| Cartitza a întrebat:

sad
De unde sa incep... De ani buni stau ore intregi pe zi, sau char toata ziua la calculator. Asta imi ia din timpul liber, si chiar nu stiu la ce ajuta, dar imi place. Ma joc, ma uit pe internet etc. Parintii mei mi-au spus de multe ori sa nu mai stau pe calculator, si sa-mi gasesc alte ocupatii, dar nu pot sta departe de el. Lasand la o parte timpul liber, calculatorul a inceput sa imi afecteze notele la scoala. Sunt clasa a 8-a, si imediat vine si examenul. Si nu pot sa invat daca stau pe calculator. Asa ca, va rog sa-mi dati si voi niste sfaturi ceva. Cum sa ma las de calculator? Ce sa fac in timpul in care nu stau pe el (Inafara de invatat ca se intelege de la sine).
Sper sa scap de obiceiul asta. Chiar si acum, drept dovada in loc sa inchid calculatorul, eu stau si cer indicatii, tot pe calculator. Ajutati-ma sad.

5 răspunsuri:
| Ho1 a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti la VIITOR, iaca si putin si vin 20, 25, 29 ani...
Ar trebui sa te gandesti la tine caci e corpul tau si ai in preajma cei mai-cei (parintii, bunicii) care doar ei te sfatuiesc la BINE.Nu e bine sa stai la calculator mult timp caci asta curand va deveni (sau deja este) o boala. Daca ai observat cand ai stat mult la calculator, apoi privesti in oglinda la ochii tai ca sunt rosii, asta dauneaza grav sanatatii, se recomanda de stat 1-2-(3 ore) cel mult la calculator caci ochii obosesc si merita si ei odihna.Vezi ca parintii iti spun mereu "lasa calculatorul" caci ei se gandesc MEREU la sanatatea ta, iar daca ei fac aceasta cu silinta (asta e deja problema TA! )

te sfatui sa citesti ceva (ia-ti o carte chiar si daca prietenii sunt de acei cu "moda" si spun ceva de rau, de ce faci asta "lasa-i intr-o parte " (adica sa nu raspunzi urat sau sa-i jignesti).
Poti sa faci ceva lucruri baietesti, inventeaza ceva...
Caci stii ca e VIITORUL TAU si to depinde de tine.Acum la scoala prieteniti, va bucurati cu prietenii, iar mai apoi se termina scoala si FIECARE PE CALEA SA CUM IL VA INDRUMA DUMNEZEU. Tine minte aceste cuvinte si daca VREI mereu ti se va implini chiar si daca ar trebui sa depui silinta.
Bafta!

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Un hobby ar fi de foloshappy

Răspuns utilizator avertizat
| adorblecleo a răspuns:

Daca tot esti atat de disperat si numai ai scapare iti sugerez sa faci astfel:
1-spune-le parintilor sa iti puna parola la calculator(acum depinde daca iti convine)
2-cautati un hobbi, iesi afara cu prieteni etc.