| Dalmore a întrebat:

Este etic să te folosești de imaginea unor copii pentru a vinde? În publicitate, filme, campanii etc.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este etic, dar este si interzis, fara acordul parintilor /tutorelui.

| whatevernvm a răspuns:

Depinde.
Dacă vinzi topoare e destul de greșit.
Dacă vinzi scutece pentru copii, ar fi greșit sa folosești imagini cu adulți tho

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

Ai dreptate in ceea ce scrii, un raspuns bun, as adauga faptul ca faci o imagine buna avand un bebelus in brate, tactica fiind o manipulare, practicata in unele campani electrorale

| Nilsson a răspuns:

Dar de asta ce zici?

https://www.youtube.com/watch?v=4C6f_HGn338

Cat de etic ti se pare sa fie folositi copiii intr-o campanie groteasca de manipulare?

| Nilsson a răspuns (pentru Dalmore):

Prima campanie - se foloseste de copii ca sa serveasca altor interese si ajung fara voie niste pioni ai agendei LGBT, fiind expusi la niste scene de totalitarism si de inscenare a unei arderi pe rug.

A doua campanie - foloseste in interesul copiilor defavorizati si nu prezinta altceva decat realitatea.

Deci se aseamana cele doua?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un alt fel de manipulare a emoțiilor :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva trebuie sa joace în reclama aia pana la urma

| Thecurious a răspuns:

Nu stiu daca putem vorbi despre etica in publicitate.
Specialistii in marketing pot folosi orice imagine sau personaj, in orice ipostaza, atat timp cat nu incalca legea audio-vizualului.

| MPersephone a răspuns:

Copiii nu sunt in stare sa isi dea acordul. Apoi se mai intreaba lumea de ce copiii care au fost in ochii publicului de mici devin atat de rebeli. Nu ei au ales asta, lor le-a fost impus.

| Treachery a răspuns:

Da