| RAY a întrebat:

Doar pentru Deisti,Atei, Agnostici, Panteisti atat.

Care credeti voi ca este cauza care a determinat aparitia universului? Ce anume a creat energia? Si energia putea aparea din nimic?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem destul de evoluati, nu avem tehnologia necesara pentru a raspunde 100%corect la aceasta intrebare. Dar ideea in sine este big-bangu iar inainte de asta erau atomi
Dar ideea de Dumnezeu ca creeatorul universului este putin copilaresc/primitiv... OK acum credinciosii o sa zica ceva de genu: "nimic nu poate veni din neant" dar atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iti dai seama ca daca spatiul e infinit energia a avut un infinit de sanse sa apara la un moment dat

| raMLesS a răspuns:

Australopitecus.

Ori o sa reuseasca oamenii peste miliarde de ani sa evolueze atat de mult incat sa reuseasca sa calatoreasca peste tot in univers si sa colecteze energia stelelor fara probleme, si peste alte zeci de miliarde de ani sa opreasca universul din a se contracta si sa reuseasca sa intre in alte multiversuri... daca exista asa ceva laughing
Ori o sa fie totul tras intr-o gaura neagra care duce spre alt multivers, gen cum e al nostru.
Ori habar n-am.
Apropo, ti-a placut poza? laughing

| RAY explică (pentru raMLesS):

Nu,e de rahat

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Noi oamenii existam si traim ca sa facem sex.

| Theo94 a răspuns (pentru raMLesS):

Spre alt univers (din multivers = multime ipotetica de mai multe universuri posibile).