| RAY a întrebat:

Este bunatatea o slabiciune? esti inferior fata de cineva daca esti bun cu el?

am observat in toate cazurile in care ajutam pe cineva ca ma considera inferior lui ba mai mult profita la maxim de mine, desi a fi bun inseamna a fi inferior in ochii altora?

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Fii rau, nu ajuta pe nimeni, esti luat de prost daca o faci, stiu din propria experienta!

| RAY explică (pentru Clorox):

Mai bine rau decat bun asa e

| KiszMy a răspuns (pentru RAY):

De preferat bine, mai bine decât bun.

15 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Fii badboy!

| Florentina9210 a răspuns:

Deci in primul rand trebuie sa stii sa fii si bun dar si afurisit, dar toate aceste doua virtuti, cu masura.

Răspuns utilizator avertizat
| Roxin a răspuns:

Salut!

Pai tocmai asta e ideea. Oamenii slabi profita de alti oameni. E paradoxal, dar real. In zilele noastre, oamenii nu refuza nimic din ce li se ofera. E mult mai usor sa iei ceva fara efort decat sa tragi pentru acel ceva.
Bunatatea nu e o slabiciune. Iti dovedesti tie in primul rand ca ai acest atribut si ca bonus, poti diferentia oamenii care vad in tine unul inferior lor si cei care chiar apreciaza gesturile tale de bunatate. Un fel de triaj in masa. happy

O zi buna!

| RAY explică (pentru Roxin):

Problema e ca nu vad pe nimeni care sa aprecieaza bunatatea mea

| Clorox a răspuns (pentru Roxin):

Nu esti slab daca profiti de altii, esti destept daca poti sa-i sucesti pe degete, trebuie sa ai cap in lumea asta ca sa poti sa fii suswinking
O zi buna :*

| Roxin a răspuns (pentru Clorox):

Salut!/Buna!

Eu am ajuns sus si fara sa ''ii joc pe altii pe degete''. happy Inteligenta nu consta in a juca pe cineva pe degete.

| Clorox a răspuns (pentru Roxin):

Eu m-am referit la faptul ca nu-i rau sa-i sucesti pe degete pe altii, felicitari!winking
Nu poti sa-i joci pe degete pe altii daca esti prost, trebuie sa te duca capul!
Este de admirat ca nu ai facut-o...

| Roxin a răspuns (pentru Clorox):

Mai degraba, e vorba de alegere. Toti avem impulsul ala de a profita. E primul instinct. Desigur, poti sa ''te strecori'' printre mintile oamenilor in anumite situatii. Dar, cum spuneam, e vorba de alegere. Puteam sa aleg varianta dirty, mai simpla...sau varianta mai grea, dar corecta fata de mine in primul rand. happy

| Clorox a răspuns (pentru Roxin):

Prefer dirtywinking

| Claudiu1905 a răspuns:

Ajutorul oferit are efecte secundare, negarea independentei si capacitatilor persoanei ajutate. Nu asteptati lauri big grin

| onyvirus a răspuns:

A ajuta nu inseamna bun bun esti atunci can-d stii pe cine sa ajuti