| anonim_4396 a întrebat:

Esti om pana in clipa-n care oasele incep sa-ti scartaie de tristete... Dupa aceea, ti se deschid toate drumurile. (Emil Cioran) Ce vrea să zică acest citat?

Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Este o varsta pana la care toate au sens si iti vezi viitorul de acum pana peste 60 de ani, pana incep sa moara din vise si incepi sa renunti de tot la ele si esti trispt pentru ca tot ce ai planuit pana acuam se duce de rapa si incepi sa realizezi care este relitatea si incepi sa aduci in calcul si acea posibilitate de eroare. dupa aceea ai posibilitatea sa faci ceva cu adevarat avand experienta greselilor dinaintehappy Ma bucur ca citesti Emil Cioran. Este un filosof excelent.

2 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Genial Cioran. Cand incep oasele sa iti scartaie de tristete? Il contrazic putin pe anterespondentul meu, doar prin viziunea mea diferita. Momentul de adanca depresie, oasele care incep sa scartaie de tristete, viata care se scurge fara noima este de fapt momentul unui nou inceput. Prin abisuri si din abisuri renasc zei si idei...

| Dιєиυтzα a răspuns:

Este vorba de un nou început, toți avem probleme în viață, iar când drumurile ți se deschid înseamnă că toate au sensul lor în viață. Citatul este chiar genial big grin Nu poți explica îndeajuns să înțelegi. Doar mintea umană poate descifra acest "cod" (citat).