| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, cam de la ce varsta un baiat poate fi considerat barbat si de la ce varsta o fata poate fi considerata femeie?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sexul se stabileste inca d-inaintea nasterii.
In sensul maturizarii, poate fi considerat cineva barbat sau femeie cand este in stare sa se auto-gospodareasca, sa aiba o relatie apropiata cu o persoana de sex opus pe timp mai indelungat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din punct de vedere biologic maturizarea este diferita la fiecare persoanea in parte. Fetele se maturizeaza mai repede. Cercetatorii zic asa: fetele 21-35 si barbatii intre 22 si 35. Apoi urmeaza maturitatea unu pana pe la 60 de ani la barbati si pana la 55 de ani la femei. Maturitatea doi de la aceste varste pana la 75 ani la ambele sexe si apoi senilitatea (batranetea) pana la 90 de ani. Peste 90 de ani (exceptiile) urmeaza etapa longevitatii.

| RAY a răspuns:

Barbati 25 de ani, femei 20 de ani =parere subiectiva, nu stiu, eu de la 27, 28 ani am simtit ca mam mai maturizat

| Nirvanaaa a răspuns:

Am uitat sa raspund la intrebare happy.Pai treaba e subiectiva. Poti sa fii barbat la 20 de ani sau poti sa ramai baietel si la 50 de ani.Si la femei se aplica aceeasi regula.Depinde si de experienta de viata.O persoana obisnuita sa aiba totl de-a gata nu se va maturiza asa repede, pe cand alta care are o viata mai dificila se va maturiza foarte devreme.E discutabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Baietel de 50 de anihee hee)

| AC4S4 a răspuns:

Eu cred ca de pe la 22-23 ar cam trebui sa fii considerat barbat/femeie. Asta inseamna sa fii pe picioarele tale, sa vrei ceva concret de la viata.
Sunt oameni care ajung pe la 28-29 de ani si se comporta ca niste adolescenti. In club seara de seara, banii de la munca merg pe distractie. Nu prea au un scop ce vor sa-l atinga. Asta e o problema.

| StrongHeart a răspuns:

De cand incepi sa ai responsabilitati si sa iti dai seama ca parintii nu te pot sustine toata viata si trebuie sa faci ceva cu viata ta.Nu e o varsta anume. Orientativ as spune 18-25 ani, dar exista cazuri de baieti la 14 ani trebuie sa aiba grija de frati, surori.Deci nu exista o varsta anume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu mai faci pipi in pat, cand nu te mai uiti la desene si te joci pe calculator, si singurele tale preocupari sunt munca( scoala )socializarea, si alergatul dupa fete, atunci se produce schimbarea, de la baiat, la barbat.
Cat despre fete.
Ele nu stiu ce au in cap. Fete de 13 -17 ani, se machiaza ca sa arate ca la 30 35 de ani, si cand ajung la 35 de ani, ar vrea sa mai arate ca la 15, da nu le mai permite mecla, de la atata abuz cu machiaje si fonduri de ten. La ele e o ceata totala in cap happy

| Nirvanaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceste fete reprezinta o subcategorie.Nu toate sunt la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Chiar toate.
Maxim 10 fete, intr-un liceu, care nu se machiaza si nu fac asta.
In rest, toate happy 10 fete intr-un liceu de sute de insi, inseamna cat? 1%, mai putin?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, dar ideea e ca nu toate.De exemplu la mine in clasa(clasa a XII-a) maxim 2 vin asa cum ai descris tu, si suntem 23 de fete laughing. Depinde si in ce liceu mergi si in ce clasa nimeresti, ca la unele clase iti dau dreptate, fetele chiar sunt cum le descrii tu, dar in altele chiar nu e asa.Asta zic, ca variaza, ele reprezinta o subcategorie, nu e ceva general.Si unele chiar au si altceva in cap decat ce mai e la moda si ce mai e nou in machiaj laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la 50 de ani te joci pe calculator. Desene : sunt animatii nu numai pentru copii.
Munca-trec alea 8 ore cumva, asta nu inseamna ca ti singura preocupare.
Alergatul dupa fete Hmm, nu mai bine sa alerge ele dupa tine? ia fura-le posetele vezi ce o sa alerge dupa tine big grin Garantat 100%
A 2-a parte varsta de 18 ani- ca simbolul maturitatii este absurd, Unele persoane sunt maturi cu mult inainte, altii cu mult dupa.

