| Steregoi a întrebat:

De exemplu un om isi dedica existenta construirii de software si hardware insa dupa ce moare softwareul si hardwareul conceput si construit de el este inlocuit complet de alt software si hardware care are la baza un concept total diferit sau o filozofie total diferita. Ce rost sau ce valoare a avut sau are un astfel de om cu munca lui avand in vedere ca tuturor inginerilor si programatorilor li se intampla asa ceva?

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Acum vrei sa demonstrezi inutilitatea inventiilor asa cum ai vrut sa demonstrezi inutilitatea copiilor? Fiecare lucru inventat a fost bun si perfect la vremea lui. Daca tehnologia evolueaza e bine, nu e ceva rau. Vrei sa ne oprim la o singura inventie si sa nu mai descoperim lucruri noi? doar pentru a-l proslavi pe inventator? Inventatorului nu-i este furata faima. El ramane in istorie.

| Steregoi explică (pentru Lioana):

I-am zis unui netatic ideea ca mama sau chiar si tata ajunge ca o muma ( samanta de cartof ) dupa ce o vara ( viata ) intreaga a alimentat copiii ( cartofii noi ) si a inceput sa rada. happy

Daca iti imaginezi cate org_as_me s-au consumat pana a fost proiectat programat construit un software un hardware un pod un bloc etc. happy

| bogdan324 a răspuns:

Tehnica aplicata de omul respectiv va fi folositoare la timpul respectiv si va da o scanteie viitorilor ingineri/programatori sa evolueze si asa mai departe, practic noi preluam ceea ce a fost descoperit si folosim acea informatie inspre evolutie.

| Steregoi explică (pentru bogdan324):

*** Daca te uiti mai bine speciile intermediare sau initiale au disparut conform teoriei evolutioniste. La fel si softurile intermediare si cele de la inceputuri. Au ramas cel mult niste bucati stricate de hardware. ****

| bogdan324 a răspuns (pentru Steregoi):

De aceea este doar o teorie, depinde cine este de acord cu ea.
Eu nu am bagat nicio teorie la mijloc, doar ideea mea.

| Romanul86 a răspuns:

Are rol personal pentru cariera lui profesională.

| andronicus a răspuns:

Fiecare soft nou care apare este o etapa sau o faza in evolutia softurilor. Schimbarea conceptiei filozofice a softului initial este tocmai rezultatul evolutiei conceptiei filozofice. Rezultat la care sa ajuns tocmai prin parcurgerea etapelor de evolutie a softurilor.

| Steregoi explică (pentru andronicus):

In cele din urma versiunea curenta nu mai e deloc la fel cu a inginerului sau programatorului din anii 1960, nici ca filozofie si nici ca formulare. rolling on the floor

Daca te uiti mai bine speciile intermediare sau initiale au disparut conform teoriei evolutioniste. La fel si softurile intermediare si cele de la inceputuri. Au ramas cel mult niste bucati stricate de hardware.