| gwergfwefwefwe a întrebat:

Hei TPU.

Ce parere aveti despre neuralinkul lui Elon Musk?
Dupa spusele lui va fi testat pe oameni undeva pe la finalul anului 2020! Credeti ca va functiona? Cat de precis ar putea acea plasa neuronala sa decodifice semnalele electrice neuronale si sa le transforme apoi in cuvinte cu ajutorul inteligentei artificiale?

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Sunt optimist că o să meargă. Neurolink este o tehnologie cu potențial extraordinar. Deși există pericolul exact ca filmele SF ca creierul să fie hackerit imaginează-ți ce posibilități lasă această tehnologie:
Proiectare virtuală (precum în SAO)
Citirea stari de sanatate instantaneu în timp real(tensiune temperatura etc)
Telepatie (mai e nevoie să explic?)

| Bizon95 a răspuns:

D-zeu cu mila, lumea asta are nevoie de mind control si sa devenim toti oi!

| Crackman a răspuns:

Indiferent ca o sa mearga ( nu este posibil) nu este un luxru bun.
Doar nu o sa stai cu frica ca un guvern ordinar apasa un buton si toti fac stop happy.
Aceste stiri sa obisnuiasca massele este un lucru halucinant de rau. Tehnologia te ajuta dar si omoara