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba de barbat nu stiu ce sa zic de raspunsul tau pentru ca am multe cunostinte de peste 30 care au o viata sociala, un loc de munca bun, o familie si se joaca pe calculator. Nu vad problema in jocuri. Adevarat nu sa stai toata ziua in casa sa te joci dar am vazut ca un minim de 2 ore e recomandat sa te joci deoarece jocurile reduc stresul si anxietatea dramatic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaTMaN696):

Daca nu ai prieteni care au o viata sociala, un loc de munca bun, si o familie, si petrece timp la jocuri la calculator, desi timpul lui e fff limitat ca merge la munca, si are copil si nevasta si bla bla, si in loc sa-si dedice timpul lor, sa ii scoata prin parc, sau la locuri de joaca, el sta si pierde timpul la 30 de ani, pe jocuri.

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis ca are copil sau timp limitat. Prietenul meu are o sotie si e freelancer. Lucreaza cand vrea si de unde vrea. Are tot timpul. Hai sa lasam aberatiile cu copii si chestiile astea. Cum am zis si mai sus nu sta tot timpul pe pc ci doar asa cat sa se relaxeze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaTMaN696):

Nasol. laughing
Te relaxezi cand te duci la peste, cu familia. Jocurile sunt competitive toate.
Si mai mult de enervezi. Intrii-n depresie, ca 90 dintre copii de pe aici, si adulti, vad, cupa cum spui, si dupa aia se intreaba de ce.
Eu am prins si vremuri fara pc, si vremuri cu pc.
Si noi ne relaxam altfel.
Mergeam in curtea scolii. Cu o singura minge, si stateam la rand sa jucam
Sau ieseam la tennis dimineata, jucam pana la pranz, mergeam acasa, mancam, si veneam iar.
Sau mergeam la plaja, sau prin centru sa ne plimbam.
Dupa ce au aparut calculatoarele, nu mai iesea nimeni afara din casa.
Ce viata e aia, sa te duci la munca, si sa vii acasa, sa te "relaxezi" cu ochii in calculator.
Ca nu mai ai timp. pleci la 6 dim, vii la 5-6 dupamiaza. si daca mai stai si 2-3 ore pe pc, deja se face 8.
Si s-a dus ziua.
Nevasta-sa probabil i-o ciocaneste altul, ca daca el nu are timp de ea dar are timp de jocuri, femeia se descurca happy
Vrei sa faci sa para, ca daca petreci timp la calculator peste 30 de ani, pe jocuri de copii, ca e un lucru bun.
Dar nu e.
Probabil spui asta, doar pentru ca si tu cred ca faci acelasi lucru.
Stai si te joci toata ziua.
Deci sunt convins ca ai avea 9999999 argumente, sa iti impui punctul de vedere.
Dar n-or sa fie nici o data niste argumente bune si tu stii asta.
Uite eu inainte ma jucam pe xbox, cand veneam de la munca.
Acum am bebe, si nu m-am mai atins de el de aproape 2 ani.
Ca nu mai am timp.
Doar pentru Youtube cateodata sau Netflix, intr-i duminica, sa vad un film. Si m-as mai juca, dar nu mai am timp. In 2-3 ore pot sa fac cu totul altceva, mai constructiv.

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu ca si tine am prins vremuri cu pc si fara. Nu toate jocurile sunt competitive. Din moment ce esti tata nu prea am ce sa iti explic. Nu prea ai intelege. Si din moment ce raspunzi relativ repede inseamna ca si tu ca oricine esti dependent de telefon. Asumand ca de pe el raspunzi. Sper doar sa nu fi devii genul de tata care e strict cu copilul lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaTMaN696):

Da de unde ai scos-o pe asta cu strictetea? El face ce vrea el, in limita bunului simt. Am zis eu ca sunt strict? M-am referit la timpul liber, petrecut cu familia, vs timp liber la calculator, si sa-l lasi pe fitu in gradina sa se joace de nebun singur, si tu sa stai cu ochii in calculator.
Oricine ti-ar da sfaturi, nu le iei, nici cu paine nici cu nimic,
Puterea exemplului e cea mai buna.
Ca daca te vede fiitu ca nu il bagi in seama, si stai la calculator. o sa faca si el acelasi lucru, Ce invata de la parinti.
Daca ma vede cu matura in mana, vine si el sa ma ajute sa dea, stau la calculator, vine si el sa se suie pe scaun sa bata si el acolo la tastatura, cum vede la tasu.
Dar evit sa umblu la calculator cand e el in camera.
Simplu.

| BeaTMaN696 a răspuns:

In mare parte si in medie baiatul la 21 de ani poate fi considerat barbat iar fata la 19-20.

| Katy20p a răspuns:

Un baiat este considerat barbat atunci cand implineste varsta de 18 ani (atunci devii major )
Si o fata devine majora cand are 16 ani.

| Salontanul a răspuns (pentru Katy20p):

Unde ai aflat asta ca fetele sunt majore la 16 ani? Minori sunt tinerii pana la 18 ani de orice sex. Citeste Codul Penal! Dar nu de majorat a intrebat Marius ci de cand devii barbat. Sunt doua lucruri diferite.