| pwner a întrebat:

De ce vaticanul si biserica ortodoxa au anuntat azi ca dumnezeu nu exista si ca am fost creeati de extraterestrii?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Concluzia ca Dumnezeu nu exista este a ta; biserica n-a facut decat sa dovedeasca faptul ca este un organism viu, capabil sa se adapteze celor mai noi descoperiri ale stiintei.Toate lucrurile converg spre aceeasi idee:si anume ca stinta si religia nu mai sunt pe pozitii antagonice ci vor avea, in egala masura dreptul de a explica existenta. Vom cerceta si vom crede.

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Religia se adapteaza, tocmai de aceea Papa Ioan Paul afacut afirmatia" daca exista extraterestri si aceia sunt copii lui Dumnezeu" si surprizele o sa fie si mai mari.

| AvalohAlyn a răspuns:

Asta e pacaleala de 30 noiembrie? Nu a anuntat nimeni asa ceva.Nici Biserica Ortodoxa nici cea catolica.Deci sa lasam glumele la o parte.Inca nu s-au gasit extraterestri ca sa putem macar sa-i punem intr-o propozitie si se vorbeste de ei ca ne-au creat...pff.

| Razvan a răspuns:

Probabil erau constipatiraised eyebrows
Stiinta a confirmat de 20 de ani existenta unor forme de viata extraterestre, ei acum s-au trezit?oh go on

| danut a răspuns:

Unu, Vaticanul nu are nici o treba cu Dumnezeu, chiar cei din Biserica Catolica au descoprerit ca functia papala este echivalenta cu Anticristul, dar se musamalizeaza acest lucru de peste 1800 de ani. Doi, chiar Biblia in cea mai veche carte a sa, relateaza de doua (2) ori o intalnire dintre Dumnezeu si alte fiinte din univers, asa ca ce spune la ora actuala biserica din Vatican are o valoare nula (zero).

| Angel0 a răspuns:

De ce gramatica limbii romane este calcata in picioare?

mira
| mira a răspuns:

Unde ai auzit un astfel de anunt? Nu cred.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ei se bazeaza pe faptul ca Biblia nu trebuie luata ad-literam, adica la crearea lumii, cand se spune cerul si pamantul (se insemne crearea universului) iar la crearea lui Adam si al Evei, toate formele de viata asemanatoare. Cred ca fac mai bine sa recunoasca existenta extraterestrilor, deoarece devine din ce in ce mai evident ca acestia exista, iar cu cat evolueaza viata si stiinta devine din ce in ce mai imposibil sa sustii contrariul.

| Gospell a răspuns:

Haha... cand au declarat vaticanul si biserica ortodoxa ca noi am fost creati de extraterestii? Inainte de a pune intrebari gandeste-le inainte.
Iar crinu are perfecta dreptate.

| Bunny a răspuns:

Pana acum religia excludea existenta extraterestrilor dar de ceva timp se tot vorbeste de aparitia lor si daca vor aparea si religia tot insistand ca nu exista nu tot ei ar pica prost? Asa prefera sa dea totul peste cap si sa admita existenta extraterestrilor(chiar daca la inceput excludeau din start aceasta teorie) decat sa fie ei ultimii care nu cred si totusi dovada ar fi in fata noastra.Ramane de vazut cand vor venii extraterestrii ce se va intampla. Sper ca te'am ajutathappy.

| ioana1704 a răspuns:

Foarte simplu! Gandeste altfel : D-zeu a creat pe Adam. GAndeste cum a fost zamislit Isus. Extraterestru nu e un omulet verde cu ochi mari, etc; e ceva ce e din afara Terei. Te-ai dumirit?

| Astaeparereamea a răspuns:

mai greseste omul...

| AdelaPopescu a răspuns:

Http://www.ziare.com/......lor-309408

Teologul astronom de la Vatican Gabriele Funes este de parere ca e posibil ca oamenii sa creada in Dumnezeu si in existenta extraterestrilor, in acelasi timp, relateaza Corriere de la Serra.
"E posibil sa crezi si in Dumnezeu si in extraterestri. Se poate admite existenta unor alte forme de viata din alte lumi, mai evoluate decat a noastra, fara sa punem la indoiala credinta in creatie si in reincarnare", a afirmat seful departamentului de Astronomie de la Vatican.

| lovefan a răspuns:

Buna. Nu stiu de ce, dar mi se pare o mare prostie. Sunt atatea dovezi ca Dumnezeu ne-a creat si ca exista. Ganditi-va, nu vi s-a intamplat sa visati urat, sa va treziti din somn speriati si sa va faceti o rugaciune, iar spaima sa dispara ca prin minune? Asta este o dovada printre multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a da satisfactie ateilor, si pentru ca ratacirea sa vina prin biserica, sa nu se indoiasca nimeni.ca si Iisus Hristos a fost rastignit la indemnul marilor preoti de atunci; ana si caiafa. ei erau cea mai inalta autoritate religioasa, ei conduceau sinedriul.pai cine putea sa li se impotriveasca? si nu a spus mantuitorul nostru ca se vor implini toate cate sunt scrise pana la ultima litera din lege? asta se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Olimpia de unde sti ca exista, l-ai vazut tu?

| Raymond a răspuns:

Cum sa declare asa ceva?