| AvalohAlyn a întrebat:

Este dificil sau usor sa iti faci prieteni? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Este usor sa iti faci prieteni dar mai greu sa ii mentii.

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cand consideri ca ai cu adevarat un prieten sa-mi comunici, vreau sa-l vad si eu, si nu voi crede, dar daca-mi arati un dusman, atunci da te cred.

| Flav a răspuns:

Prieteni iti faci peste tot. Mai greu e sa-i pastrezi.

| Razvan a răspuns:

Da. Cel mai bine ii lasi pe ei sa te aleaga ca prietenwinking

| Bacemi a răspuns:

Este usor cand ceri putine de la ei si e foarte greu cand ai anumite asteptari marete. Depinde si ce intelege fiecare prin prieten. Eu impart pe ceilalti in necunoscuti, cunoscuti, amici si prieteni. Unul cu care ma intalnesc mai des si schimbam mai mereu cate o vorba se numeste amic. Prieten imi este doar cel care ma intelege si imi stie orice sentiment ascuns. Prieteni nu pot fi decat cei in care vad intelegere si carora le place prezenta mea si o cauta mereu cu drag, cei care ma fac sa ma simt bine in pielea mea cand sunt cu ei. Prieteni sunt cei care ma ajuta sa fiu eu, sa nu trebuiasca sa port o masca. E drept ca uneori cei care nu sunt foarte sociabili refuza sa cunoasca unii amici suficient de bine incat sa le devina prieteni. Aici depinde si de starea emotionala a fiecaruia. Eu imi fac prieteni foarte greu.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Este usor cand se intampla, dar se intampla rar.

| Gospell a răspuns:

Pentru mine, inca din copilarie... mi-a fost foarte greu sa-mi fac prieteni. Si desi sunt o persoana mai singuratica, prefer sa raman asa cum sunt.
Un prieten adevarat = este acea persoana in care ai atat de multa incredere incat ai lasa si cheile de la casa la ea.winking Si niciodata nu stii cand un prieten care-l consideri "ca un frate" iti poate intoarce spatele...
Este si o vorba : Fereste-ma Doamne de prieteni, pentru ca de dusmani ma feresc singur.

soothe
| soothe a răspuns:

Usor cand esti tanar.

| BRG a răspuns:

Este greu mai ales pentru mine care a-m un handicap fizic,(am un picior mai scurt cu 15 cm), şi lumea mereu îşi bate joc de mine. Toate bune. Cristi.

| AndutzaAndu a răspuns:

Este uşor, este greu... depinde de persoană, pentru una mai timidă este mai greu, de exemplu eu, dar pentru una care nu prea'i pasă de părerile celorlalţi despre el/ea, nu e aşa greu, pentru că toţi vor dori să se împrietenească cu respectivul/a.
Dar în ziua de azi cam greu găseşti un prieten adevărat, şi să'l şi ţii lângă tine e mai greu.

| baru a răspuns:

Depinde Prietenii pot fi de mai multe feluri Acuma depinde de care vrei sau de care ai parte Din punctul meu de vedere nu exista prieten, Nimeni nu-ti acorda atentie daca nu are ceva de castigat iar daca nu-i mai faci pe plac se supara O alta regula de cate ori ai nevoie sa te ajute niciodata nu poate din anumite motive Si atunci cel mai bine este sa nu ai nevoie de nimeni ma refer ca prieten Atata timp si cu cat cineva te cunoaste mai bine cu atat esti mai velnerabil in fata lui si de cele mai multe ori se va folosi de cea ce stie despre tine in defavoarea ta Deci prieten dar nu cum se spune la catarama Pa

| dulcik a răspuns:

Nu e deloc dificil dar nici usor.Trbuie sa ai grija. E o diferenta intre prieteni si amici.

| User a răspuns:

E mai usor sa-ti faci "dusmani"smug

| Didw a răspuns:

Buna big hug
Este foarte usor sa iti faci un prieten cu " Buna. ce faci? Bine. Vrei sa fim prieteni? '' dar este foarte greu sa iti gasesti un prieten ADEVARAT. Rar mai gasesti asa ceva! Toti profita chatterbox, mint. etc. Nimeni nu are mai mult de [maxim] 2 prieteni adevarati.
O zi buna love struck

| Ana a răspuns:

Este destul de usor, dar ai grija ce prieteni iti alegi.

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Buna, depinde happy
Daca esti sociabil/a este usor, adica daca te comporti frumos oamenii vor sa se imprietenasca cu tine.
Daca nu vorbesti, stai in grupuri restranse etc, nu este usor si trebuie sa te lupti daca vrei sa ai prieteni.
Pentru mine este destul de usor sa-mi fac prieteni noi, unii chair devenind bff, dar ca sa fi bff cu cineva este mai greu chiar daca esti sociabil/a. happy. Prieteniile durabile se construiesc si in 3-4 ani happy

| Seline a răspuns:

Este mai dificil sa-i pastrezi.

| Nu conteaza a răspuns:

Destul de usor sa cunosti unii, destul de greu sa fie si buni tongue

| Nu conteaza a răspuns:

Destul de usor sa cunosti unii, destul de greu sa fie si buni tongue

| <3dark-shadows<3 a răspuns:

Eu cred ca dificil, pentru ca in ziua de azi, rar gasesti un prieten adevarat. Mojoritatea uita pe ce se bazeaza o prietenie adevarata si asta strica tot.

| scr a răspuns:

Un prieten adevarat, este foarte greu sa-l gasesti.
Ma refer la un prieten care iti este prieten fara sa-ti ceara nimic in schimb, care sa nu te vorbeasca pe la spate si caruia sa-i pese de tine.

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Este destul de dificil, mai ales ca sa-i tii langa tine, si sa-i castigi increderea :].
Acuma depinde si de persoana.

| Matt_1772 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa iti faci prieteni nu incerca sa ii faci pe ei sa se intereseze de soarta ta, ci intereseaza-te tu de a lor si vei fii primit/a cu bratele deschise oriunde te duci.Asculta-ma ca am experienta in chestii din astea :*winking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este dificil a fi un prieten. Avem prostul obicei de a judeca dupa ambalajwinking. Ne atasam de o persoana, schimbam cateva pareri, vorbe, ne ajuta in nu stiu ce situatii si hopa, a devenit prietena cu noi. Bun, sa zicem ca-i asa. Avem o relatie de prietenie, ne deranjeaza cand nu ne sunt indeplinite pretentiile, cand ceva nu este pe placul nostru. Eee, unde-i compromisul? Unde-i prietenia?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se inteleaga pentru todeauna; Prietenii nu ti-i faci.Se impun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E usor daca prieten iti e o pers cu caracter asemanator si stii ca te poate intelege, dificil e daca nu gasesti astfel de persoane.

| rodinescu a răspuns:

Este foarte simplu, insa sunt foarte greu de gasit.