| anonim_4396 a întrebat:

E trist.Multi adolescenti din ziua de azi nu mai fac diferenta dintre sf si realitate. Ce putem face sa oprim acest fenomen?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ArcAnna dar acea fata care vroia sa isi imbrace hamsterul era adolescenta? zic eu ca nu avea nici 10 ani

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Băi @Har, ai fost si ghinionist, daca era @Elasexigagica spunea, "E super bunocule". Dar las' ca o va certa BlahBlah, "ce e ahtiat-o vrei scula de magar"?

| EmaS a răspuns:

Depinde la ce te referi tu.Nu cunosc punctul tau de vedere. Poate ca tocmai viziunea ta nu este cea buna.Ce este sf, ce este realitatea, pentru tine?

| EmaS a răspuns:

ArcAnna
As fi inteles gestul ei daca era ger afara!

| Vizitiul a răspuns:

Eu nu sunt adolescent. Dar, uneori, zau ca nici eu nu mai pot intelege realitatea si, implicit, nu pot face diferenta. Nu poti desfiinta sf-ul din viata unui om pentru ca face partea din propria-i realitate.

| harciog a răspuns:

M-am chinuit odata sa combat relativitatea si iata cum; M-am hotarit sa spun mereu ca penisul meu e mare, penisul meu e mare, penisul meu e mare... spuse care constituiau singura "realitate"pentru mine.Asta pina in momentul cind mi l-a vazut prima femeie care a tipat mai mult nervoasa;-Ce-i asta ma? Asa ca mai lasati-ne cu cele adevaruri si cea realitate.

| Klepto a răspuns:

Sa legalizam "tamaia speciala" ca toata lumea sa se simta la fel.
Nu prea ma intereseaza de astia "multi", nu-s ai mei.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

N-am vocatie de apostol, in afara de cateva rude, prieteni si iubitul meu, nu ma intereseaza viata nimanui.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Iar ceea ce spui tu este o realitate sau un S.F?

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@ArcAnna:
Ba desigur ca am inteles ce vrei sa spui. Dar exemplul pe care tu il dai nu mi se pare ca face parte din S.F.
Plus ca, tine de logica fiecaruia.

| Skylar a răspuns:

Wow wow wow, fa diferenta dintre creeativitate si prostie, nu e ceva rau sa gandesti in sf atat timp cat e tinut in mintea ta sau se poate creea cu scop constructiv.

| Chris a răspuns:

Hai sa interzicem SF-ul, doar pentru ca exista oameni care nu fac diferenta dintre el si realitate. ( si cica sunt "multi" )

Răspuns utilizator avertizat
| bluebios a răspuns:

Ce este si mai trist este ca majoritatea oamenilor maturi nu fac diferenta dintre fantezie si realitate.

| DakotaRoyse a răspuns:

Nah, eu cred că toţi (care nu suferă vreo tulburare mentală la propriu) fac diferenţa între SF şi realitate. Doar că pentru mulţi realitatea a devenit un SF pe care nici filmele SF nu îl pot întrece.

| Annitu a răspuns:

Ce treabă ai tu cu acei "mulţi"? Adică, fiecare trăieşte cum vrea, toţi suntem liberi să alegem. Putem să trăim toată viaţa crezând că suntem într-un film SF sau putem să trăim cu picioarele pe pământ. Alegerea ne-a aparţine.

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Din pacate pentru tine, tu nu faci diferenta intre realitate si virtual.Ma umplii de stupizi de pe 7 conturi si ai impresia ca sufar pe tema asta.Iti mai spun asa, poate intr-un final vei intelege: Nu ma afecteaza. Lasa adolescentii, tu ai trecut de perioada asta de mult si n-ai mai mult creier decat ei.Ar trebui sa te analizezi pe tine inainte sa-ti dai cu parerea despre altii.Iar daca vrei sa faci o schimbare, incepe cu tine.
Bye!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Ema o fata ieri vroia sa isi imbrace hamsterul ca in desenele animate.mi se pare o ineptie

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

RelatiicuClientii incetati sa va mai luati de mine.nu intelegeti nici macar ce spun si incepeti cu rautatile

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Ophiel...ai citit ce isi dorea fata asta? sa isi imbrace hamsterul ca in desene...asta e o prostie cat casa

| κλάους a răspuns:

"E trist"? WT... Ce intelegi tu prin S.F? Daca te referii la tipii aia care vor sa zboare, vor sa fie vampiri sa varcolaci, atuncea, cred ca ai dat peste niste copiii, nimic mai mult!

Dar, daca te referi la imaignatie, atncea, nu ai nimica de facut! Toata lumea viseaza. Viseaza la o viata mai buna. Sau la orice vrea acel cineva.

De ce trebuie sa faci tu ceva? Pe tine te intrerupe cineva cand visezi? Sau tu nici nu visezi si esti prea preocupata de realitate si uiti sa faci cele mai naturale lucruri?!?

| sairunfhrx a răspuns:

Esti batrana si trecuta prin viata cred ca esti invidioassa love struck nici tu nu erai mai breaza cand erai de varsta lor mamaie

| Cristina_8008 a răspuns:

Ai citit Jules Verne? Acum 200 de ani submarinul, avionul, telefonul cu fir si celularul, internetul, etc... erau de domeniul stiintifico-fantasticului. Azi fac parte din banala noastra realitate. Cum ai putea stopa acest fenomen? Si, mai ales, de ce ai face-o? Cine si-ar mai dori azi sa bata Drumul Matasii cu picioarele, doar ca sa vada Zidul Chinezesc? Prostimea l-a ars pe rug pe Giordano Bruno si totusi Pamantul e rotund...