| Vizitiul a întrebat:

Esecul, cheia succesului? De ce?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-as zice chiar asa, s-ar intelege ca fara esec nu poti avea succes, ori nu este adevarat, nu-i musai sa fi avut esecuri pentru a obtine succese.
Sunt de parere ca esecul ar putea fi doar una dintre conditiile pentru un viitor succes, respectiv daca ai tras toate invatamintele, te feresti si nu mai repeti greselile care au dus la esec. Atat si nimic mai mult. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Pentru ca din esec inveti, esecul nu este ceva rau, ci descoperirea modalitatii in care NU se face un anumit lucru, pentru ca mai departe sa descoperi modalitatea in care se poate realiza lucrul respectiv. Toti oamenii care au pornit de jos, pana sa ajunga in varf, au esuat de o groaza de ori.

| Borgir a răspuns:

Daca trecem peste un esec si incercam din nou si ne iese acel lucru da dar daca ne plafonam in esec evident nu!

| MidnightLady a răspuns:

Mno, sa ai tu succesuri care se deschid cu esece. Eu vreau cheita de aur.batting eyelashes

| alexmircescu13 a răspuns:

Pai e necesar un sistem de referinta, ca sa poti masura (aprecia) succesul in functie de CEVA. In cazul asta, in functie de esec. In plus, (poate chiar in primul rand) un om cu mintea in capul propriu extrage din esecuri mirodeniile necesare succesului, pe cand din succes nu poti invata cum sa gestionezi un esec...

| NOBODY a răspuns:

Eșecul este cheia spre succes.
Un eșec va apărea mai des decât o reușită, dar omul a fost creat să greșească și să învețe din greșeli, iar după multă muncă SUCCESUL îl vei considera o rudă a eșecului.

| dannyella15 a răspuns:

Succesul e un drum.Pe acest drum, poti sa cazi.O cazatura mai puternica, una mai usoara.Esecul te invata sa te ridici.E imposibil ca drumul succesului sa fie neted,trebuie sa existe macar o pietricica de care sa te impiedici. Daca nu stii sa o dai deoparte si sa iti continui drumul,nu vei ajunge niciodata sus,pe culmile succesului.Iar stationarea pe acest drum, cred eu, inseamna o profunda cufundare in mediocritate.

| lunarwolf a răspuns:

Esecul este esec,succesul,succes.
Multi ar zice ca nu pot sta sub acelasi acoperis...
Dar poate ca exista ceva comun intre ele. Mie mi se pare ca succesul te strica - si stiu ca nu mi se pare,ci asa e. Daca te strica,la un moment dat clachezi si logic ca si esuezi.
Stand si gandindu-te cu ce ai gresit,iti dai seama ca nu ai fost tocmai in varf,deci incerci sa-ti dresezi atitudinea, sa te aduni si sa mai incerci o data. Poate acum vei avea cu adevarat succes. Sau poate nu.
Nu poti sa stii niciodata. thinking Dar nu spune 'nu' noilor incercari in viata, daca ai ocazia sa le intalnesti.

| ioanaioana a răspuns:

Din greseli inveti, cred ca de aici e si zicala"esecul, cheia succesului"

Răspuns utilizator avertizat
| KikiRiki98 a răspuns:

Pentru. ca a esua este ceva mai mult decat sa pierzi, inseamna sa ai sentimentul de invingator, chiar daca ai pierdut te simti castigator ot. ca ai incercat si nu te-ai dat batut.Si dupa aceea vei incerca de mai multe ori, pana vei face bine si nu te dai batut.Eu cred ca daca nu esuezi in ceva nu vei afla cheia succesului. Sper ca te-am ajutat. fundita?:*puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esecul este lacatul succesului iar ca sa-l deschizi iti trebuie barosul intelepciunii fortate, asta e cu dublu, triplu, cvadruplu inteles.Asta cu "esecul, cheia succesului" ai putea sa o vinzi la o companie de bere"am baut pana am avut un esec in a-mi gasi masina parcata, dar am cheia succesului"...la doza.

| kitty9939 a răspuns:

Daca esuezi te ambitionezi sa faci din nou acel lucru si asa capeti experienta

| vladphd a răspuns:

Pentru ca omul invata din greseli!