| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda,fara raspunsuri aiurea
ce se intampla daca nu manci absolut deloc carbohidtrati si grasimi cu organismul tau? de doua zile numai manc carbohidtrati si grasimi peste tot scrie ca sllabesti, intrebarea mea e, daca nu dai carbo corpului nici grasime va folosi grasimea nu? ce anume consuma prima oara organismul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hihi te-ai pus pe proteica, pai o sa faci muschi desi ma indoiesc ca o sa prea poti sa ii folosesti in perioad-asta fara glucide. ne-am invatat in ultimele secole sa functionam fizic prin elehappy
organismul consuma prima oara carbohidratii, proteinile au rol in constructia muschilor. carbohidratii trebuie luati doar cand ai nevoie de energie, ei fac grasimea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce nu-i pot folosi fara glucide?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai odata ce muschii nu se mai pot hrani cu glucide or sa isi dea tot glicogenul din ei ca sa poata sa sustina miscarea. apoi cand scade drastic or sa se foloseasca de ce mai are ficatul care o sa fabrice ketone. asta se face in mai putin de 2 saptamani. si dupa aia vine o stare de **** numita ketoza si care e echivalentul unui post din ala negru pe care il faceau sfintii de nu-si mai miscau fundul din pestera.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca eu nu vreau diete, m-am uitat la multe documentare in care dietele high carb sunt laudate, am multe kg in plus de asta vreau sa dau grasimea jos atat, vreau o viata sanatoasa sa spun, sport fac dar ma simt mort dupa ce le fac

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce sa zic, cunoasterea este de asa natura ca ideile se incaleca una pe alta ca niste gaini si niciodata nu suntem siguri. de aia e mai bine sa o iei empiric. daca vezi ca de la slavirea carbohidratilor ieftini si frumos colorati din secolul 18 ne-am imbolnavit si uratit cu totii, e clar ca e ceva in neregula la ei si nu ne-am adaptat inca.
ce imi pot imagina ca folosesti e pui branza 0 % si fasole verde. daca nu ai probleme cu inima exista si carne si lactate cu un colesterol moderat. cred ca glucidele le putem folosi ca combustibil, odata ce avem mult de mers de exemplu. iar proteinele seara, pentru ca atunci nu am avea cum sa ardem carbohidrati. ideea e sa nu le combinam niciodata, e cel mai important. si cred ca logic e sa numaram calorii.
gata ma simt ca profetul din garalaughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asta am observat si eu,de cand cu dieta low fet au inceput multe boii gen diabet,hipertensiune,cancer,carii, ceva e rau in carbohideati astia, peste tot numa low fet vb de doctori curios sunt eu de ce nu sa imbunatit sanatatea oameniilor deloc, culmea nici un studiu nu a dovedit asa ceva, eu m-am ingrasat din cauza zaharului, paini consumate in exes, inainte nu faceam mult sport si sincer imi pastram greutatea la 55 kg de cand cu carbo am 70 m-am speriat sincer, sunt supraponderal gradul 1, din cauza zaharului, paini

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu inseamna ca trebuie neaparat sa mananci doar peste si salata, poti sa umblii la cantitate si e mult mai distractiv:
asta ar insemna inghetata dimineata- 180 cal, 2 felii din painea preferata cu banana la pranz inainte de ora 2 -300 cal, si seara peste cu familia. total sub 800laughing mai avem si pentru un pahar de vin sau un irish

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E periculos ce faci, cere trimitere la un dietetician.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Periculos este cat de mult am putut face rau organismului meu, zaharul, painea, tot ce e procesat, carbo mau adus la o greutate incredibila si aproape de diabet, toti spun low fet atunci de ce lumea e obeza?