| ripperstefan a întrebat:

Mai am o intrebare merita sa traiesti? Sau va place sa traiti.

Răspuns Câştigător
| Sakura_1833 a răspuns:

Da,totul este o aventura si merita sa o traiesti nimic sa nu trebuie sa lasi sa te impiedice, fa tot ce iti trece prin minte

11 răspunsuri:
| Азбука a răspuns:

Promiti ca este ultima? - stupizenie, nicidecum intrebare...

| Silviu591 a răspuns:

Cu ocazia asta fac un anunt la toti retarzii care cer fundita. du`va`n **** mea direct!

asa.moving on big grin da merita sa traiesti.este cadoul suprem. poate esti mic si nu intelegi multe lucruri. poate te-a suparat cineva atat de tare incat nu mai vezi sensul vietii. dar este totul gresit.viata este frumoasa.si plina de bogatii.merita traita chiar daca cateodata nu ti se pare asta.si vezi totul negru.eu pur si simplu o ador!

| reanu a răspuns:

Pai viata e o aventura dar si un test. esti aici pentru a evolua spirtual... daca ti, o iei decazi,, asa ca indiferent de greutati merita sa traiesti sa te lupti...mai tarziu vei rade de aceasta intrebare stupida

| ostea a răspuns:

Atît timp cît exiști nu cred că trebuie să te mai gîndești dacă se merită.
Ai un scop anume, ai de înfruntat situații care vin în viața ta, ai multe de învățat.

Dacă cauți tristețe nu te mira de ce primești lacrimi și suferință.

Fericirea este în tine, trebuie doar să o accepți.

Nimeni nu este vinovat că tu nu îți trăiești viața, nimeni nu este vinovat de alegerile care le faci, nimeni înafară de tine însuți.

Viața este frumoasă dacă știi să o trăiești, și nu mă refer să umbli prin cluburi, consum de alcool, droguri, etc.

Totul depinde de tine, de felul cum percepi viața.

Îmi place să-mi trăiesc viața și sunt recunoscătoare că am șansa de a fii aici, acum pe acest Pămînt minunat.

Este minunat să trăiesc în ACUM, nu în prezent, nu în viitor.
Este minunat să simt razele de Soare cum mă încălzesc.
Este minunat să privesc noaptea cerul înstelat.
Este minunat să privesc stropii de ploaie cum cad ușor pe pămînt.
Este minunat să simt iubirea.
Este minunat să privesc cîinele meu cum fuge și se tăvălește pe jos.
Este minunat că orice lucru simplu îmi oferă un zîmbet.
Este minunat să cred în mine.
Este minunat să ofer un zîmbet.
Este minunat să privesc păsările zburătoare cum plutesc în aer.
Este minunat că sunt aici, la locul potrivit.
Este minunat să simt că sunt EU cu adevărat.
Este minunat să trăiesc.

Avem atîtea opțiuni și nu știm să profităm de ele, avem șanse care ne pot schimba viața.

VIAȚA MERITĂ TRĂITĂ.

Chiar dacă nu iei o decizie în privința vieții tale tot o să trăiești dar nu cu adevărat.

Dacă accepți ca Iubirea, Pacea, Fericirea, Lumina să facă parte din viața ta, nu vad de ce nu ai putea fii fericit/ă.

Dacă accepți să fii o persoană orgolioasă, egoistă, invidioasă, urîcioasă, negativă, etc... atunci nu te mira de ce ți se pare că viața nu are sens.

Oferă vieții tale un sens cu puțină voință se poate.
Înțelege că tu ești stăpîn pe tine, nu emoțiile ce vor să se afundeze și mai mult în tine.

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Imnul vieții

Viata e o sansa - nu o lasa sa se piarda
Viata e frumusete - admir-o
Viata e o bucurie - gust-o din plin
Viata e un vis - transforma-l in realitate
Viata e o sfidare - infrunt-o
Viata e o datorie - implineste-o
Viata e un joc - joaca-l
Viata e pretioasa - ai grija de ea
Viata e o bogatie - pazeste-o
Viata e dragoste - bucura-te de ea
Viata e un mister - incearca sa-l patrunzi
Viata e o promisiune - n-o lasa neimplinita
Viata e tristete - treci peste ea
Viata e un imn - canta-l
Viata e o lupta - accept-o si castig-o
Viata e o tragedie - fii tare
Viata e o aventura - indrazneste sa ti-o asumi
Viata e fericire - fii astfel incat sa o meriti
Viata e Viata - ocroteste-o!

