| sabin89 a întrebat:

Elon Musk afirmă că pericolul AI (inteligenței artificiale) este mult mai mare decât cel al armei nucleare. Voi cum vedeți problema? Exagerează el? Vrea doar să ne sperie? Sau chiar așa o fi? https://www.youtube.com/watch?v=9jkRcrM6XKA

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul are datoria de a se auto distruge într o zi cu soare

| sabin89 explică (pentru RAY):

E o datorie asta? happy

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Da,asa se curata natura de gunoaie

| LordCristobal a răspuns:

Nu exagereaza chiar trebuie avut grija si cu inteligenta artifciala.Dar nu numai el spune asta parca si un scriitor israelian pe nume Harrari a spus ceva de pericolul inteligentei artificiale.

| EliLeli a răspuns:

AI este necesara. Mai mult de atat nu ma pot exprima, nu stiu l-a ce s-a gandit cand a zis asta. Stii, mereu in spatele unei idei este un sir de rationamente care duce la acea idee.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Eu nu vad de ce oamenii dezvolta AI-ul asta. Chiar avem nevoie de el sau vrem doar sa ne impuscam singuri?

| calutulfericit a răspuns:

Pericolul AI îl găsim deja foarte consistent în securitate cibernetica.
De aceea nu trebuie sa lăsăm AI singur de capul lui(chiar dacă ar fi capabil) sa ne protejeze.Un cracker extrem de deștept va pune mana pe acea masinarie și o v folosi împotriva companiei pentru care e folosita.
Asta e un mic exemplu pentru care AI și oamenii ar trebui sa lucreze împreună și e cam singura cale sigura.

Deci da Elon Musk ca de obicei știe ce zice.

| sabin89 explică (pentru calutulfericit):

Înțeleg în ce constă pericolul, dar mi se pare exagerat să spunem că e mai mare decât cel al armelor nucleare. Mai ales cum zice el "mult mai mare".

| calutulfericit a răspuns (pentru sabin89):

Pai nu chiar,daca trecem pe partea cealalta,adica lucratul in echipa a crackerului si AI ului, poti pune mana pe armament nuclear.
Anonymous ce crezi ca vroia sa faca, in razboiul cu Putin, insa ori s au plictisit ori nu mai suntem informati noi despre ei.happy

"Atacurile de hacking asupra sistemelor de arme nucleare ar putea declanșa utilizarea armelor atomice prin interpretarea greșită a amenințării reale, potrivit unui raport al Institutului Regal pentru Afaceri Internaționale."-asta e dintr un comunicat real de prin 2022, in plina floare de razboi.

Deci pe scurt da e un pericol mai mare AI decat armele nucleare, ca nici Putin nu da cu ele, LOL razi 1 sfert din planeta cu una ca lumea si cateva tari cu una mai slabuta.E constient Putin de asta, evident ca el ca om nu le va folosi niciodata, e doar ca amenintare.De ce sa distrugi din pamant cand poti juca inteligent sa cuceresti, apoi sa ti tragi resursele tarilor cucerite si sa fi si mai bogat? Ai vazut.happy

Insa AI lasat de capul lui sau in mainile cui nu trebuie, da va face ravagii.

Oricum desi sunt tanar, nu mai traiesc eu inca un secol( dupa al meu), ca poate in 2222 incep amenintarile cu AI, cu bombe nucleare, se gaseste ma un tampit sa faca asta, incet si sigur.happy