| Vizitiul a întrebat:

Emil Boc vorbeste mai mereu despre performanta, competenta si despre faptul ca romanii trebuie sa munceasca mai mult si mai bine. Un alt Emil, de data aceasta filosoful roman Emil Cioran, ne spune ca, dimpotriva, munca in exces depersonalizeaza si chiar tampeste. Cum stam pana la urma, Boc ne vrea tampiti sau Cioran este un tip caniv?

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Boc bate campii ca de obicei, nu poti face pe nimeni sa munceasca mai mult si performant cand in mod sistematic il saracesti, iar la polul opus sunt hoti si talhari super bogati ajunsi fara munca ci numai din furatul banului public (exclus afaceristi care nu suge banul public). Partial dreptate lui Cioran, asa cum spune si Fanaticu' munca prin repetitie si cea grea fizica te poate duce la tampenie si chiar la moarte. Totusi sunt si munci placute care nu te tampeste, apropos Cioran a scris pana a murit, oare sa se fi tampit si noi n-am stiut?

regis
| regis a răspuns:

Emil Boc se limiteaza la a vorbi. El ar raspunde ca la fel a facut si Emil Cioran, fara a sesiza ca asta ii era de fapt meseria...

mira
| mira a răspuns:

In anumite situatii si meserii poti fi performant fara a te epuiza prin munca.Fiecare dintre cei doi are dreptate fiindca se refera la situatii diferite.Aceste idei trebuie aplicate in functie de context.

| alex9109 a răspuns:

Boc e responsabil de cifre, vrea sa creeze oameni-robot, sterpi din punct de vedere cultural, tipul americanului culturalizat consumerist.

Cioran era responsabil cu spiritul, isi dorea "omul frumos". Vizionar, el observa inca de pe atunci inspre ce prapastie se indreapta occidentalul de rand.

| lplostonyou a răspuns:

Buna.Sper din tot sufletul ca nu vrei sa-l compari pe Emil Boc cu Emil Cioran,sper ca e doar o gluma proasta happy Boc este in viziunea mea si cred si a altora un oportunist de moment care in curand va fi sters de buretele istoriei.El vorbeste de performanta, nu e bun decat sa taie iarba cu coasa, poate nici aia nu o face cum trebuie.In legatura cu afirmatia : ``romanii trebuie sa munceasca mai mult si mai bine`` mai mult si mai bine,unde? in strainatate? ca la noi in tara nu sunt locuri de munca,e plina tara asta de someri, asa de bine ne-au aranjat in anii astia de cand ne conduc si ei vorbesc de performante, taie panglici din 2 in 2 kilometri.Sincer eu daca as fi Emil Boc mi-ar fi rusine si sa deschid gura, nu mai vorbesc de restul de succesuri pe care le are el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o piesa "tara te vrea prost!" asta vor guvernantii nostri.
La concluzia asta cred ca a ajuns orice muncitor de rand care a mai rasfoit cate o carte in timpul liber(aproape inexistent), munca te tampeste rau, lucrurile facute in exces si prin repetitie duc la delir.Pana si hotii mai iau cate o pauza pentru ca si furatul duce la aceleasi rezultate, mai ales ca furatul nu implica activitati cerebrale prea intense.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti prost si muncesti ca vita,da munca te tampeste, te robotizeaza, te depersonalizeaza.aia nu e performanta si competenta.sant oameni care vin la servici doar pentru a fi platiti.nu sa si faca ceva.aceia cand fac un lucru il fac fiindca trebuie facut.dar nu cu interes si sa-l faca si bun.sau bine.la acei romani s-a referit boc,si are mare dreptate,fiindca geme Romania de prosti, puturosi si asa zis smecheri; politicieni, patroni si interlopi.ce spune cioran spune marcat fiind de munca in comunism care o ardea cu citate si lozinci de genul; cantitatea o noua calitate.adica mult si prost.dar calitatea vinde produsul.nu cantitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cioran vorbea prea mult. Cred ca scria tot ce visa noaptea, altfel nu imi explic.Multe din lucrurile pe care le.a spus si scris, sunt "limba de lemn" nu ai ce pricepe din ele. Nu te baza.nici pe boc, nici pe cioran.happy

| Axanna a răspuns:

Oricum muncim mai mult. Ca trebuie.
Mai bine am muncit dintotdeauna, asa suntem noi.
Performanta? Ei vorbesc?!

Si cred ca intrebarea ta e retorica. E clar ca ne vor tampiti. Doar asa pot fura si face ce vor ei... doar ca nu suntem tampiti. Fiecare asteptam pe un altul cu gura mai mare care sa ia masuri. Si apoi sa il batem pe umar : ' Bravo ba, esti tare, tine-o tot asa'. Ca el nu se baga.

| Axanna a răspuns:

@mira... Am un tata care pleaca la 8, vine la 5, si seara mai baga o tura de servici pentru a-si pregati actele pentru a doua zi. Si ups. ii place ce face. Desi a trecut de la armata la finante, iubeste acest job si are performante f bune.

Calculeaza si tu cate ore sta la munca si zi-mi ca e omu` de fier si nu e epuizat la sf zilei.