| trabardie a întrebat:

Ce credeti, e posibila calatoria in timp?

Răspuns Câştigător
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,dahappyin somn!

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu. Calatoria in timp este un SF ca si nemurirea.

Apache
| Apache a răspuns:

...posibila poate!
dar nu cred ca va fi pusa in practica vreodata!
sa o luam logic!
daca ar veni cineva din viitor in trecut atunci ar produce schimbari majore in viitor! este un echilibru fragil! fiindca orice fapta faci in trecut ar efect direct asupra viitorului!
nu trebuie cine stie ce lucru ca sa schimbi acest echilibru!
si 2 )... daca masina timpului a fost inventata ...atunci unde sunt calatorii in timp?
.nu stiu... unele lucruri ar tr ramana asa cum sunt!

| danut a răspuns:

Uitandu-ma la cei foarte multi stupizi dati pentru cei care au raspuns ca nu exista calatoria in timp (in afara de cea normala) constat cu uimire ca tot ce stiam eu despre fizica este contrazis si ca EXISTA CALATORIA IN TRECUT deci in timp, deoarece observ ca multi indivizi nu au depasit epoca preistorica in ale cunoasterii deci afirm cu tarie ca exista calatoria in timp (in trecut) atata vreme cat vom avea asemenea indivizi fara cunstiintele primare ale secolului 21 printre noi. Preistoria este printre noi si se manifesta vehement prin prostie.

regis
| regis a răspuns:

Cred ca da, dar altfel decat ne-o imaginam noi acum. Timpul este ceva foarte ciudat, cand vom ajunge sa il intelegem cu adevarat probabil ca va fi posibila si calatoria in timp.

| NoChanceForUs a răspuns:

Hm...am mai explicat asta pe nu știu unde mai demult... teoretic este posibila.Pentru asta trebuie doar să știi cum să ajungi într-un univers paralel unde să fie timpul dorit de tine cât și circumstanțele respective.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu, deplasarea controlata in timp este, fizic, o imposibilitate absoluta... din pacate.

| Pomar a răspuns:

In trecut nu se putea calatorii in timp niciodata datorita "Paradoxului Buniclui"; in viitor prin accelerarea la viteze foarte mari (aproape de viteza lumini) ar face ca timpul sa trea ca mai incet pentru tine, deci ai calatorii in timp.Totusi nu cred ca o sa creeam vreodata o nava care sa se apropie de viteza luminii.

| dexro a răspuns:

In mare sunt de acord cu alexsmenaru desi trebuie sa fac doua precizari.
Calatoria in viitor indepartat cu ajutorul vitezei nu este doar o teorie s-a realizat la nivel subatomic la Geneva, iar calatoria in timpul foarte apropriat s-a facut si se face si in prezent, de exemplu daca tu merge sa cumperi paine nu calatoresti doar prin spatiu ci si prin timp, este adevarat ca saltul in viitor este mult prea mic incat sa fie important sa zicem ca atunci cand mergi fata de unul ce sta pe loc viteza ta de calatorit in viitor este accelerata cu 0.multide0si1, dar cel ce zboara in orbita pamantului sare in timp cu apoximativ 1secunda pe an (nu mai stiu exact cat) lucru ce s-a observat la satelitii de navigare, la acestea este nevoie de o reglare permanenta a ceasurilor interne deoarece din cauza vitezei mari ele raman in urma, iar daca acestea nu sunt corectate GPS-ul nu mai indica corect distantele.

| Borgir a răspuns:

Normal time warp wxista si formula pentru asta problema este ca exuatia inca nu se poate rezolva. daca s-ar putea probabil ca de pe tera ai ajunge la alpha centauri very fastlaughing

| GodBlessYou a răspuns:

Teoretic este posibila calatoria in viitor, prin 2 modalitati:
- Deplasarea cu o viteza aproape de cea a luminii
- Supunerea la o gravitatie foarte mare

Aceste 2 lucruri cel putin teoretic ti-ar incetini tie timpul, mai pe scurt calatoresti in viitor.

