| anonim_4396 a întrebat:

"Nu există oameni buni, ci oameni mai puțin răi".

În ce proporție sunteți de acord cu citatul?

18 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Este greu să evaluez în proporție acuratețea acestui citat, deoarece conceptul de "bun" sau "rău" este subiectiv și poate varia în funcție de context. În general, cred că majoritatea oamenilor au ambele calități bune și rele, și înțelegerea acestor aspecte ale personalității poate ajuta la o mai bună înțelegere a comportamentului uman

suntserios
| suntserios a răspuns:

În mare proporție. Cine nu greșește în viața?

| Celcestietot a răspuns:

Zero la suta

| Holiday a răspuns:

Este corect 100%.

| Lioana a răspuns:

Nu-mi place citatul. Nu l-as folosi, dar are o farama de adevar. Adica orice om bun are si defecte.

| CostinAlamariu a răspuns:

100% de acord

| raMLesS a răspuns:

Mi se pare bullshit sincer, bunatatea e definita de ceea ce faci si te cum te comporti, nu inseamna ca esti mai putin rau daca vezi un animal si ii dai de mancare.
Nu suntem la sah, numai la sah ai putea spune ca "Cel care a castigat nu a facut mutari mai bune, a facut mutari mai putin pr0aste" ceea ce e adevarat, n-ai cum sa pierzi un joc de sah daca nu faci mutari pr0aste, ca sa castigi meciul tine doar de inamic, care face cele mai slabe miscari ala pierde, practic se bate singur.

| FreddieM a răspuns:

Am și eu unul.
Nu exista oameni rai, ci oameni mai puțin buni.
Cum comentați?
Cheers

| carevaescu a răspuns:

Omul in sine, ca un soi de obiect care face parte din realitate, nu poate fi nici rau nici bun. Aceste doua atributii ce le atasam identitatii unui om, adica e in funcție de perceptia noastra.

Iar noi cand zicem ca un om e bun sau rau, ne referim la faptele lui, la consecințe. Uneori ne referim la "modul" in care ia decizii si acționează. Dar nu la e ca un cumul structurat de materie. Nici macar cei care cred in suflete nu spun ca sufletul in sine e alcatuit din ceva rau sau bun.

Unde vreau sa ajung este ca prin bun sau rau judecam ori fapte individuale, ori un istoric de fapte, ori o predispoziție la anumite fapte. Nu la esenta omului.

| helpforyou a răspuns:

De nici o culoare. Este total gresit.

| DeMicUnCălător a răspuns:

"Nu există oameni buni și nici oameni răi". Ci doar supraviețuitori.

| Theo94 a răspuns:

Eu cred ca oamenii sunt buni si/sau rai referitor la actiunile care le produc si efectele lor si al observatorului sau observatorilor (tot oameni) care ii vad si ii eticheteaza prin prisma mediului in care au crescut si format (you are the product of your environment), a culturii din care fac parte, etc.
Evident ca sunt fapte care sunt crezute a fi bune sau rele de toata sau aproape toata populatie globului.

Referitor la citat, nu stiu. Pare ca l-a spus cineva care nu prea a avut noroc in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista numai oameni care nu au ce viata lor hehe. Glumesc! Exista numai oameni happy. Insa, nu prea as fi de acord cu acest citat, tocmai pentru ca nu ai cum sa fi total impartial in ceea ce priveste binele si raul.

| DovleacTurbat a răspuns:

100%. Toți avem o parte malefica in noi.

| Anonim027 a răspuns:

Ceea ce face farmecul unui om este bunătatea lui; și mai mult prețuiește un sărac decât un mincinos.
Proverbele 19:22

| Alex00615 a răspuns:

Complet de acord. Cu totii facem lucruri regretabile in viata, doar ca unii nu recunosc asta

| Zxcv6 a răspuns:

0%

| Minciunaa a răspuns:

După părerea mea citatul este complet adevărat. Nu vei găsi nicăieri în lume pe cineva "bun",
daca stam sa căutăm puțin regăsim că termenul de "bun" reprezintă o persoana care ți ar da și hainele de pe ea, ceea ce nu o sa găsești!