| RAY a întrebat:

Doar pentru atei,agnostici,deisti,panteisti,liber cugetatori.

Practic cand cand privim in univers vedem trecutul da? Poate de asta nu gasim civilizatii avansate? Poate ca exista dar noi cum privim in trecut nu vedem prezentul, in prezent cat din univers am vazut?

ps poate e o intrebare fara logica, dar nu-mi gasesc explicatie de ce nu gasim viata in univers? Din atatea stele, planete

16 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Extratereștrii sunt deja printre noi.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Tu homofobule esti unul dintre ei )))))))))))))

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Fără mișto. Nu eu am spus-o.
A spus-o Buzz Aldrin (al doilea om pe Lună) și Stephen Hawking.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ceva dovezi te rog

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Alea nu sunt dovezi stiintifice

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Adică ce-ai vrea? Să primești niște ADN de extraterestru? laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Da,asa declarati de astea au zero relevanta

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ok. Atunci înseamnă că nu există extratereștrii.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Eeeeeeee nu stim asta, vezi ipoteza mea, poate pentru ca noi privim in prezent trecutul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate am fost noi civilizatia avansatã. Dupa care am regresat si am evoluat din nou. Depinde si locul in galaxie in care ne aflam poate ne afecteaza energetic pe noi si pamantul. Sunt multe chestii neexplicate...
Explicatia Cred ca e creierul uman. Dacã eu exist? Nu mai existã alte civilizatie? Chiar asa de important si norocos sunt?
Doar lipsa de incredere.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ieri priveam o poza, galaxia noastra fara noi, si sa stii ca noi nu însemnam nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Noi nu suntem energie solarã de fapt? pana la urma nu lumina formeaza toate elementele din univers care dau viata?
Apa e norocul nostru

| Illuminati2016 a răspuns:

Poate nu mai sunt planete cu temperaturi favorabile sa sustina viata, sau poate sunt asa departe ca nu le putem ajunge

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Compara o planta si un om. Ai fi surprins cat de similari suntem, poti avea in comun si peste 50-60% material ADN in comun desi suntem ATAT DE DIFERITI de plante chiar daca am evoluat in acelasi mediu si aceleasi conditii si am avoluat din aceleasi organisme. Acum te intreb, care sunt sansele ca un organism care s-a dezvoltat intr-un mediu cu totul diferit, sa aiba trasaturi aproape identice cu cele ale altui organism cu care nu are absolut nicio legatura. Sa nu vorbim de 'civilizatii AVANSATE', sansele ca acel organism sa fie atat de similar cu noi incat sa dezvolte un organ cu functii similare cu al noatru pentru a putea fi capabil de gandire cognitiva sunt minus
cule. Mai ales daca iei in considerare nevoia acestei caracteristici de un organism. Oamenii par sa creada ca inteligenta este apogeul evolutiei si toate creaturile avanseaza doar spre atingerea unei capacitati cognitive cat mai avansate. De milioane de ani de cand au aparut primele organisme si pana acum, doar primatele se bazeaza atat de mult pe inteligenta. Si chiar daca ar avea astfel de capabilitati cognitive, poate nu se vor indrepta nuiciodata spre tehnologie si creatie. De exemplu si acum exista triburi de culegatori-vanatori care sunt complet taiati de civilizatia noastra, desi sunt la fel ca noi, nu au intemeiat o civilizatie sau alte lucruri sofisticate.
Nu s-au gasit pentru ca poate nu exista. Realizezi ca cea mai mare parte din planete sunt neprimitoare sau gazoase pentru formarea oricarei forme de viata, cu temperaturi extreme si lipsa de atmosfera. Universul este mare, oamenii au studiat doar o mica parte din el. Nu spun ca nu exista forme de viata, dar cel mai probabil fie au fost duse spre extinctie (totul este in continua schimbare asa ca asta este de asteptat chiar si pentru noi) ori aceste forme de viata constau in microorganisme.

| Neutrull a răspuns:

Pai sigur ca da. Trebuie sa te pocaiesti