| sabin89 a întrebat:

Din culisele istoriei (presupun că sunt şi pe TPU amatori de asemenea subiecte).
În a doua jumătate a sec. al 17-lea, guvernator al închisorii din Pignerol a fost pentru o vreme fostul muşchetar Saint-Mars (adjunctul lui d'Artagnan). Ulterior, mai exact în septembrie 1698, acesta părăseşte postul respectiv, fiind numit guvernator la Bastilia. Aici, aduce cu el pe unul din deţinuţii pe care îi avusese la Pignerol, conform jurnalului scris de adjunctul său. În aceste împrejurări apare "masca de fier" şi misterul începe. Cine ar putea fi acest om cu mască de fier, deţinut acum la Bastilia? Principalul bănuit a fost mai întâi contele Ercole Mattieli, un ministru italian închis în 1679. Istoricul francez F. Funck-Brentano afirmă că identitatea dintre Mattieli şi "mască" a fost dovedită cu precizie matematică (în actul de deces al deţinutului cu mască, din 1703, acesta este numit Marchialy). Apoi, bănuit a fost Nicolas Fouquet, ministrul de finanţe al Franţei, pe care Ludovic al XIV-lea îl ura de moarte (nu am prea înţeles din ce motiv) şi care fusese condamnat pe viaţă. S-a spus apoi că un anume "servitor Eustache Dauger" ar fi personajul în cauză. O versiune a lui Voltaire, popularizată de Dumas îl are drept candidat la "mască" pe fratele regelui, condamnat şi el pe viaţă. Misterul persistă. În 1969, ziaristul francez P. J. Arrese a publicat cartea Masca de fier, în care susţine, cu argumente solide, că Fuoquet ar fi fost "masca". Un descendent îndepărtat al lui Saint-Mars, anume P. M. Dijol, a publicat un studiu în care afirmă că "masca" ar fi fost un negru, paj al soţiei lui Ludovic. Negrul s-a numit Nabo, dar ulterior i s-a dat numele Dauger (vezi şi teoria lui Paul Sonnino). Încurcate sunt căile... măştii.
Voi care credeţi că este versiunea cea mai plauzibilă? Şi de ce?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mulțumesc pentru apreciere.
M-am ocupat de enigme. Dar de aceasta, nu.
Erau vremuri ale unei dictaturi regale, bazate pe atotputernicia regimului regalității când putea fi arestat oricine prin așa zisele lettre de cachet,
-----
ettres de cachet (French pronunciation: ​[lɛtʁ də kaʃɛ], lit. "letters of the sign/signet") were letters signed by the king of France, countersigned by one of his ministers, and closed with the royal seal, or cachet. They contained orders directly from the king, often to enforce arbitrary actions and judgments that could not be appealed.
-----
pe românește scrisoare cu ștampila regelui, prin care erai arestat fără drept de apel, fără proces, fără posibilitatea de a te apăra.
Misterul deținutului anonim, obligat să poarte mască denotă după părerea mea mai multe aspecte. Dacă ar fi fost un om de rând, autoritatea regală ar fi putut să îl elimine prin asasinat destul de ușor, căci erau vremuri când viața unui cetățean de rând nu valora prea mult.
Aici sunt două aspecte. Directorul închisorii însăși nu avea habar pe cine are în arest, iar anonimitatea prizonierului era păzită de două aspecte, masca de fier și tăcerea lui completă asupra identității proprii. Procedeul unic care a atras atenția contemporanilor nu a reușit să străpungă misterul. Astfel masca ascundea interese de cel mai înalt nivel. Personajul era periculos pentru regalitate, dar în acelaș timp foarte valoros pentru a fi menținut în viață. Astfel detenția era și o formă de protecție a persoanei.
Din toate acestea eu pledez că rangul acestuia trebuie să fi fost foarte înalt și selecția mea din personajele de mai sus este pentru fratele regelui, varianta lui Alexandre Dumas.

