| RAY a întrebat:

Deci suntem fiinte rationale, scopul nostru este asemănător cu scopul la orice fiinta de pe pamant, un om infometat nu va alege o carte sa isi satisfaca foametea, ce anume ne determina sa citim o carte?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Te determina ca iti place, te simti bine ca o citesti, asa ca vei face o chestie care te bucura.

| Mădă0611 a răspuns:

Nevoia de a cunoaste, de a intelege, pentru supravietuire.

| mastadont a răspuns:

Oameni sunt într-adevăr ființe profund raționale. Societatea din zilele noastre a eliminat însă vânătoarea după hrană, acum nu mai trebuie să stăm într-o vigilență continuă pentru că suntem cel mai sus în lanțul trofic și nu avem prădători care să ne poată omorâ și avem mult timp liber. Citim pentru că dorim să evoluăm, pentru că vrem să vedem lumea și cu alți ochi. Citim pentru că avem nevoie de cât mai multe cunoștințe pentru a funcționa optim în societate. În zilele noastre nu este important cine are cei mai mari mușchi, cine este cel mai agil vânător sau cățărător în copaci ci contează cine este cel mai inteligent, cine știe să se focuseze pe un domeniu și să-l ducă pe noi culmi câștigându-și, întretimp, și mijloacele necesare pentru a trăi.

| sabin89 a răspuns (pentru mastadont):

* omorî
Acum, una e să citeşti Mizerabilii, a lui Victor Iugo sau Război şi Pace a lui Tolstoi şi alta e să citeşti, de exemplu, Portretul lui Dorian Grey happy