| anonim_4396 a întrebat:

Porunca a 2-a: sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
Cum se impaca asta cu practicile crestinilor? Porunca asta nu specifica al cui chip sa nu-l cioplesti. Asta implica din start si chipul lui Iisus/dumnezeu/alti membrii ai trupei. Chestie de logica, nu?
Mai am o intrebare... De ce accepta majoritatea enoriasilor opulenta caselor (biserici) de rugaciune? Nu ar trebui sa urmeze (incepand cu preotul) calea simpla de rugaciune? De ce nu se roaga ei in liniste, cautand acea pace sufleteasca intr-un coltisor care sa le confere mediul ideal pentru meditatie? Sunt ei "cocalarii" religiei?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nici o asemanare nici din cer, nici de pe pamant, nici de sub pamant.Simplu,nu?

| MMihai a răspuns:

1... este mult de scris
2... În V.T. nici nu se vorbește despre I.C.
3...Este modul lor de a înțelege
4...refuz să comentez

| DorelSudoru a răspuns:

Hai cu cocalarilaughingMia placut asta...de ce sa neg cand sunt de aceeasi pareer cu tine...

| ania a răspuns:

Eu fac parte dintr-o biserica independenta, adica nu tine de un cult desi ca si crez subscrie crezului de la Niceea, comun bisericilor ortodoxe, catolice si a majoritatii protestantilor. Nu are o cladire, cam o data pe luna inchiriem o sala ca sa fim toti, in rest ne intalnim in familii ca sa ne rugam si sa cautam sa intelegem Biblia, tocmai in ideea de a cauta sa ne asemanam cu Buseica primara care n-a avut cladiri, fast si importanta era relatia fiecaruia cu Dumnezeu si traiul ca o familie. Nu ne adresam unii altora cu titluri ci pe numele mic inclusiv copiii vorbesc cu toti cu numele mic, nimeni nu se considera mai grozav. Ai dreptate, cred ca ar trebui sa urmam modelul de simplitate al lui Iisus, care a spus ca a adus vremea in care adevaratii inchinatori se inchina Creatorului lor nu intr-un loc anume ci in spirit si in adevar.

| AlxMro a răspuns:

Sunt mai multi credinciosi care nu au habar de ce se duc la biserica sau de ce se inchina.s.a. Cei care incalca porunca a 2-a sunt aceia care se roaga la budha sau la zei, vaci,crocodili, capre, etc. Icoanele(daca te referi la ele) exprima o "poarta", o "cale" pentru a ne apropia mai mult de Dumnezeu prin rugaciune. Noi nu ne inchinam la icoane, ci la ceea ce semnifica ele - Dumnezeu, Iisus Hristos, Fecioara Maria, Duhul Sfant.

| RhoOphiuchi a răspuns:

Practicile crestinilor nu sun egale cu ceea ce inseamna de fapt crestinismul si ceea ce ii invata biblia pe crestini. E o vorba, "Fa ce zice popa nu ce face popa". Oamenii si-au facut icoane pentru ca au avut nevoie sa poata percepe senzorial la "ce" se roaga. Trebuiau sa aiba un obiect care sa le faca legatura cu divinitatea. Aici intervin icoanele si chiar biserica.

| Zazu a răspuns:

