| Theo94 a întrebat:

Ed si Lorraine Warren au fost mincinosi?
Au fost un cuplu de investigatori americani de fenomene paranormale.
Ii puteti vedea in filemele the conjuring care s-ar fi inspirat din realitate intr-o oare care masura, sunt jucati de catre Vera Farmiga si Patrick Wilson.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ed_%C8%99i_Lorraine_Warren

https://en.wikipedia.org/wiki/Ed_and_Lorraine_Warren

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum procedeaza stiinta in acest caz? nu exista dovezi cum ca ar exista ceva pananormal dar nici nu stim inca totul,in acest caz raspunsul este nu stim,nu cunoastem,cand vom cunoaste vo stii,a a crede = credinta, un om rational nu trebuie sa creada, el trebuie sa cunosca, sa stie dar nici sa spuna eu stiu ca nu exista, asta functioneaza stiinta

| minrest a răspuns:

Au fost con artists talentati, un con man nu isi poate face meseria fara sa minta, tocmai asta e meseria lui.

| minrest a răspuns:

Au fost mincinosi, ce mare lucru; oamenii mint cu usurinta cand au de castigat ceva din asta. Mai ciudat este ca exista oameni atat de naivi ca tine, care cred pe cineva doar pentru ca li se pare neplauzibil sa fie mincinos.

| Theo94 explică (pentru minrest):

Ce cred eu? Chiar sunt curios.
Cel mai probabil au fost un cuplu de con artists.

https://en.wikipedia.org/wiki/Confidence_trick

| minrest a răspuns (pentru Theo94):

Asta este clar. Iar dovada este faptul ca nu au adus probe. Ce se afirma fara dovezi, se respinge fara dovezi.

| Sn4k3 a răspuns:

Cum n-a fost descoperit sau dovedit mai nimic paranormal pana acum, cel mai probabil ca au mintit. Dar cine stie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

N-or fi fost mincinosi. Probabil sa fi fost doar prosti.

| AC4S4 a răspuns:

Filmele mi se par cu tenta propagandista in favoarea Bisericii Catolice ("nu putem sa va ajutam pentru ca nu sunt botezati copiii" - chestii de astea).

| ziftode a răspuns:

Daca intrebi de ei, inseamna ca au facut banu' din postari video
adica unii in cred ca sunt pe bune
si asta e toata ideea sa faci bani

| mont a răspuns:

Nimeni nu poate sti daca au fost mincinosi sau nu. Poate doar cei implicati in macar unu din acele cazuri.

| Mariaa20009 a răspuns:

Eu nu prea cred în filmele astea...Patrick Wilson a jucat şi in "Insidious" si mi se prea pare ca "The conjuring" copiază puțin (unele părți) sau mai degrabă s-a inspirat din "Insidious"... pentru că acesta a fost regizat înainte de "The conjuring" şi au scene foarte asemănătoare pe care dacă le vei vedea vei intelege ca nu prea pare o coincidenta, nu ştiu ce să mai cred, dacă este adevărat sau nu si daca ei sunt niste mincinosi dar dupa ce am vazut "Insidious" am inceput sa cred ca nimic din filmele astea nu e adevarat. Poate că e existat o astfel de casă bântuită sau o păpușă posedată dar nu în astfel de scenariu cred eu.

| iAMVi a răspuns (pentru Mariaa20009):

Bineînțeles că în filme se ficționează foarte mult față de realitate, unde ai văzut tu în viața reală să te ia fantoma și să te arunce sau să te dea cu capu de pereți?
Găsești similarități intre cele două filme pentru că sunt făcute de James San ambele și îl au în componență pe Patrick Wilson.
Pare că James Wan are o slăbiciune pentru Patrick Wilson fiindcă joacă și în Aquaman, film regizat tot de James.

| Mariaa20009 a răspuns (pentru iAMVi):

Ceea ce voiam să spun este că având în vedere că seamănă foarte mult este posibil (părerea mea) să nu fie adevărat pentru ca mi se pare prea ciudat ca doua povesti atât de asemanatoare sa fie reale amândouă aşadar concluzia mea este că ceea ce s-a intamplat in film nu este real însă asta e doar părerea mea... posibil sa fie real, posibil sa nu si fiecare cu părerea lui.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Mariaa20009):

