| RAY a întrebat:

A te considera superior altora este un lucru pozitiv? Sau a te considera egal cu altii este un lucru pozitiv? Sau a te considera inferior fata de x in functie de statul tau?

12 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Un lucru pozitiv și inteligent, după părerea mea, ar fi să nu te compari cu nimeni.
Pentru că te-ai născut și ești o ființă unică și irepetabilă pe planeta asta.

| Plato a răspuns:

1. Niciodata. Cu cat te consideri mai mare, cu atat esti mai mic. Ti-am mai zis ce zicea Socrate.
Cat despre a te considera inferior, cred ca nu ar trebui sa existe fenomenul. Nu ar trebui sa ne comparam cu nimeni, in principiu. Esti singurul tau adversar. Singura persoana careia trebuia sa-i demonstrezi ceva, esti tu.
Cu siguranta cel mai bine este sa-i tratezi pe toti la fel, egal. Oricum in fata Domnului asa suntem, dar n-o sa insist pe subiect. Un om inteligent, un om "mare", mereu va avea respect pentru toti. Este o poza cu Obama batand pumnul cu cel ce spala pe jos. Obama e un om mare, intr-adevar.
Singurul criteriu al superioritatii este bunatatea. Inteligenta, banii, statutul etc nu sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Socrate mare filozof, uite cine a citit Meditations

| RAY explică (pentru Plato):

Singurul criteriu al superioritatii este bunatatea. Inteligenta, banii, statutul etc nu sunt.

bitte o traducere?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Daca vrei neaparat sa clasifici oamenii dupa "superioritate", o poti face doar pe criteriul bunatatii.
Un om al strazii care hraneste un caine, este superior unui doctor in literatura care-l loveste, de exemplu.

| RAY explică (pentru Plato):

Practic este ceva relativ, poti fi superior fizic fata de cineva sau social sau prin inteligenta sau prin comportament

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Vorbeam despre superior ca OM.

| RAY explică (pentru Plato):

Si eu, bunatatea nu arata ceva superior

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Eh, strict parerea ta.
Eu si Beethoven credem altceva.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nici superior nu e ok sa te consideri.Un domeniu la care esti slab poate fi un domeniu in care exceleaza un alt om pe care l-ai considerat inferior.Un om ce se considera superior poate deveni usor un om mandru ce va da usor peste esec.Nici inferior nu e bine. Duce la stima scazuta si asta aduce cu sine probleme pe viitor, se va lasa manipulat usor de altii.Eu zic ca cel mai bine e sa te consideri egal cu ceilalti.Fiecare venim pe lume in acelasi mod, deci avem drepturi egale.Insa unii au mai multe sanse(un mediu mai prielnic, un anturaj bun, si-au descoperit mai repede o aptitudine) si pot fi comsiderati mai norocosi, insa in fond toti suntem egali.Eu nu sunt cu nimic mai buna sau mai putin buna decat o alta persoana. Oamenii sunt egali si sunt facuti sa invete unii de la altii, sa se completeze pe unii pe ceilalti, nu sa se afle intr-o competitie continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate au un avantaj in diferite circumstante cu diferiti oameni.
Când esti intr-o Pozitie de autoritate e bine sa-ti impui lucruri(frica) doar atunci cred cã ar fi nevoie de un aer de superioritate.
Ca de al egal la egal e ok cu oamenii in general.
Dar si inferioritatea e un avantaj, astfel putem invata lucruri noi, se stie ca copii spre exemplu invata rapid pentru ca sunt doar in acea pozitie. Dar o datã cu inaintarea in vârsta pierdem acest Dar, si ne. Credem mai buni, ca Stim mai multe ca ceilalti, Dar e departe de adevar

| SporeBox a răspuns:

Daca te consideri superior cuiva inseamna ca subestimezi acea persoana si daca nu esti superior si ai subestimat persoana respectiva si a reusit ceva ce tu nu ai putut, o sa iti strici starea de spirit. Daca te consideri inferior este si bine dar si rau. Depinde de tine. Unele persoane sunt incurajate sa faca anumite lucruri ca sa fie mai bune decat x. In cazurile astea e bine sa te simti inferior. Alte persoane cand se simt inferioare intra in depresie sau se intristeaza. Cred ca sunt inutili. Ca ceilalti pot face totul fara el. Atunci nu e bine sa te simti inferior. Daca te simti egal cu ceilalti...e in regula. Nu cred ca te afecteaza cu nimic asta.