| Octavian199 a întrebat:

Daca noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, atunci animalele si plantele dupa ce chip sunt facute?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man nu o lua la propiu, textul ebraic se refera la forma divina =duhul care e in noi toti si in animale,plante, vezi mereu textul ebraic tradus in engleza,repet in vt nu era importanta natura divina si natura naturala, in vt nu exista notiune de iad, rai, scopul poporului evrei era de a domina lumea atat, de asta au ales pe iahve ca zeu principal, iti recomand

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Crezi ca erau pe vremea aia asa de multi traducatori?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

In mintea crestinilor desigur ca da,iisus lucra in word, asa tia scris evangelia pe un laptop, smartphone, tableta, facea si selfie cu apostoli lui

| sierra1 a răspuns:

"suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu"

pornind de la o premisă gresită, ajungi inevitabil la o concluzie la fel de greșită