7 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

E interesant acest mit! si totodata nu se cunoaste nici pana astazi!

| gogu220 a răspuns:

Cred că prea ne-ai dat peste cap, şi mai cred că nu prea ai nimerit locul unde să pui întrebări referitoare la istoria Franţei din timpul măştii de fier.
Dar este un profesor pe aici care e posibil să stie să-ţi raspundă.

| sabin89 explică (pentru gogu220):

Profesorul fiind cine?

| gogu220 a răspuns (pentru sabin89):

Sadrian46

| sabin89 explică (pentru sadrian46):

Te apreciez şi eu. Deşi, dacă bine am înţeles, eşti profesor de fizică, îţi extinzi cunoştinţele şi în alte domenii. Punctul de vedere expus aici, precum şi argumentaţia mi se par rezonabile.
Certificatul de deces al "măştii" este datat 1703 şi este pe numele Eustache Dauger. S-a presupus că acesta a fost doar un pseudonim. Bun, dar cine era în realitate acest Eustache? S-a spus că a fost Fouchet, ministrul de finanţe. Data oficială a morţii lui Fouchet este 1680, dar nu sunt dovezi certe că el ar fi murit atunci. Oricum, admiţând chiar că ar fi murit în 1703, Fouchet ar fi avut atunci 89 de ani. Ni-l putem imagina ca un bătrânel neputincios, care foarte probabil îşi pierduse şi partizanii între timp. El n-ar mai fi putut deveni conducătorul unei partide în stare să se opună lui Colbert şi Louvois (ministrul de război), presupuşii lui duşmani. Atunci cine se ascundea sub acea mască? Omul de ştiinţă francez G. Mongredien scrie că, ridicând masca de fier, cercetătorii au descoperit un om fără personalitate şi fără biografie. Posibil să fi fost fratele regelui, dar nici argumentele în favoarea acelui paj al reginei nu cred că pot fi neglijate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Iti explica Simon clar :
https://www.youtube.com/watch?v=LEk66OXuKmM
In rest nu stiu prea multe detalii despre tema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Mie imi place sa invat istorie din documentare de genu, in engleza prezentate de oameni profesionisti. Care au deaface cu archive reale. Mai sunt canale precum Kings&Generals, History Matters, seeker, Overly Sarcastic Production etc -asta ultimu prezinta si rezumate din diferite carti.

| sadrian46 a răspuns (pentru gogu220):

Mulțumesc pentru apreciere.
M-am ocupat de enigme. Dar de aceasta, nu.
Erau vremuri ale unei dictaturi regale, bazate pe atotputernicia regimului regalității când putea fi arestat oricine prin așa zisele lettre de cachet,
-----
ettres de cachet (French pronunciation: ​[lɛtʁ də kaʃɛ], lit. "letters of the sign/signet") were letters signed by the king of France, countersigned by one of his ministers, and closed with the royal seal, or cachet. They contained orders directly from the king, often to enforce arbitrary actions and judgments that could not be appealed.
-----
pe românește scrisoare cu ștampila regelui, prin care erai arestat fără drept de apel, fără proces, fără posibilitatea de a te apăra.
Misterul deținutului anonim, obligat să poarte mască denotă după părerea mea mai multe aspecte. Dacă ar fi fost un om de rând, autoritatea regală ar fi putut să îl elimine prin asasinat destul de ușor, căci erau vremuri când viața unui cetățean de rând nu valora prea mult.
Aici sunt două aspecte. Directorul închisorii însăși nu avea habar pe cine are în arest, iar anonimitatea prizonierului era păzită de două aspecte, masca de fier și tăcerea lui completă asupra identității proprii. Procedeul unic care a atras atenția contemporanilor nu a reușit să străpungă misterul. Astfel masca ascundea interese de cel mai înalt nivel. Personajul era periculos pentru regalitate, dar în acelaș timp foarte valoros pentru a fi menținut în viață. Astfel detenția era și o formă de protecție a persoanei.
Din toate acestea eu pledez că rangul acestuia trebuie să fi fost foarte înalt și selecția mea din personajele de mai sus este pentru fratele regelui, varianta lui Alexandre Dumas.