelepciunea, cu vârsta și cu Harul la Dumnezeu și la oameni.
„51.Şi a coborât cu ei şi a venit în Nazaret şi le era supus. Iar mama Lui păstra în inima ei toate aceste cuvinte.
52.Şi Iisus sporea cu înţelepciunea şi cu vârsta şi cu harul la Dumnezeu şi la oameni." Luca cap. 2 v.51-52.

Evangheliile Canonice și Epistolele originale sunt mai vechi și au fost păstrate de primii episcopi hirotoniți de apostoli spre deosebire de apocrifele găsite în așezări schismatice.

Răspuns utilizator avertizat