Crestinii,venind prin fertilizare in vitro, au vrut sa se adapteze legilor jidovesti propuse (inocent) de catre Moshe, dar au uitat sa respecte punctul doi al tratatului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mikidutza, de ce interpretezi legea domnului? Nu stii ca asta este un pacat mare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca par mai credinciosi daca se roaga in public, decit daca o fac acasa, sau intr-un loc retras. In public or sa-i vada toti ce piosi si neprihaniti sint si or sa-i laude. Acasa insa cine sa-i laude, cine sa le riciie orgoliul, cine sa-i mingiie pe crestet, sa se simta si ei bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ania, deci faci parte dintr-o secta noua. De ce nu ne spui si noua cum se numeste, ti-e rusine de secta ta, sau ai ceva de ascuns?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ania, va admir pentru felul vostru de a vedea viata din punctul de vedere al religiei. Poate ca nu am facut (de multe ori) postari care sa arate asta, dar sa stii ca intotdeauna voi aprecia o persoana care crede in cineva/ceva, fara sa faca mare balamuc din asta. Cred ca fara credinta, rasa umana este TERMINATA. Trebuie sa crezi in ceva, pentru a avea un "motor" care sa-ti propulseze vointa. Felul in care o fac unii, ma face sa cred ca sunt luat de prost. Sa ai un week-end fain!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parca santeti papagali si maimute.toata lumea repeta la nesfarsit acelesi intrebari, dovada ca a sta prea mult pe TPU, e daunator.si daca ar fi un incepator hai ca e de inteles.dar voi care va strofocati de atata timp pe aci, sa veniti mereu cu tampenii? orice crestin vede si judeca asta dupa cuvantul Domnului.si dupa intelepciunea celor care le predica in duh si adevar.si popa DUHU care avea rang inalt in preotime,dar nu si salariu pe masura, si o cruce de lemn la gat legata cu sfoara'spunea big grinoamne iarta-ma ca te-am atarnat cu ata de gat, ca n-am lanturi de aur si cruce aurita ca mai marii mei arhiereii.deci in biserica ortodoxa se cunosc de catre enoriasi, toate problemele si neconcordantele din biserica care nu se potrivesc cu Cuvantul Domnului.de asemenea este scris sa ascultam mai mult de dumnezeu decat de oameni.tot ce facem altfel decat cum trebuie, facem din cauza ingaduintei fata de noi insine.tu insuti stii ca nu e normal sa judeci pe altii, dar o faci.fiindca poti,fiindca esti liber,, dar de ce ma faci tu sa cred ca duci un razboi cu Dumnezeu sau cu crestinii? ai o problema, e a ta.rescrie tu biblia,sau infiinteaza inchizitia sa vezi ce prolific o sa fii in a descoperi ce? ca toata lumea pacatuieste? iti vor trebui multe ruguri pentru a aduce totul acolo unde trebuie.dar pentru Dumnezeu nu toti crestinii stiu ca trupul este un templu al Duhului sfant,ca inima este coltisorul de care vorbesti,ca trupul omului si biserica au fost intocmite la fel cu toate partile unui templu unde capul,trupul,mainile picioarele corespund partilor din care e intocmita biserica sau templul,deci naos,pronaos,altar,etc,sau locul sfant,preasfant,altarul si celelalte.dar asta nu impiedica pe nimeni sa se roage si sa aiba o relatie cu creatorul atat cat s-a invrednicit spre marirea credintei lui, sfintirea lui, in coltisorul lui, sau in comunitatea religioasa din care face parte.deci? de ce atata incrancenare in a cauta defecte,sau de a dezbina,sau de a implanta indoieli in inima altora? e asta o dovada ca esti tu atat de destept,de corect,de drept si de cinstit? te pomenesti ca tu si inca vreo cativa, aveti deja trident in primire de la satan? sau poate halloul luminos, cununa vesniciei pe capetele voastre.kron,aveam o oarecare parere despre atei in general, schimbata spre bine in ultima vreme.dar nu.am gresit.santeti asa cum santeti.un crestin inainteaza in intelepciune si daruri duhovnicesti, dar ma uit de cand stau pe TPU; si voi bateti pasul pe loc mama draga.nici crestini, dar nici atei reusiti.nici macar liber cugetatori, fiindca va tot copiati unii pe altii, si tot reluati aceleasi chestii incat...a inceput sa-mi planga.sincer.

| Anonnnnn a răspuns:

De fapt e; 'sa nu iti faci chip cioplit si nici o asemanare a vreunui lucru, sa nu te inchi lor si nici sa le slujesti.'

| foca_3903 a răspuns:

Ar fi mult de scris si stiu ca nu intereseaza pe nimeni ce voi scrie pentru ca sunt un sustinator al icoanelor-daca scriam ceva de naspa de icoane as fi fost mai interesant pentru unii...
Nu are rost sa mai dicutam pe marginea acestui subiect: icoanele fac parte din ritualul si traditia bisericii ortodoxe- nu va convine bine- nu va aduce nimeni fortat la biserica, insa va rog sa nu jigniti persoanele care practica aceasta religie.
Este bine sa dicutam acest subiect-fiecare e liber sa isi aleaga drumul in viata.

| theboywithdog a răspuns:

Porunca a2-a e mai lunga. Se refera la idoli. Adica doar pe Dumnezeu ai voie sa-l preacinstesti.