| anonim_4396 a întrebat:

De unde instinctul de conservare de supravietuire? stiind ca si o bacterie are acest instinct dezvoltand rezistenta la antibiotice?

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Dobandirea rezistentei sau imunitatii la diversi factori de risc nu este instinct de conservare, este evolutie.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Adaptare NU inseamna neaparat evolutie. Cand omul isi mareste imunitatea prin diferite tehnici ( vaccinare ) inseamna ca evolueaza? NU! Evolutie inseamna modificarea caracteristicilor morfologice de baza care definesc o specie.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul nu isi mareste imunitatea doar prin metode medicale. De exemplu varicela a fost folosita cu succes impotriva populatiei din cele doua Americi in vremea cuceririi ei de catre europeni. Europenii, unde varicela era prezenta demult capataserara o oarecare imunitate impotriva ei in sensul ca nu se mai murea decat rar de la varicela, pe cand aia, care nu intrasera in contact cu ea pana atunci, decedau. Organismul lor nu avea sistemul de aparare impotriva ei, ca in cazul celor care de generatii se confruntasera cu ea. Metoda a fost folosita cu succes atat in America de Sud cat si in America de Nord de catre europeni impotriva populatiilor bastinase.
E vorba de evolutie in cadrul speciei in cazul asta. Dar tot evolutie e, nu instinct.

| NGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

" este evolutie"... cu viteza asta de evoluție, in câteva decenii, bacteriile vor stapanii pământul.

| Holiday a răspuns (pentru NGheorghe):

Sa presupunem ca e asa. Si?

| NGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

"Si? "
Atunci pregătește-te sa fi mâncat. 1, 2, 3... Și!

| drutzix a răspuns (pentru Holiday):

Vezi ca o sa ai o discutie super inteligenta cu astia doi laughing rolling on the floor