| sabin89 a întrebat:

Despre Marea Piramidă s-au pus multe întrebări până acum; şi se vor mai pune. Este de înţeles, pentru că subiectul este deosebit de incitant. Este totuşi vorba de un colos de piatră, înalt cât un bloc cu 45 de etaje, care stă acolo de pe la sfârşitul mileniului al IV-lea î.e.n. În general s-a insistat cu întrebarea „ce metode s-au folosit pentru construirea ei?". Nu la asta vreau să mă refer acum. O altă întrebare mi se pare chiar mai interesantă: De unde au avut arhitecţii ăia şi inginerii atâta ştiinţă? În zilele noastre, ca să ieşi un arhitect/inginer bun, trebuie să urmezi - şi să absolvi – o universitate, să ai profesori buni, să studiezi cursuri de specialitate. Erau universităţi în mileniul IV? Erau profesori buni (cine să-i fi şcolat şi pe ei?)? Erau cursuri de specialitate? Dacă niciuna din astea nu a fost, de unde ştiinţa aceea? Cineva probabil va spune: God le-a pus-o în minte. Dar eu cred că există şi răspunsuri mai serioase.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=ancient+aliens
evident ca NU
sa nu uitam ca civilizatia romana nu a egalat deloc piramidele si ei aveau un bolovan serios atarnat de gat numit numerele romane in care era EXTREM DE DIFICIL sa faci adunari si scaderi cu numere maricele (zeci, sute de mii)

in plus, "mileniului al IV-lea î.e.n." piciorul meu stang!

cele 3 piramide mari, sunt pozitionate EXACT dupa cele 3 stele care formeaza "Orion's belt" (centura constelatiei Orion), iar Sfinx-ul are un cap disproportionat de mic si se considera ca initial era un leu

iar daca pleci noaptea pe valea zeilor de la templul soarelui ai intr-o parte un leu si in cealalta parte Orion's belt, EXACT ca stelele de deasupra, iar respectiva pozitie a fost intr-o sincronizare EXACTA asa cum aratau respectivele stele acum 12mii de ani, sincronizare care se repeta la 24 de mii de ani

in armata americana exista o vorba: odata, rahat se intampla, a doua oara e coincidenta, a treia oara, NU MAI CONTEAZA CE VEZI SI CE CREZI, e actiune inamica, IA MASURI
ori mai sus cred ca am dovedit destul de clar ca SUNT MULT PREA MULTE COINCIDENTE si tehnologie IMPOSIBILA pentru niste oameni care nu au lasat in urma nici un fel de dovada ca au detinut cunostiintele respective, nici una oarecare in afara de "rezultatul" obtinut (piramidele si sfinx-ul)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In acele vremuri NU au existat "ingineri" de constructii, doar mesteri.
Cei cu experienta mare in meserie le-au invatat pe cei tineri tot ce stiau. Unii mesteri au ajuns sa fie renumiti si la distante mari, in alte tari.
Cand un conducator a dorit sa inalte o cladire monumentala, s-a consultat cu acei mesteri mari care au avut deja lucrari de talie apropiata si au dorit sa dovedeasca si mai mult.
Se stie ca, egiptenii nu au cunoscut notiunea reprezentarii tridimensionale (vezi hielogrifele), iar pentru incercarea stabilitatii constructiilor se foloseau machete (la fel s-au folosit machete si in Europa medievala, de exemplu la constructia bisericilor).
Mesterii consacrati au avut ocazia de a experimenta si demonstra. Monumentele care sunt vizibile si acum sunt dovada ca intr-adevar au stiut "ceva meserie". happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Erau școli dar nu se preda în ele arhitectura. Pentru piramidă nu era nevoie de o cunoaștere mai deosebită a arhitecturii, căci nu are tavan care trebuie susținut de arce. Așezi un strat peste altul, iar stratul inferior îl susține pe cel superior. Au existat și au dăinuit până azi piramide de dimensiuni mai mici, pe care să facă practică.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu a creat pe om după chipul si asemănarea Sa,inteligent, înțelept, intuitiv, sănătos, etc. Oamenii de azi, numiți "de știință" de unde au înțelepciune si intuiție pentru tot ceea ce descoperă si inventeaza, realizează, in toate domeniil, pentru ca nu au învățat in scoli.

| brokxy a răspuns:

Egiptul antic a fost o civilizatie extraterestra foarte inteligenta. Exista si dovezi fooarte multeee
Este si documentar pe history, Ancient Aliens
DOVADA : https://youtu.be/n4_3mj8oM60

| sopranaCadaverica a răspuns:

La fel de bine te poti intreba si despre cum Da Vinci a reusit sa inventeze prima versiune de elicopter, cum schitele lui dovedeau cea mai ingenioasa cautare a anatomiei artistice, cum artistii si-au indreptat atat de maiestuos atentia catre detaliile cele mai infime din pictura in Goticul timpuriu si tarziu (secolul XV), mergand catre realismul renascentistilor - cand pentru prima oara in istorie arta picturala arata rupta din realitate. Cum reuseau sa schiteze atat de minutios proportiile, geometria, valoratia (umbrele, volumul) intregului corp uman? Desigur ca nu erau perfecte, dar atunci s-au descoperit primele metode de redare a realitatii geometrice. happy Genii exista in toate timpurile si vremurile, creierul uman e surprinzator si nimic nu se intampla accidental... Istoria nu e coincidenta!

| Teffan a răspuns:

"Erau universităţi în mileniul IV?"
La modul general,existau scoli de scribi in Mesopotamia,iar sistemul educational nu era foarte diferit de cel actual.A aratat Kramer in cartea sa,"Istoria incepe la Sumer".(o carte care isi propune sa descopere o geneza a tuturor stiintelor si sistemelor care prevaleaza in contemporanitate,in spatiul sumerian; carte revolutionara,Kramer include aici si traducerea proprie a celor mai cunoscute tablite sumeriene.O recomand).

Civilizatia egiptului antic a fost o societate eminamente agrara,cu Faraonul-Zeu in fruntea statului(deci,in afara de anumite perioade de criza,puterea centrala era superioara nobilimii care se manifesta in cadrul unei ierarhii destul de asemanatoare feudalismului).Se pare ca a existat o patura sociala privilegiata cu educatie,matematica jucand un rol important in acest sens.

Dar,pana la urma,abilitatile egiptenilor de a construi marile piramide nu tineau de o pregatire indelungata si complicata,in vederea realizarii unor structuri folosind metode dintre cele mai obscure.
Se cunoaste simplitatea si eficienta metodelor arhitecturale, invidiate astazi.
Impulsul religios, adica forta care ar fi mânat perseverenta si eficienta, ar fi putut juca un rol important, avand in vedere caracterul profund spiritual al civilizatiei egiptene. Oamenii erau inclusi in ciclicitatea cosmosului, respirau si traiau religia.Egiptenii erau obsedati de ideea mortii, nicio alta civilizatie punand asemenea accent pe aceasta realitate a conditiei umane.Cultul Zeului fertilitatii si al mortii,Osiris,coroborat cu importanta pe care egiptenii i-o acordau faraonului mort(identitatea cu Osiris) si succesorului acestuia(sau Horus), ar fi putut sa mobilizeze masele intr-o forta de munca fenomenala, intrucat Faraonul era Zeu pe pamant, el intruchipa ma'at(dreptatea, adevarul); bunastarea lui, atat in viata cat si in moarte, corespundea bunastarii intregului popor.