| kokkaina a întrebat:

Deci, Dumnezeu a creiat lumea primii oameni fiind Adam si Eva. Dupa ce i-au izgonit din Rai ei au facut 2 copii Cain si Abel da? deci pe tot pamanul de la inceput au fost 3 barbati si o femeie? aici ma intreb cum s-au mai inmultit dupa aceea? cum s-a facut populatia?

Răspuns Câştigător
| ciresepeetno a răspuns:

Nu iti spun sa nu mai crezi dar acest lucru m intrebat-o si eu pe profa de religie si mi-a sp ca au avutmai multi copii dar din cate stiu eu nu poti face copii cu o ruda care este pana in gradul 3 deci daca sa zicem ca au fost mai multi frati daca faceau copii unul cu altul acei copii se nasteau cu anomalii, morti, retardati minatli deci eu tind sa cred ca omul a evoluat din maimuta dar totusi nici aceasta teorie nu este posibila fara ajutorul lui Dumnezeu.Deci Biblia fiind scrisa mult mai tarziu ei nu aveau de unde sa stie aceste lucruri.Toate aste sunt doar niste presupuneri.Dar dupa parerea mea omul a evoluat din maimuta(dar totusi si eu sunt credincioasa ortodoxa si cred in aceasta religie).

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Să nu facem confuzii între o religie și diverse povești mai mult sau mai puțin cretinoidice care se găsesc în corpul acelei religii.
Evident că și creaționismul biblic, nu este decât o sumă imensă de aiureli.

| thealchemist a răspuns:

Cred ca esti mai mult pe crack daca pui asemenea intrebari.

| Hăgiul a răspuns:

Da, o alta intrebare puerila creiata foarte ciudat. Iote cum din cateva litera s-o format niste intrebari.

| Eron a răspuns:

In Biblie spune ca Adam(si Eva) a avut fii si fiice, nimeni nu se specifica cate.Dar gandindu-ne ca Adam a trait 930 de ani, iti dai seama cati copii a facut.

| Rapplex a răspuns:

@misterioasa
Biblia pe care o citesti tu iti ofera doar prostie pe paine.Nu imi vine sa cred ca oamenii din jurul meu gandesc asa.Credem in Biblie ca e sfanta cica si adevarata,e doar o carte oameni buni,plus ca e scrisa de oameni de acum sute si mii de anilaughing.Aud in fiecare zi:"Biblia e cuvantul lui D-zeu","Biblia e sfanta".Sunteti niste tampitilaughing. Vreau sa spun doar atat:In biblie spune ca nici un om in afara de D-zeu nu este SFANT,deci va intreb:Cum poate fi Biblia sfanta cand a fost scrisa de oameni care nu sunt sfinti? Biblia ar fi fost sfanta doar daca ar fi fost scrisa de insusi D-zeu, si nu cred ca ma poate contrazice cinevawinking. Plus ca este strict interzisa in crestinism casatoria intre rude pana in gradul 3, dar totusi in prezent cand intrebi pe cineva(crestini,popi, profesori de religie, etc) cum au ajuns oamenii 7 miliarde nu iti pot spune altceva in afara de faptul ca fii si fiicele Evei si a lui Adam s`au inmultit intre ei.

| Azazel_2358 a răspuns:

Poi naveau cum...sa se inmulteasca intre ei avand acelasi ADN si fiind idn acelasi gena...asta ar fi insemnand ca toti suntem rude daca au fost doar 2 omaeni.

| andrrei08 a răspuns:

Uite, la modul cel mai sincer, si fara misto sau sa crezi ca te conving sa renunti la religie: si eu sunt credincios, dar nu sunt idiot. In primul rand, chestia asta e scrisa in biblie, biblia e scrisa de oameni... oamenii s-au folosit mult de aceasta carte in scopuri nu tocmai divine daca ma intelegi... s-au scris multe chestii acolo pentru a prosti oamenii. In plus biblia s-a scris la peste o suta de ani dupa moartea lui Hristos. Nu zic sa nu crezi, dar era imposibil sa fie asa cum scrie, sa porneasca lumea de la doi oameni. De la a 3-a generatie erau toti morti sau cu retard mintal sever. Oamenii se trag din maimute, din cercopiteci. Au pornit pe doua ramuri, homo sapiens si Neanderthal. Neanderthalienii au disparut, iar restul au evoluat in oamenii care ii vezi azi happy Cunosc destul de bine si versiunea bisericii, si versiunea oamenilor de stiinta, si sa stii ca adevaru e undeva la mijlochappy Sper ca ti-a fost de ajutor

| Zapa12 a răspuns:

