| Anarchy_9738 a întrebat:

De curiozitate...( nu stiu de ce, ma tot leg de religie in ultimul timp, dar nu asta-i problema)
Daca Dumnezeu este atat de perfect, iar noi suntem facuti "dupa chipul si asemanarea Lui", atunci de ce noi, ca oameni, suntem atat de imperfecti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai gandi un pic, intrebai, unde e asemanarea daca Dumnezeu este duh si noi santem tarana? daca vrei sa afli si sa-ti formezi o parere nu o sa reusesti pe TPU, fiindca este o intrebare ce presupune un raspuns amplu.si stiintific si religios, si sa ma ierti dar nimeni de aici nu ti-l poate da.

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intrebarea este, daca Dumnezeu pe care noi il credem asemanator noua putea sa creeze universul si pe noi?

| EmaS a răspuns:

Da,Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui.Dar,din cauza neascultarii, a intrat pacatul in viata noastra care a adus dupa el multa durere, amaraciune, boala si suferinta.Acestea sunt consecintele pacatului.Mai sunt si azi oameni care traiesc o viata curata in ascultare de Dumnezeu si cu credinta in El.

| EmaS a răspuns:

@Monster Voo
Pai tot asa a adus si Hristos jertfa Lui prin care poti sa fii rascumparat din pacat.Trebuie doar sa primesti iertarea Lui.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca suntem evoluati. Daca suntem creati de Dumnezeu, dupa chipul si asemanarea lui, atunci de ce suntem evoluati? Daca ne raportam la concepte utopice(perfect, etern, omniscient) este normal sa fim atat de imperfecti, dar daca tinem cont doar de realitate nu suntem chiar atat de imperfecti.

| wales a răspuns:

Dumnezeu nea creeat cu o gandire libera,El doreste de la noi o dragoste sincera,daca ne creea altfel eram ca niste roboti,eram preprogramati,atunci nu mai era o dragoste sincera, ci un simplu program.
Omul a fost perfect pana in ziua cand a ales sa nu mai asculte de Dumnezeu, si astfel pacatul nea despartit de EL.
Dar Dumnezeu tocmai pentru ca ne iubeste a trimis pe Fiul lui in lume pentru a impaca lumea cu sine.2 Corinteni 5:19.
Tu nu te legi de religie, practic asta este amprenta Lui Dumnezeu asezata in inimile noastre, aceasta atractie este pentru multi impotriva vointei lor.

| thealchemist a răspuns:

Nu stiu ce intrebi, te plingi de liberul arbitru si ca ai dreptul sa alegi raul?

| ania a răspuns:

Cred ca " chipul si asemanarea" se refera la gandire, vointa, perceptie de sine, capacitate de relationare, creativitate, natura morala.Suntem atat de imperfecti pentru ca suntem dotati cu liber arbitru si il folosim prost de prea multe ori.Cum alegem asa devenim.

| Skylar a răspuns:

De fapt suntem chiar perfecti,perfectiune nu insesmna totul bun ci totul echilibrat,si in univers totu-i echilibrat, unul moare, alul se naste etc.

| carpediem a răspuns:

Pentru ca pe God l-au inventat oamenii si evident e imperfect ca ei. Ce Dumnezeu lasa sa se intample atatea cruzimi. Si de 2000 de ani incoace tot o sa fie judecata de apoi. Nu e evident!?

| Kosuchin a răspuns:

Hmmm...oare pentru ca noi nu ne tragem din divinitate?

| Dmesss a răspuns:

Eu sunt perfect, asa ca...

| Borgir a răspuns:

Pentru nici el nu este perfect!

| Eva a răspuns:

Te-ai gandit si cat de plictisitor ar fi daca am fi toti la fel?

| lunarwolf a răspuns:

Dumnezeu este atotputernic, unic, inegalabil.
Si noi suntem doar 'facuti dupa CHIPUL si ASEMANAREA Lui',deci avem doar infatisarea Lui. Temperamentul, modul de a gandi, perceptiile, ne apartin intru totul. happy
Oamenii au fost creati ca sa invete din greseli; de-asta suntem atat de imperfecti, cum zici tu.

Ai putea discuta cu un preot despre asa ceva.

| darrio2007 a răspuns:

Daca am fi toti la fel iti dai seama ca viata ar fi o rutina? Ar fi plictisitoare.

| Anarchy_9738 explică:

@Lemonshu ai perfecta dreptate. Poate ca nici intrebarea n-a fost foarte gandita,dar nici cei de pe TPU n-au putut sa-mi zica mare lucru deoarece multi nu prea au inteles-o, bag de seama.N-am zis ca ar trebui sa fim toti perfect si la fel, pur si simplu am pus o intrebare.
@thealchemist pai chiar observ ca nu sti ce intreb.Am mentionat eu pe undeva ceva de rau?
@Ema esti spalata pe creier.Inainte sa-mi sari iar in cap cu iertarea lui Dumnezeu si jertfa lui Iisus mai iesi si tu pe la aer curat.

| dydy1 a răspuns:

Daca am fi toti perfecti, ce ar fi? eu zic ca nu am mai iesi din monotonie.
Evident omul nu poate aspira la perfectiune, ar ramane un vis neimplinit.

| MonsterVoo a răspuns:

@Ema...arata-mi un crestin sanatos cu o nevasta bolnava de SIDA care au o viata sexuala fericita si neprotejata sau cu ce sunt de vina eu ca Adam a muscat marul ala? Eu zic ca Dumnezeu este Steve Jobs, intelegeti? Dumnezeu, mar, pacatosi laughing