| Serenade a întrebat:

Este omul cancerul pamantului?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Mizantropie de inalta clasa,malthusianism chiar,imi place,mai spune!

Sunt mereu doua,uneori trei unghiuri din care este privita problema.Cel ultra-umanist,cel ultra-mizantrop si cel ce incearca sa o arda impartial,care ia in calcul atat bufoneriile si actiunile regretabile ale oamenilor,in infatuarea lor,dar si actiunile lor ce au dus la progres si evolutie spirituala.

Daca privesti lucruri precum rover-urile trimise pe Marte,Rene Descartes,Fleming,Tesla,A Wonderful Life,Nabucco,Empire State Building,sau descoperirile unora ca Perry,Beltot sau Amundsen,e impardonabil sa spui ca rasa noastra e un cancer.

Daca vorbim de Fat Man,Little Boy,razboaie,KBG,CSI,Abu-Ghraib,fundamentalismul religios,British Petroleum,Exxon Valdez,Hillsborough,ceea ce religiile numesc eufemistic "pacate",lipsa de morala,lipsa de valori,sau mai bine zis,schimbul de valori, hedonismul gaunos, da, devine plauzibil sa numim rasa asta un cancer numai bun de operat.

Totusi, astea sunt extreme.La extreme, omul e fie un cancer, fie o cel mai bun lucru ce i s-a intamplat lumii.Nu e niciuna.Treaba trebuie privita mult mai in profunzime.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Se poate spune și așa...
http://www.youtube.com/watch?v=vkMXhKj0D4w

| shadovv a răspuns:

Daca asta crezi tu, de ce nu ti faci o autoextirpare? Salvazi planeta, te pierzi pe tine... cine e mai important?

| Serenade explică (pentru shadovv):

Vezi tu nene, eu nu dau 2 bani pe planeta, din partea mea poate sa arda in flacari cu "cancer" cu tot.

| MindFreak a răspuns:

Metaforic vorbind, omul este o tumora maligna pentru Pamant, acum ramane de vazut daca Pamantul va fi rapus sau va respinge definitiv sau doar temporar tumora. Oricum, nu cred ca o sa mai traim noi sa aflam rezultatul. Lupta este multi-milenara. happy
Oricum, este o intrebare inteligenta, mi-a placut cum ai pus problema.

| sabin89 a răspuns:

De ce spui asta? Gandeste-te ca prin termenul "omul" te incluzi si pe tine. Te simti o parte din ceva ce s-ar putea numi cancer? Nu cred. Aproape fiecare fata iubeste un baiat si fiecare baiat iubeste o fata. Si numai asta ar fi de ajuns pentru a vedea frumusetea care transpare din fiinta umana. Daca mai adaugam si arta, si cultura create de om, vom fi de acord ca el este coroana creatiunii. Pamantul fara om ar fi un obiect fara sens, o locuinta a nimanui.

| 4b a răspuns:

Da...slava ca s-a gasit antidot, ca altfel sarucu' pamant, era mort pana amu...

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Omul daca il pot numi asa are posibilitatea de a alege.problema este ca el alege sa faca rau desi i s-a dat posibilitatea sa faca bine

| JaJe a răspuns:

Da, omul din pacate este cancerul pamantului, vezi cat polueaza omul, cate ecosisteme a distrus, cate nenorociri a produs, sa numai vorbim de efectele bombei nucleare asupra pamantului.

| vali1985 a răspuns:

Nu.

| WhatheWow a răspuns:

Daca nu am face parte din ecosistem atunci, da am putea sa fim catalogati ca un fel de boala incurabila insa, atita timp cit stim ca sintem parte a acestuia, afirmatia e putin tendentioasa!

| OOOLEOOO a răspuns:

Da.

| Delicacy a răspuns:

De unde ai mai scos-o şi pe asta?

| sodobar a răspuns:

Da,daca nu am fi noi absolut totul ar fi fost 100% natural

| Reginald a răspuns (pentru sodobar):

Sau ar fi evoluat alta specie...

| sodobar a răspuns (pentru Reginald):

Si asta e o varianta

| cristy3991 a răspuns:

Intrebare mai stupida poti sa pui?

| Serenade explică (pentru cristy3991):

Bine inteles ca pot. Nu am limita in ceea ce priveste prostia pentru ca existenta in sine este alcatuita din prostie.

| pazzo a răspuns:

Omul este mai rau ca cancerul sad