Invata sa scrii, dupa aia sa ne intrebi de religie.

| kattya96 a răspuns:

laughing esti patetic andrrei08. Ok daca tu te tragi din maimute, atunci spune-mi cine te-a creat pe tine, nu tot Dumnezeu? Si e aceeasi faza, daca ar fi sa fie, dar nu e, maimuta aia s-a inmultit singura sau cum? Serios citeste biblia aia, ca nu e facuta ca sa comentezi tu despre ea fara ca macar sa o cunosti.
Sincer nu vreau sa critic pe nimeni, dar chiar ma enerveaza genu asta de raspunsuri fara sens.

| Troll a răspuns:

Asta este o intrebare foarte trista, pusa de obiecei de copii de 10-12 ani care au fost crescuti cu "daca nu mergi la biserica o sa ajungi in iad", "daca nu crezi in Dumnezeu o sa ajungi in iad" dar care nu au nici cea mai mica idee despre ce scrie in biblie.
Partea cea mai ratata este ca multi nici nu pot sa accepte alte teori (si aici nu ma refer cine intreba, ci la useri care se trezesc ca ei sunt mari stiutori and so on).

andrrei08 - ai perfecta dreptate in ce zici

kattya96 - decat sa te faci de toata jena mai bine nu scrii nimica, tine pentru tine prostiile care le ai in cap. Du-te si citeste Biblia sau ceva de genu

Ca sa nu deviem de la subiectu intrebarii (a mai fost aceasta intrebare de foarte multe ori):

Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.
cred ca in mare parte are dreptate

http://www.tpu.ro/......ia-oameni/

http://www.tpu.ro/......-singurii/

| misterioasahug a răspuns:

Scuza-ma! ar trebui sa lasi filozofiile si sa pui manuta si sa citesti Biblia, vei intelege tot. happy
bafta!

| Raven_6701 a răspuns:

No,pai poate Adam si Eva or mai fi facut si alti copii, fete, dupa aia fetele s-or imperecheat cu ceilalti baieti si asa mai departe.
Sau poate Eva a avut copii cu proprii ei copiilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atat ai citit? geneza? nergi mai departe, daca esti interesat. daca vrei sa pari interesant mu mai reusesti.intrebarea a fost pusa de alti interesanti, de cateva ori chiar, de noi fi chiar tu unul din ei dar cu alt cont.

| unBaiatDulcik69 a răspuns:

Doamne greu de cap e unii. Eva si Adam si-a mai tras-o o data si gata.

| YouDaOne a răspuns:

Au facut din ce in ce mai muti copiistraight face

| pantera_6581 a răspuns:

Deci... aproape toti spuneti numai prostii. Daca nu ati citit pana acum Biblia nu mai comentati.Parca sunteti secte. Nu stiti decat sa spuneti ca omul se trage din maimute. Dar ganditi logic. Cine a creeat maimuta? Dumnezeu. Daca maimuta nu gandeste cum omul gandeste? vedeti ca nu rationalizati cand ganditi?
Revenind la intrebare. Nu conteaza cum s-au imultit, Dumnezeu a avut grija de toti. Si daca el nu ne permite sa facem copii cu rede, inseamna ca a avut un motiv, si nu i-a lasat nici pe ei. Dumnezeu e un mister si nu incercati sa aflati mai multe despre El deoarece nu vom putea afla niciodata. Dumnezeu este singura persoana perfecta si care stie tot. Sper ca te-am ajutat. Si te rog sa nu crezi ce ti s-a zis mai sus.

| Teo_9606 a răspuns:

Am citit toate raspunsurile si imi place cum ganditzi; nu am de gand sa va critic, dar am si eu ceva de spus: daca vreti mergetzi prin lume si intrebatzi pe cei ce cauta de ani de zile un motiv ca sa creada in Biblie, in Dumnezeu si in faptul ca noi provenim din Adam si Eva. Si credeti-ma pana acum cele mai maretze lucruri nu au fost gasite. Am o intrebare care sa va puna sa ganditzi pe cei ce is suficient de incuiatzi (blocatzi in termenul nu credeti nu faceti nimic ce nu e scris in Biblie) si nu vedeti mai departe de Biblie: Adam si Eva se spune ca au trait acum acum 6.000, 7.500 ba chiar am vazut undeva ca 200.000 de ani in urma si intrebarea este: De ce cele mai vechi fosile umane ce au fost gasite sunt de 800.000 de ani vechime?
Eu spun ca e bine ca sa creada lumea in ceva, adica daca nu s-ar crede si oamenii nu ar avea frica de nimeni si nimic cum credeti voi ca ar fi?