| Manurela a întrebat:

ma contraziceam cu un prietenlaughingcum era numit regele ludovic al XIV-lea si de ce?

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Regele Ludovic al XIV-lea era supranumit si Regele Soare. Nu stiu exact de ce a fost numit asa, dar cred ca din cauza ca a avut o domnie lunga de 72 de ani, sau poate pentru ca a trecut pe langa moarte de cateva ori, dar s-a vindecat miraculos sau pentru ca statura lui mica de 1, 62m, era compensata de demnitatea şi siguranţa sa înnăscute, de farmecul si inteligenta sa.

| luiza a răspuns:

Regele soare! era numit asa datorita opulentei si luxului in care traia!

| sonya a răspuns:

Buna,
Era numit Regele Soare.

Succes!