| WhatheWow a întrebat:

Dreptatea e una dintre cele mai vechi noțiuni, născute probabil atunci când omul a început să fie condus.
Dreptate ca intreg, justiție, dreptate socială, judecată divină sunt doar parte a acestui intreg, căci e deschis completarilor în funcție de evoluția noastră.
Dar ce e de fapt Dreptatea; scoaterea la suprafața a unui adevăr, corijarea unei erori, o pedeapsă sau doar un mod de răzbunare etic? Suntem la zi cu acest proces sau suntem în urmă? Cât de importantă e Dreptatea în societate; dar pentru noi ca indivizi?
Există Dreptate universală?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

În sens larg, dreptatea o văd ca pe un fel de luptă pentru a obţine ceea ce ţi se cuvine.Dar în sens restrâns, atunci când dai cuiva dreptate, recunoşti că ceea ce spune sau face persoana respectivă este corect doar din punctul tău de vedere.De aici, îmi dau seama că nu există o dreptate universală, ci doar una particulară, în funcţie de fiecare în parte.

| Hombre a răspuns (pentru Delicacy):

Si tu ai dreptate.winking

| Delicacy a răspuns (pentru Hombre):

Femeile au întotdeauna dreptate. laughing

| Hombre a răspuns (pentru Delicacy):

Nu generaliza caci cazi in cazanul unde sunt si idioatele.winking

18 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu cred.Pe pamint, in ziua de azi, invimgatorii fac legea.

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Da, nici banul nu face excepție însă crezi că astăzi, când știm mai multe ca niciodată, avem mai multă nedreptate decât dreptate; sau poate doar am rămas în urma?

| harciog a răspuns (pentru WhatheWow):

Si eu care credeam ca dormi. Dreptatea sau nedreptatea, binele si raul fac parte din categoria perceptiilor pentru mine, asa ca nu-mi prea bat capul cu ele.Mi s-a intimplat ca sa percep odata un bine in mod pozitiv ca mai apoi, aceeasi chestie s-o simt in mod negativ, ca pe o nedreptate.

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Deci, Dreptatea universală e doar o himeră căci fiecare o percepem diferit ...sau încă nu suntem suficient de maturi în percepții de acest calibru?

| harciog a răspuns (pentru WhatheWow):

Maica mai terminam? Ma asteapta caprele.Nu pot sti decit ce simt si n-are legatura cu ceilanti. Odata ce atingi simpla stare de meditatie nu te mai intrebi chestiile astea. Existi, doar atit.Ma duc ca-mi darima astea tarcul, o noapte reusita.

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Niciodată nu terminăm, doar luăm o pauză.
O noapte bună și ție ...bine...și la capre! laughing

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Din totdeauna invingatorii a facut legea nu numai in ziua de azi mai sef de turma.

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Adevarul e ca speram sa apari dar cu intrebarile;-Care invingatori ma? In alegeri?

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Apropo de dreptate, iti raspund cu un banc;
In fata judecatorului se prezinta pârâtul si inculpatul.
-Ia spune motivul pentru care ai depus plangere intreba judecatorul pe pârât?
-Domnule judecator mi-a dat un sut in fund m-a imbrancit si am cazut.
-Ai dreptate zise judecatorul.
-De ce ai facut asta inculpat intreba judecatorul?
-Pai ma injurat de mama si mi-a facut copiii ţăcăniţi domnule judecator.
- Si tu ai dreptate
-Domnule judecator, nu se poate ca in aceiasi cauza atât pârâtul cât si inculpatul sa aibă dreptate zise grefierul.
-Si dumneata ai dreptate zise judecatorul.

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

rolling on the floor

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Exact, cum le stii tu pe toate Turmac sef. Sa vezi ce ne-o trage si pe fata si pe dos, ca s-a inmultit ai dracu, ca paduchi, nu mai au loc aula parlamentului.

| stpu a răspuns (pentru Hombre):

De fapt pilda asta e o legenda legata de Regele Solomon de la un caz in care erau implicate doua femei. Pilda spune ca Solomon le daduse dreptate amandurora, iar sfetnicul ii spusese "Maria ta, dar nu pot avea dreptate amandoua.", iar Solomon ii raspunde sfetnicului "Si tu ai dreptate."
In fond povestea e ca Solomon in acel caz a dat dovada de o mare dreptate. Un copil murise, iar mama indurerata hotarase sa fure copilul altei mame. Si atunci a pornit lupta intre ele, ambele sustinand ca acel copil viu este al lor, dar nici una nu renunta la el. Solomon spune sa fie taiat copilul in doua si sa fie impartit. Mama naturala a copilului ca sa salveze viata nou nascutului decide sa renunte la prunc si sa-l ofere mincinoasei. Impostoarea ramane indiferenta cand aude ca Solomon vrea sa taie copilul. Atunci Solomon intelege ca mama naturala e cea care renunta la propriul copil pentru a-i salva viata. Asta fiind un mare exemplu de dreptate din care se trag si astazi zeci de concluzii si e studiat pe la filosofie.

| shadovv a răspuns:

Exista Dumnezeu?
1. Da. Atunci avem conceptul de dreptate.
2. Nu.
2.2. Conceptul de dreptate este unul virtual sau concret?
2.2.1. Este virtual ergo vorbim fara sens.
2.2.2. Este concret. Este subiectiv?

Da. Atunci nu exista.
Nu. Are legatura cu divinitatea? Da. Contradictie cu (2.)

Nu. Are legatura cu metafizica?

Nu. Deci vorbim degeaba.
Da. Atunci e absolut si trebuie sa l studiem din punct de vedere metafizic in vederea principiului universal care imprima acest concept.

vezi unde duce?

| SaveTheNature a răspuns:

Dreptatea, se lasa fara victime intotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista dreptate universala. Insasi natura nu e dreapta. sau cel putin nu corespunde notiunii noastre de dreptate.