| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu o parte din zi sunt la scoala si apoi cea mai mare parte de zi stau cam tot timpul pe calculator, pentru ca parintii mei stau cam tot timpul la servici...
Si eu cand stau la calculator stau cel mai des pe YouTube si ma tot uit la videoclipuri in engleza (doar in engleza)
Si a inceput sa mi se intample ceva ciudat, cred ca pentru ca tot stau si ascult oameni vorbind in engleza decat in romana cred ca am inceput sa uit sa vorbesc in romana xD
Deci tot uit cuvinte si ma balbai si cand in vine cuvintele in minte mereu imi vine sa le spun in engleza.
Vreu sa stiu daca chestia asta chiar se poate?
Si daca da cum scap de ea nu vreau sa ajung sa uit sa zica lumea ca sunt un analfabet ca numai ma balbai xD?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Probabil ca parte din zi (5-6 ore) esti la scoala, si doar atunci vorbesti romana, iar in rest, daca e sa scoti somnul. mesele si restul, stai pe net, adica vreo 8-10 ore, ceea ce e cam mult, dar explica de ce uiti limba romana. E clar si cit de mult vorbesti acasa cu ai tai. Probabil foarte putin, strictul necesar. Si atunci nu e de mirare daca incepi sa si gindesti in engleza, daca stai aproape de doua ori mai mult cu ea in minte. In timp, se vede.
Solutia? E simpla. Izolarea iti ucide limba materna. Nu te mai izola. Iasi in lume, stai cu ai tai atit cit iti permite timpul, cauta sa iti faci prieteni, si fa orice pentru a nu mai sta atitea ore pe net. Cauta orice cale de comunicare in limba romana. Scrisul te poate ajuta, caci iti stimuleaza gindirea, si provoaca creierul sa isi aduca aminte ceea ce este in pragul uitarii (te bilbii pentru ca creierul nu isi mai aduce aminte cuvintele automat atunci cand ai nevoie de ele), insa pentru ca scrisul e mai lent, dai timp creierului mai mult de lucru pentru a-si aduce aminte. Cititul, la fel. Fa orice pentru a lasa engleza la o parte, in favoarea limbii romane.
Vrei sa stii finalul daca nu te opresti? Poate fi sumbru. Da-i creierului tau mai mult limba engleza, si el va cauta sa comunice in engleza, deci engleza va deveni limba ta si vei uita incet incet limba romana, doar scoala te va salva in a pastra strictul necesar pentru comunicare. Insa nu vreau sa stiu ce ar putea fi dupa o vacanta de trei luni dupa ce lucrurile se vor fi generalizat, probabil vei vorbi ca un american venit pe la noi si care abia a inceptu sa invete limba romana.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se numeste efectul Raducioiu.
Dupa 3 fraze rostite in alta limba, unii incep sa uite limba materna.

| ALGator a răspuns:

Da, chiar se poate.
O limbă ti-o păstrezi câtă vreme ești imersat în ea.
Găsește căi să revii la limba romana, sa te cufunzi în ea.
Păstrează și engleza pentru ca este un cadou pe care l-ai primit.

| GreenVoid a răspuns:

In loc sa stai pe calculator iesi afara si comunica cu lumea si n o sa mai uiti nimicwinking

| ExprimareLibera a răspuns:

Da, si eu pateam să mă gândesc la unele lucruri, dar îmi venea în cap doar denumirea în engleză, uitând semnificația în română.
Cred că exagerezi cu engleza si nu prea comunici în română. Trebuie să găsești tu ceva content bun în română pe YouTube... "If You know what I mean"

| joshua145 a răspuns:

Vezi tu,in Romania patrunde acum fenomenul americanismului,adica faptul ca,asa cum ai remarcat,vezi mai multe persoane care vorbesc engleza decat propria limba materna. Deci nu,nu e analfabetism happy
Ce iti recomand... Incearca sa te uiti si tu la filme romanesti(sunt destule!) sau la videoclipuri cu audio un limba romana. Dupa aceea,ia frumusel o carte sau doua in romana si citeste cu voce tare,in timp ce mintea ta isi insuseste inapoi cuvintele. Participa la evenimente culturale,studiaza psihologie, filosofie, stiinta, vorbeste cu profesori sau persoane cu un grad de mentalitate complex, ai ce invata! Te ajuta mult happy