| ErrorFound a întrebat:

Este calatoria in timp posibila?

39 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru cicioasa):

Ai dovezi?

| allex20n a răspuns:

Da, pentru Romania cel putin, e posibila. o poti face cu avionul cel mai rapid mergand in Germania, Olanda, Luxemburg, Marea Britanie. nu inaintezi foarte mult, dar totusi mergi in viitor. laughing))laughing

| ErrorFound explică (pentru doctorandus):

As fi de acord cu asta daca nu s-ar simti trecerea timpului.

| svartirhimnar a răspuns:

Nu prea ai cum să călătoreşti în timp, chiar şi cu demonstraţii exacte.
Dacă ar fi să putem călători, am avea nevoie de o ''uşă tridimensională'', sau ceva, pentru altă dimensiune. deja intrăm în lucruri science fiction, deci.

| doctorandus a răspuns (pentru ErrorFound):

E ca si cum ai zice ca Rinul curge deoarece e impins de paletele morilor de apa.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns:

Salutari din viitor, vin din anul 2050 laughing aici exista TPU fara T/A si categoria religie. Mna, in fine lasand gluma deoparte... sunt de parere ca in cel mult 10 ani vor fi posibile unele lucruri ca teleportarea, sau masini cu viteza lumini, sa zicem doar ca am o imaginatie foarta bogata, si ma bazez mult pe stinta, pe oameni care au inventat foarte multe lucruri, daca spuneai unui om acum 100 de ani, ca vor aparea unele 'dispozitive' cu care te poti auzi cu cineva in timp real la distante foarte mari, sa nu zic exagerat de mari, omu ala te considera nebun. Ei bine eu sper in un viitor in care vor exista masina timpului sa aflam cum am fost creati, sa vedem evolutia omului, insa in viitor mai mult ca sigur nu vom putea merge, decat in trecut.

| ErrorFound explică (pentru Liviu):

Misto glumawinking
Apropo de viteza luminii atinsa de fiinte materiale...
Este nevoie de o cantitate infinita de energie pentru a se atinge viteza luminii(zice Einstein)... poate daca mai traia Tesla cativa ani reusea sa rezolve asta.

| al9264 a răspuns:

Einstein a descoperit ca Universul are de fapt 4 dimensiuni:lungimea, latimea, inaltimea si TIMPUL.De asemenea, el a descoperit ca universul contine ceva numit continuumul spatiu-timp.Acesta este o "panza a timpului". Aceasta poate fi deformata de ceva numit "gaura de vierme", un portal catre viitor.Dar Einstein a spus ca practic, calatoria in trecut e de nerealizat.