| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce varsta, aniversarea anilor poate fi considerata "parastas"?
Si, difera asta in functie de femeie/barbat? Cum asa?

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu cred ca e vorba de virsta cit mai degraba de cit de mult esti dispus atunci sa te distrezi.La multi ani, esti febletea meaa, fundita?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu varsta sau cu sexul. Cred ca aniversarile incep sa semene a parastase atunci cand, intr-un an, afli de mai multe inmormantari decat de nunti sau botezuri.
Pe de alta parte, tine si de felul de a fi al fiecaruia. In fond, te poti distra la 60 de ani, la fel de bine ca la 20. Pastrand proportiile, evident.

| CoquineNoire a răspuns:

Cine are un suflet tanar si proaspat si la "batranete", atunci parastasul este decis de acea persoana (de ex daca la 60 de ani e in forma fizica si psihica de invidiat).
sunt o gramada de mosi si babe cu un spirit copilaresc in ei, dar si adolescenti prea maturi si seriosi.
totul depinde de educatie si de circumstantele din viata.

| MidnightLady a răspuns:

Dupa aniversarea mea de anul asta. laughing De la anul nu mai accept felicitari si urari ca-mi par un fel de "Dumnezeu s-o ierte". Sper sa uit si sa numar, sa nu mai intru-n depresie la fiecare sfarsit de an.

| doctorul5 a răspuns:

Din clipa in care realizezi ca esti ateu.

| Sp33dyt a răspuns:

Parastasul se face la morti