Despre calatori in trecut stiu doar o singura teorie si nu o cred. Gaurile negre... Daca timpul si spatiul sunt legate si gaurile negre distorsioneaza spatiul atunci automat ar distorsiona si timpul, mai pe scrurt poate ne-ar trimite intr-un alt loc si TIMP, insa eu personal cred ca ne trimite la o moarte sigura...

| WR104 a răspuns:

Nu exista si nu o sa existe cat vom trai noi si este de o logica elementara incredibila tocmai de acea nu reusesc sa inteleg deobitoci care pun astfel de intrebari.in trecut nu a existat aceasta calatorie este evident cred ca aflam si noi iar in viitor daca se dezvolta o asa tehnologie nu credeti ca veneau cei din viitor sa ne viziteze si pe noi ca doar suntem in trecut.Viitorul nu exista si nu o sa existe atat timp cat nu exista miscare. miscarea creeaza viitorul.

| nutepriveste21 a răspuns:

Daca cineva ar fi lansat idea acum 200 de ani ca cineva aflat la o distanta foarte mare poate fi vazut de altcineva aflat la mii de km distanta ar fi fost considerat un cretin, dar iata ca acum avem televiziune si acest lucru e posibil. Asa ar putea avea loc si calatoria in timp dar nu asa cum ne gandim noi acum. S-ar putea sa fie ceva diferit dar sa insemne acelasi lucru. Oricum, vorbim peste cateva sute(sau mii) de ani!

| adyth a răspuns:

Presupunand ca cineva ar putea sa calatoreasca in timp. Daca ar calatori in trecut pentru a modifica ceva, lumea lui de origine nu ar fi afectata, ci s'ar mai crea o versiune paralela a viitorului in care s'ar produce si s'ar dezvolta modificarea respectiva. Deci, practic, nu ar modifica linia vietii persoanei respective. Eu asta cred.
Si legata de tema timpului...gandeste'te ca te uiti la un punct de reper mai indepartat. Tu, practic il vezi in trecut, deoarace daca te deplasezi pana la acel punct, deja ajungi cu "n" minute mai tarziu de cat cand l'ai vazut initial. Deci, teoretic, l'ai vazut cu atatea "n" minute in trecut...sau ceva de genul big grin poate sa fie si asta o "calatorie" in timpwinking

| VladSilviu a răspuns:

Da, este si va fi! peste 2-300 de ani vom calatori in timp fara nici o problema.
Mihai: Ce faci?
Ionel: bine
Mihai: vii la mine?
Ionel asteapta 1 secunda laughing)))

| DanielJackson a răspuns:

Nu e! poate in lumi paralele ai putea ajunge dar calatorie in timp nu prea. bine,ar fi totusi posibila cu un simulator de timp conectat la creier, cu asa ceva ai putea simula in special viitorul cu o exactcitate foarte mare, dar cum nu stiu sa existe asa ceva, nu e posibil.

| unknownn a răspuns:

Never Ever!

| IndescribableChild a răspuns:

Cu mintea da...psihicul poate mai multe decat credem. Fizica insa.nu.

| Daria a răspuns:

Da,cum sa nu.laughingLa fel de posibila ca ciocolata facuta de marmotzica.big grin

| alexush a răspuns:

Noi deja o facem.cand ne gandim la vremea cand eram mici.asta e calatoria cu gandul. daca te referi la aceea cu o masinarie.o sa fie posibila si la noi in curand.peste vreo 200 de ani. daca avem noroc poate mai devreme...parerea mea.

| Georgy090 a răspuns:

Eu nu cred ca e posibila momentan.In viitor s-ar putea

| RrobByy a răspuns:

Nu !

| andrushk50 a răspuns:

Hm....De curand s-a descoperit ceva ce intrece viteza luminii, astfel teoria lui Einstein ar putea fi realizata.Dar totusi nu e inca sigur.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Eu cred că mașina timpului ne-ar putea duce doar în viitor. În trecut ar fi prea complicat. Dacă ar exista mașina timpului și oamenii ar călători în trecut, ar putea produce un paradox, care ar distruge întreg universul sau cel puțin jumătate din el. Dacă cel care călătorește în timp spune că nu va schimba istoria, nu au dreptate. El doar din modivul că a apărut în trecut și că a inspirat aerul din 1789, de exemplu, el a schimbat istoria. Dacă cel ce călătorește prin timp ar omorî un om în trecut, acesta ar crea un univers alternativ în care dacă s-ar întoarce în prezent, ar putea observa schimbările majore. Cu trecerea timpului, universul acesta alternativ s--ar schimba tot mai mult de cel al călătorului prin timp. Omul ucis de el în trecut nu mai poate avea soț\soție, copii, nepoți ș.a.m.d. Deci nu mai sunt născuți alți oameni și probabil unii din nepoții acestui om răposat puteau să inventeze ceva imporant sau să facă alte chestii care să schimbe lumea radical. În concluzie, eu presupun că ar fi posibilă călătoria în timp, dar ar fi periculoasă.

| Iconaru_Madalina_1978 a răspuns:

Poti sa o faci trebuie sa te gandesti la trecut si sa zici ce e in prezent dar o sa calatoresti pana in scoarta si dupa vii inapoi nu poti sa calatoresti pana in timp doar pana in scoarta galaxiei si sa invingi teoria spatiu timp