| IonutCG90 a întrebat:

Salut (̲̅T̲̅)(̲̅p̲̅)(̲̅u̲̅),

Cele mai importante evenimente ale zilei de 3 iulie:

~324: Bătălia de la Adrianopole: Constantin I îl înfrânge pe Licinius, care fuge din Bizanț.

~1608: Exploratorul francez Samuel de Champlain a înființat orașul Quebec (Canada). A fost numit "părintele Noii Franțe" și a ocupat funcția de guvernator până la moarte.

Nașteri
~1423: Regele Ludovic al XI-lea al Franței (d. 1483)

~1442: Împăratul Go-Tsuchimikado al Japoniei (d. 1500)

~1962: Tom Cruise, actor american

Decese
~1935: André Citroën, inginer și om de afaceri francez, fondatorul Companiei Citroën (n. 1878)

Păreri?

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Interesante postarile tale poate reusesti sa trezesti interesul adolescentilor de aici(mirama-s)
Pun pariu ca multi nu au auzit decat de Tom Cruise, si aia trecuti de 16 -17 ani...
Imi place sa cred ca sunt destui interesati exploaratori...In rest poate ce-si amintesc de la scoala(daca isi mai amintesc avand in vedere,, perlele de la examente)
Continua... poate iese ceva!

| Ibrahimovic a răspuns:

Deja ma simt mai destept. :O laughing)
Ne zici si noua cum ai adunat tu atatea cunostinte, care nu am nicio indoiala cum ca ar fi luate de pe Wikipedia si sunt toate spuse de tine, cu lux de amanunt. Date exacte, ziua, luna, anul.ce sa mai, un istoric desavarsit.
Ce faci diseara?

| WarriorCat a răspuns:

Aș fi fost mai interesată de aceste evenimente dacă eram în acele ''norocoase'' țări laughing.

| IonutCG90 explică (pentru WarriorCat):

Unele sunt și din România tongue. de exemplu dacă te uiți la postările mele anterioare, cele care țin de subiectul acesta, vei găsi și România și multe țări happy ieri(pe 2 iulie) de exemplu, au decedat Nostradamus și Ștefan Cel Mare

| WarriorCat a răspuns (pentru IonutCG90):

Am zis de postarea aceasta, dar e foarte frumos că vrei să amintești de evenimentele ce s-au întâmplat de-demult în lume happy.

| IonutCG90 explică (pentru WarriorCat):

happy.

| TrialByFire a răspuns:

Mi se pare o idee buna!

| IonutCG90 explică (pentru TrialByFire):

Mersi. Da, este. Dacă ai vre-odata subiecte de abordat despre cele pe care le reprezinta fiecare zi in parte nu ezita happy.