Papusa posedata nu cred. O papusa este doar un obiect. Am vazut si The Conjuting si Insidious. Conjuring pare mai real dar la urma urmei sunt doar niste filme, regizate si tot tacamul.
Apoi Ed si Lorraine au aparut si in episoade din Fenomene Stranii daca iti adunci aminte. Dadea parca doua episoade vinerea de la ora 22. Despre Fenomene Stranii (A haunting) se stie deja larg ca sunt povesti false, mai ales ca apar si in media de masa. Un caz real nu cred ca ar fi atat de mediatizat pentru ca cel mai probabil nu ar fi ce crede majoritatea lumii.

| Mariaa20009 a răspuns (pentru Mclaren12):

Sunt de acord ☺

| iAMVi a răspuns (pentru Mariaa20009):

Hai să-ți zic una, filmele The Conjuring sunt făcute din poveștile soților Warren. Dacă ăia s-au dus într-o casă și le-a venit puțin rău, s-a mai mișcat și un scaun, în film n-o să arate asta, bineînțeles că o să inventeze o fantomă care are puterea chiar sa te mierlească. Practic ne bazăm foarte mult pe poveștile soților Warren, care nu se știe cât de reale au fost. Practic filmul pleacă doar de la ideea lor, dar deviază ceva pentru a atrage privitorul cu conținut mai palpitant. Sună mai mișto când spun "după fapte reale"

| Theo94 explică (pentru Mclaren12):

"Un caz real nu cred ca ar fi atat de mediatizat pentru ca cel mai probabil nu ar fi ce crede majoritatea lumii."
Tu ce crezi ca ar fi daca era un caz real?

| Mariaa20009 a răspuns (pentru iAMVi):

Da...şi mai spun odată, fiecare cu părerea lui, eu nu cred în ele şi am propiile argumente asa cum are toată lumea, fiecare crede în ce vrea şi cum doreşte.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Theo94):

Zici de cazurile sotilor Warren sau de un caz in general?

| Theo94 explică (pentru Mclaren12):

In general, dar daca la sotii warren a fost altceva zi si aia, orice parere este bine venita.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Theo94):

Chestia cu Warrens este ca au fost crestini. Cazuri de "posedari sau activitati demonice" nu exista si n-au existat niciodata. Media de masa incearca sa creeze o imagine generala care sa se potriveasca cat mai exact cu dogmele crestine, imagine in care demonii sunt niste arhetipi ai raului intruchipat care incearca sa-i faca pe oameni sa-si piarda credinta in zeul biblic. De aici si imaginea populara cu preoti care exorcizeaza oameni si curata case de demoni cu ajutorul rugaciunii, ca vezi dom'le ei au har iar credinta in Yahve ii ajuta sa infranga demonii. Asta este imaginea pe care media vrea sa ne-o bage in cap si face asta prin nenumarate filme, publicatii etc. In realitate, demonii se identifica cu Zeii pagani din diferite popoare antice, Zei care erau descrisi ca avand trasaturi umane si fiind niste tutori in evolutia omului. Termenul "demon" a inceput sa capete o conotatie negativa abia odata cu dezvoltarea crestinismului, pentru ca planul celor care au creat crestinismul a fost si este sa-i intoarca pe oameni impotriva religiilor lor originare si sa-i dea credinta zeului evreiesc care este pus in postura de bine absolut. De aici si inchizitia, pagani au fost torturati pana la moarte pentru credintele lor, alti pagani convertiti cu sabia la crestinism, cunostiintele si artefacte despre zei si spiritualitatea pagana au fost distruse. Deci imaginea biblica a demonilor malefici este una complet falsa si este folosita pentru a exploata credinta crestinilor, sa fie cat mai credinciosi acestui presupus zeu biblic care n-a dat vreodata un semn ca ar exista.
Deci privind un caz general, daca o sa aiba vreodata loc un caz real de posedare sau "bantuire autentica", cu siguranta n-o sa fie datorita "demonilor", deci media fie n-o sa-l mediatizeze, fie o sa-l corupa si o sa-l puna pe seama demonilor. Foarte multa manipulare a opiniei are loc datorita mediei iar crestinii pun botul pentru ca se identifica perfect cu credintele lor, astfel ca ce gasesti pe net despre "posedari demonice" este in general acceptat de publicul crestin, prin urmare mediatizat si popularizat. Daca se mai fac si bani de pe urma lor, atunci e si mai bine.