| AvalohAlyn a întrebat:

De ce viața e așa de grea și unii au parte de suferințe iar alții trăiesc bine mersi? De ce nu exista egalitate de șanse și de ce nu este viața așa de corectă și echilibrată?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Cred ca este vorba de perceptie. Uneori vezi lumea faina, si nu te focusezi pe partea negativa asa ca zambesti mai mult. Uneori esti atat de incarcat si influentat de oamenii din jur (de exemplu intr-un oras mare, aglomeratie) incat nu vezi lucrurile frumoase, care sa te faca sa zambesti. Important e sa te focusezi asupra lucrurilor pozitive, iar ce este negativ sa ignori.
Egalitatea tu ti-o faci singur, daca te intereseaza banii, stim ca banii nu aduc fericirea prin simplul motiv ca o conditionezi.
Fericirea ti-o faci singur si te echilibrezi la fel singur.
Am avut parte de suferita pentru ca eu am ales-o, n-am vazut ca suferinta mi-o aduc singura si ca pot sa schimb asta prin simpla schimbare de perspectiva. Am devenit observatorul meu si am vazut ce se schimba cand actionez in diferite moduri.
Important e sa fii sincer cu tine, sa-ti accepti defectele si sa mergi mai departe. Suntem in viata asta ca sa o traim, daca ne impiedicam mereu cand cineva actioneaza sau credem ca actioneaza impotriva noastra, atunci nu suntem fericiti.

2 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Asta mă întreb și eu!
De ce sunt unii așa de fericiți?

| jhonnybravo69 a răspuns:

Daca totul ar fi lapte si miere ar fi totodata un haos imens,oamenii nu ar rezista sa fie toti egali, toti vrem sa fim superiori, ceea ce spui acolo este o utopie, ceva irealizabil! Poti sa te gandesti asa, poate suna macabru dau nebunesc dar ca ex. bucura te ca ai diabet si nu lepra!