| lolium a întrebat:

Einstein spunea ca totul este relativ. Sunt si exceptii?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Cunosc doar trei exceptii, Iisus, Mohamed si Budha.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Trebuie sa fie si exceptii, ca sa intareasca regula.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu cred ca exista exceptii.cel putin eu nu am gasit pana acum nici una. Pentru ca fiecare om este diferit si percepe toate lucrurile, fenomenele, persoanele in mod diferit, atunci tind si eu sa cred ca totul este relativ.
Chiar si moartea, cred ca este perceputa in mod diferit. De exemplu crestinii o vad ca o trecere in ''viata vesnica'', dar cei care nu cred in Dumnezeu vad moartea ca pe un sfarsit. Altii cred ca se vor reincarna, adica moartea e doar poarta spre o noua viata. Sunt mai multe teorii.

@Skynettt ''enstein'' a fost un om, unul al naibii de inteligent, dar totusi un om. Oamenii sunt supusi greselii. ''Daca el a zis atunci asa e'' nu este un argument valid.

O zi buna!

| Încrucişătorul a răspuns:

Bun VS Rau

Astea sunt absolute.

| WhatheWow a răspuns:

Da, Moartea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Einstein a fost un om, deci afirmatia lui se refera la perceptia umana.De pe aceasta pozitie, are dreptate. Exceptiile sunt necunoscutele pe care neexplicandu-ni-le, sau neintelegadu-le, le absolutizam, intr-un sens sau altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, moartea, intunericul si adevarul absolut, dupa parerea mea.

| feraryyy78 a răspuns:

Unii spun ca sunt, altii nu. Ce se petrece in ziua de azi nimeni nu mai este sigur de numic.

| Skynettt a răspuns:

Daca el a spus asta eu cred ca nu

| Solsagan a răspuns (pentru Skynettt):

Cum să nu.
Dacă Einstein a zis, aia e.
Dacă Einstein a prezis că toţi oamenii vor avea un neg mare şi păros în talpă, înseamnă că aşa e, doar că nu-l vedem noi.

| Skynettt a răspuns (pentru Solsagan):

Invata istorie, macar stii cine a fost enstein?

| Solsagan a răspuns (pentru Skynettt):

Da, cam ştiu cine a fost Einstein, dar pentru că a fost Einstein, asta nu înseamnă că tot ce spunea el era din start axiomă.

| Skynettt a răspuns (pentru Solsagan):

Eu nu am spus ca tot ce spunea el era devarat in fine ...bafta la raspunsuri in continuare...

| CristiSeeker a răspuns:

Poate ca sunt. Din moment ce totul este atat de usor interpretabil este greu de zis. As putea spune ca matematica nu este relativa. Matematica este fixa, precisa si concisa, parerea mea.

| HouseHouse a răspuns:

Nu. Abert Einstien a si dovedit cum exista Dumnezeu de aceea este considerat unul dintre cei mai inteligenti oameni..de aici a ajuns el la TOTUL ESTE RELATIV!

| Naty0T a răspuns:

Da,sunt....relativ asta inseamna in comparatie cu ceva..de exemplu timpul este relativ uneori 5 minute par 5 ore si invers in dependenta de ceea ce faci dar asta este o explicatie psihologica mai mul

fizic asta se explica cam asa:ai un kg de mere daca il masori intro masina care se misca cu viteza mare...tot un kg vor cintari, iar daca masina va merge cu viteza luminii atunci vei observa ca merele cintaresc in timpul miscarii ceva mai mult de un kg
dar asta e doar teoretic!