| RAY a întrebat:

Dragi filozofi,știm ca viata e un absurd, avem scopuri de a ignora acest fapt, dar oare dacă dai sens vieții nu este ceva absurd?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Atât timp cât există probleme de logică, viaţa nu este un absurd happy

| halogen001 a răspuns:

Este. Omul e prizonierul instinctelor primare. Orice ar face e efemer.

| doctorandus a răspuns (pentru halogen001):

Wendy Syfret si-a pierdut speranta si a devenit nihilista, ceea ce a facut-o foarte fericita. https://www.theguardian.com/......me-explain

| Apokales a răspuns:

In sens general da, este absurd. Sa spui ca asta este scopul tuturor si asta ar trebui sa facem poate fi absurd. In mod obiectiv viata este absurda, dar odata ce ai coborat pe pamant vei observa ca viata are sens pentru multi dintre noi, trebuie sa ai o tinta, o directie. Un scop pasiv, as spune eu, al vietii este supravietuirea. Cum ar fi o specie care nu are ca scop supravietuirea si chiar perpetuarea sa? Ar fi ultima generatie, o specie fara instinct de conservarea, poate suicidala, bolnava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este un absurd. De unde ai scos-o?