| BeT a întrebat:

Dupa idea crestinismului cei care nu accepta "biblia"lor si pe "mintuitorul"lor vor trebui sa moara pentru totdeauna. Voua vi se pare logica aceasta chestie? Porunca a doua zice asa:Sa nu aibi alti zei afara de mine.Sa nu-ti faci tie chip cioplit si nici o asemanare din cite sunt in cer sus si din cite sunt pe pamint jos si din cite sunt in apa, sub pamint.Sa nu te inchini lor, nici sa slujesti lor, caci eu Domnul Dunezeul tau sunt un Dumnezeu rivnitor, etc.etc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traian, logica nu are loc intr-o astfel de dogma. Atata timp cat se merge pe sistemul " am puterea, faci ca mine", nu vad ce mai are omul de ales.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dumnezeu este unul singur. De ce sa te inchini altora care nu exista? E ca si cum ai fi fan al unei echipe de fotbal inexistente, pe linga a fi fan, hai sa zicem al Stelei (daca esti dinamovist, a lui Dinamo) Nu poti sa te lauzi cu ceva ce nu exista, insa noi oamenii cam asta facem cind e vorba de Dumnezeu. Ne e mai usor sa ne facem noi dumnezeii nostri decit sa credem in singurul Dumnezeu adevarat.
Si nu e vorba de a accepta sau nu "Biblia" noastra. E vorba despre niste realitati cu care fiecare din noi ne confruntam si ne vom confrunta mereu. Ca vrei sa le crezi, asa cum sunt spuse in Biblie, tu ai de cistigat, daca nu vrei sa crezi, tu ai de pierdut. Ele insa exista, si isi vor pune amprenta peste tine, vei avea fie de cistigat, fie de suferit de pe urma a ceea ce spune Biblia. Si mai e o intrebare: daca iadul nu exista, eu nu am nimic de pierdut traind frumos pe acest pamint, iar tu ramii cu ce ai avut aici pe pamint, insa daca chiar exista, eu tot nu am nimic de pierdut, dar tu ai pierdut totul. Asa ca, ar fi bine sa te mai gindesti la alternativa aceasta.

| Arthur a răspuns:

@traiane, nu-ţi plac religiile dar tinzi să ajungi 'profet '. De unde ai scos : ''Dupa idea crestinismului cei care nu accepta "biblia"lor si pe "mintuitorul"lor vor trebui sa moara pentru totdeauna.''? Vezi că e un păcat să alături ideile tale pe care nu îndrăznesc să le categorisesc, din bun simţ, alături de citatele din Biblie. Mântuitorul din contra, spune, completând cele 10 porunci : '' Oricine se va mânia pe fratele său, ucigaş de frate este. '' Şi se referă nu la frate de sânge, ci la cei din jurul nostru. Dacă numai faptul de a te mânia pe cineva este considerat crimă de către un bun creştin. Ce inepţii scrii tu acolo?
La porunca a doua îţi mai aduci şi tu contribuţia cu ''sunt un Dumnezeu râvnitor '' etc etc. Să înţeleg că ai început să editezi Biblia?
Am o rugăminte pentru tine, dacă vrei să fie dialogul corect, citează exact şi pune ghilimele acolo unde trebuie. După Biblie nu se fac rezumate sau interpretări după bunul plac.

| Arthur a răspuns:

@traian, nu am făcut decât să-ţi arăt unde ai greşit intenţionat sau în necunoştinţă de cauză.
Ţi se bat ideile cap în cap, unde e logica? De murit va trebui să murim toţi, dar noi creştinii considerăm că vom avea de dat socoteală pentru faptele noastre din timpul vieţii. Ţie, pentru că nu crezi acest lucru ar trebui să-ţi fie indiferent. Dumnezeu ne-a lăsat liberul arbitru şi fiecare îşi alege calea în viaţă după bunul plac. Nimeni nu te torturează pentru a fi creştin. Eu te respect aşa cum eşti şi te rog să mă crezi că nu voi avea de dat explicaţii pentru faptele tale nici în faţa legilor omeneşti, nici în faţa celor cereşti.
Şalom Israel!

| daddy a răspuns:

@traian
du-te incuie-te in biserica si da-ti foc cu tot cu ea
cum sa fie logic ca orice biserica are icoane pe pereti, alea nu sunt chipuri cioplite?
si de ce nu vreau dumnezeu sa te inchini la alti zei? se teme de concurenta? straight face
oricum vom murii pentru totdeauna doar nu poti sa mori pentru putin timp

| BeT explică:

@BitterSweet, te indepartezi de subiect.Sint eu mai analfabet dar deocamdata inteleg aluzia facuta la adresa mintuitorului isus. Cei care nu cred in el nu vor fi mintuiti, asta ce inseamna? Ura de rasa si de frati poti zice, Cel care nu crede in ideile voastre ce este de fapt? Este un condamnat si un exilat?!?

| zorialbi a răspuns:

@daddy: Icoanele nu sunt cioplite, sunt pictate (catolicii au chipuri cioplite - statui), iar noi nu ne inchinam la icoane, ci la Sfintii reprezentati in ele. Tu de exemplu daca ai pe perete poza cuiva drag ti-e drag de poza sau de persoana din poza?

| siegfried182005 a răspuns:

"sa moara pentru totdeauna"
Eu stiu pe cineva care a murit doar pentru 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A-ti uitat ceva,, important'' popii la care mergeti unii din voi sa le pupati mana si tot felul de ritualuri si sarbatori care s-au transmis de sute si sute de ani de niste oameni f. slab pregatiti, si chiar cu probleme mentale, le considerati valori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' ce crestinismul e logic? e o strategie ca sa-i faca pe cei slabi de inger sa se converteasca sau sa nu paraseasca "dreapta credinta". ca doar asa sunt oamenii : asemanatori cartilor care in majoritatea sunt proaste.