| DAN3ZX a întrebat:

DESPRE ASTEROIZI.
Imi poate spune cineva si mie la ce distanta trebuie ca un asteroid sa fie cat mai aproape de pamant in coliziune cu acesta?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

NASA clasifică asteroizii ca fiind ''potenţial periculoşi'' dacă se apropie la 7.403.000 km de Pământ

https://www.cugetliber.ro/......tii-340655

| Steregoi a răspuns:

La o distanta mai mica decat Luna fata de Pamant.
Daca Luna ar fi putin mai aproape de Pamant atunci Luna ar cadea pe Pamant ca un asteroid mare.

Din 4026 ien cand a fost creat Adam nu a cazut pe Pamant niciun asteroid si nu va cadea niciodata. Dumnezeu are grija.

| Nilsson a răspuns:

Nu exista o distanta fix determinata, aceasta variaza in functie de mai multi factori cum ar fi masa ori viteza asteroidului.