| Kassandra1408 a întrebat:

Ce vrea sa spuna aces citat?
"Omenirea ar fi putut ramane in stagnare prelungindu-si durata, daca ar fi fosr alcatuiia numai din brute si sceptici; dar, indragostita de eficacitate, a promovat acea multime gafaitoare si pozitiva, harazita ruinei prin exces de truda si curiozitate. " Emil Cioran

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Omenirea nu ar fi stat mult timp intr-o epoca oarecare neevoluand cu brute necioplite si grosolane, cu sceptici neincrezatori fara orizont care se indoiesc de toate si de tot; dar iubind oameni eficienti productivi si valorosi a promovat acea categorie cu spirit practic, valoros demn de urmat fiind hotarati si destinati spre munca si cercetare.

| Hombre a răspuns:

A se citi ''Omenirea ar fi stat...''

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cioran s-a vrut a fi un "prezicator". El era de parere ca avansarea, in orice domeniu, va duce la un colaps mondial. GRESIT! Ce naiba este gresit in faptul ca vreau "dezvoltare" pe orice plan? Nu este indicat sa ne asociem cu anumiti oameni, care prin scrierile lor, sa ne dea de gandit asupra vietii. Suntem OAMENI, predispusi greselilor, predispusi alegerilor bune sau eronate (depinde de caz). Tot ce vrea sa spuna tipul este ca daca am fi continuat sa traim in vremea Inchizitiei (cea mai criminala institutie), am fi dus-o mai bine si, am fi trait mai mult. Asta este gandire de om care nu are ce "trage" si nu are ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu se refera la perioada monarhiei cat si a comunismului, perioada in care cei de sus"brutele" conduceau multimea acestia fiind inexistenti in sensul lipsiti de drepturile naturale ale omului, avand drept de moarte asupra lor, iar scepticii cei care se indoiau de orice dar nu luau nicio actiune/atitudine. iar "harazita ruinei prin exces de truda si curiozitate"se refera la efectele nocive ale omului asupra naturii[bombe, poluare etc]

| iuliancico a răspuns:

Cioran... dificil si greu de inteles, un fel de ''guru'' al perioadei. Ce vrea sa spuna este ceea ce ar trebui sa se intample cu societatea romaneasca in zilele de astazi. Este doar parerea mea