( Maica Tereza de Calcutta )

| Sakura_1833 a răspuns:

Uitati stiu ca mi s-a dat funda dar vreau sa zic ceva:
eu nu am avut o viata roz, am 13 ani si acum 7 ani mama mea a plecat in spania satula de bataia de la Dorin(Dorin e taicamiu dar nu sunt in stare sa-i zic tata)m-a dus la gradi si m-a pupat pe frunte si mi-a zis ca pleaca.Cand a aflat tatal meu m-a dus la rudele lui ca rudele lui mami sa nu stie despre mine, dupa ce m-a dus departe de aici a plecat in spania si nu sa mai intors nici pana azi.Am stat un an fara sa stiu despre rudele ce imi umplusera mintea cu tot felul de amintiri si bucurii,matusa mea a venit sa ma vada stiind doar numele satului si risca sa mearga degeaba,dar a riscat pentru ca ma iubea iar mama mea a suferit ca nu stia unde sunt,daca sunt bine,daca am mancat, daca am unde dormi, daca mi-e dor de ea? ea nu stia nimic despre mine.Dar ca printr-o minune matusa mea a intrat fix in curtea unde ma aflam.Acolo mia refacut cunostinta cu dragostea de mama,sunando si dandumio sa vorbesc cu ea, eu nu vorbisem un an cu ea, va dati seama cat am suferit doar la varsta de 6 ani.Cand tatal meu a aflat ca matusa mea este acolo a sunat-o si a amenintato ca va trimite pe cineva sai dea foc la casa...etc (nebun)matusa mea a plecat si am stat acolo inca 2 ani dupa care mama mea a venit sa ma ia si m-a adus inapoi. tatal meu, nu stiu nimic despre el de 5 ani iar mama mea inca este plecata in spania, de acum 4 ani am vazut-o de 3 ori si acum nu am mai vazut-o de aproape 3 ani...am suferit am avut atatea de suferit si inca sufar dar mi-am dorit o viata normala doar ca am o poveste si cei ce o aud se indeparteaza de mine, fug de parca as avea un monstru in mine as vrea sa fiu un inger si sa nu mai cutreier strazile pline cu oameni ce nu aud vocile si lacrimile cristaline ale celor ce nu stiu ce este dragostea ca mine.Toti se indeparteaza de mine stiind ca oricand pot incepe sa plang amintindumi de mama mea, chiar si in momentul de fata imi vine sa plang, voi nu stiti cum e sa suferiti de la 5 ani de cand ii vedeam pe mami si Dorin batanduse, si apoi la 6 ani sa nu am mama, va dati seama? oricum vroiam sa va spun ca nu am avut viata roz dar acum incerc sa ma distrez, sa rad si sa fac lumea sa rada alaturi de mine.
si mersi pentru funda love struck
bye bye

| ripperstefan explică:

Fara suparare au fost mesaje bune si tampite rau de tot da vrau sa astept samii zica cineva ce stie ce e adevarat eu stiu ce stupizenie e sa fii legat de bucuria de a trai.

| otilia_6270 a răspuns:

Iubesc sa traiesc:Xmerita sa traiesti fiecare secunda din viata, indiferent cate greutati iti aduce, pentru ca tocmai greutatile astea fac viata mai palpitanta:X
dar de ce ai pus intrebarea asta?

| otilia_6270 a răspuns:

Gykuboom, eu una n-am persoana iubita langa mine(poveste complicata de adolescenti) si nu-s toate roz in rest, cu toate asta iubesc fiecare clipa si fiecare lacrimawinking de ce? pentru ca orice greutate as avea stiu ca daca o trec cu bine, mai tarziu o sa fie o poveste buna de spus la o cafea. si pot sa o trec doar gandind pozitiv(si cu minte, bineinteles, dar aici e vorba de spirit, cred)

| UnicornulFericit a răspuns:

Buna, pai depinde daca viata ta e frumoasa, ai persoana iubita langa tine, ai tot ce-ti trebuie si te intelegi bine cu familia normal ca merita sa traiesti. Dar is si alte cazuri...
Vreau o funda... O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu merita! Sinucide-te.

| simi94 a răspuns:

Bineinteles,viata e un dar de care trebuie sa profiti din plin!