| sarah67 a întrebat:

Eu azi va propun sa discutam despre un paradox,numit paradoxul bunicului. acest paradox se poate descrie astfel: eu merg in trecut si imi ucid bunicul inainte ca el sa o fii intalnit pe bunica mea,si,totodata,parintii mei sa se fii intalnit si sa ma fi nascut. apar diferite lucruri care se contrazic: daca eu nu ma nasc,cine imi omoara bunicul? diferite teorii:
-cand calatoresti in timp,se creeaza un univers paralel,care nu influenteaza viata reala.
-eu dispar
-nu se intampla nimic
eu va rog sa incercati sa rezolvati teoriile,sa gasiti voi altele,dar sa va argumenta-ti. dau funda, lol!

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Daca faci treaba asta (sa-ti omori bunicul) automat se treci intr-o alta lume paralela.
Ca si cum am avea mai multe linii de tren paralele.
Tu te aflii pe o linie, daca faci ceva ce ar schimba vitorul, tu de fapt nu schimbi viitorul. Tu ai trecut intr-o alta lume paralela in care viitorul e asa. Deci nu mai e aceiasi lume in care te aflai. E ca atunci cand schimbi macazul si treci pe alta linie, asta se intampla si aici.
Nu ai ce sa mai adaugi in plus la paradox.
Dar hai totusi sa vorbim de calatoria in timp.
Daca sa presupunem ca ai deschis un portal spre trecut, acesta nu poate rezista mai mult de cateva secunde.
De ce?
Pentru ca are loc fenomentul de feedback.
Particulele din tprezent intra in porta si se intorc in trecutsi tot asa se amplifica pana cand portalul se distruge.
Sa spune mca ai deschis un portal la ora 3.00 si te intorci in timp cu 1 secunda inainte sa deschiziportalul.
Ai deschis portalul. Ce vezi? Te vezi pe tine cu o secunda in urma cand inca deschideai portalul, apoi vezi cum se deschide si portalul ala si in el te vezi tot pe tine cum deschizi un portal, apoi se deschide si ala. Si tot asa.
Este ca un tablou in tablou, se repeta la infinit.
Deci particulele care intra faca acelasi circuit ciclic, iar rezonanta se mareste de fiecare data pana cand portalul se distruge.
Asta e fenomenul de feedback.
Sa-ti mai dau un exemplu : avem fenomenul de feedback si la telefon.
Daca eu am doua telefoane mobile, unul in mana stanga, altul in mana dreapta. Le notam telefonul 1 si telefonul 2.
Si de pe telefoonul 1 sun la numarul de pe 2.
Deci de la 1 sun la 2 si raspun. Ce se intampla?
Ce vorbesc in 1 se aude si in 2. Dar daca apropii telefoanele, ce se intampla? Nimic.
Dar daca spun un cuvant cu telefoanele apropiate? Sa spune ca spun cuvantul "mac".
Stii ce se intampla?
Pai sa vedem.
Sunetul ajunge la 1 care il transmite la 2. Deci 2 repeta ce a spus 1. Dar cum telefoanele sunt unul langa altul sunetul de la 2 ajunge iar la 1. Care iar il repeta la 2. Iar 2 iar il spune si ajunge la1. Si tot asa. Sunetul circula de la unul la altul, pana se amplifica si se aude un tiuit.
Am testat teoria.

15 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Nu se stie si probabil nu vom afla niciodata, putem doar sa ne dam cu parerea insa in cazul asta pot fi un infinit de teorii.

| Narcis2007 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns...nu se poate calatori in trecut

| totElodia a răspuns:

Am si eu o teorie. Stephen Hawking sustine ca este practic imposibila calatoria in trecut, insa este teoretic posibila calatoria in viitor. De ce? Pai, eu de exemplu am 13 ani. Ma intorc in timp acum 17 ani, cand s-au cunoscut parintii mei. Le spun ca peste 4 ani urmeaza sa ma nasca pe mine. Din momentul acela, faptul ca practic nu ma cunoscusera pe mine inainte sa ma nasc, inainte sa calatoresc in timp, sunt sanse mari ca eu sa nu ma mai nasc in forma mea din prezent. Ei de exemplu, curiosi din fire, vor incepe sa ma creeze pe mine mai devreme cu 3 ani. Eu acum in prezent insemnand ca ar trebui sa am 16 ani. Practic faptul ca le-am spus ca eu voi fi fiica lor a schimbat tot prezentul. Eu nu mai sunt aceeasi persoana, eu nu mi-as fi cunoscut anumiti prieteni pentru ca m-as fi crezut oricum prea mare pentru ei, ei nu m-ar mai fi ascultat, nu ar mai fi facut ceea ce le-am spus, ceea ce i-a ajutat sa treaca peste anumite momente. Tatal meu nu ar mai fi facut facultatea de medicina, pentru ca m-am tinut de capul lui. Acum nu ar mai fi revolutionat practic lumea medicinei cu realizarea unui antidot impotriva cancerului pancreatic. Probabil nimeni nu s-ar mai fi gandit la asta, probabil multi aveau sa greseasca. Probabil unii oameni ar fi murit din cauza cancerului pancreatic, medicina ar fi stagnat din acest punct de vedere. E ciudat, dar trebuie inteleasa calatoria in timp.

| andrei a răspuns:

Treaba e urmatoarea. Mergi in trecut, iti omori bunicul, tu dispari, nimeni din viitor nu vine sa-ti ucida bunicul, bunicul tau traieste, tu te nasti, mergi in trecut sa-l ucizi...si tot asa. E ca si cum ai pune doua oglinzi sa se reflecte una in alta. La infinit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai logic mi s ar parea sa dispari si tu de tot.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu există călătorie în timp. Când se va inventa aşa ceva, probabil va fi dezlegat şi misterul ăsta.

| i86e2 a răspuns:

Eu nu cred că se poate călători în trecut, trecutul nu mai există. Cred că se poate călători doar în viitor. Din punct de vedere al teoriei relativității e iarăși imposibil de călătorit în trecut, fiindcă e nevoie de viteză mai mare decât cea a luminii, ceea ce e imposibil. O chestie teoretică era cu o gaură de vierme între o stea neutronică si noi, capătul stelei ar rămâne în urmă, dacă ai trece apoi prin gaura de vierme te-ai întoarce în timp. Problema e că nu se știe dacă există găurile de vierme, sunt chestii ipotetice și evident că nu se știe nimic despre cum ar funcționa, chiar dacă ar exista.

| Inferno a răspuns (pentru i86e2):

S-au gasit nistte particule care se deplaseaza mai repede decat viteza luminii.
"gaură de vierme între o stea neutronică "
De chestia asta chiar n-am auzit. Cum intr-o stea neutronica? Pai o stea neutronica este doar nucleul unei stele care a intrat in colaps gravitational si s-a prabusit, dar nu a avut suficienta putere incat sa devinao gaura neagra.
Steaua neutronica este miezul unei stele gigant care are o densitate foarte mare.
Gaurile de vierme sunt niste scurtaturi in spatiu -timp care sunt doar ipotetice si nu vad cum este posibil ca asa ceva sa se formeze in nucleul unei stele, adica intr-un pulsarii.
Ce legatura are o gaura de vierme cu un pulsarii?

| i86e2 a răspuns (pentru Inferno):

între o =/= într-o
Lângă steaua neutronică forța gravitațională ar fi suficient de mare încât să curbeze spațiul-timpul, timpul ar trece mai greu acolo, dacă dilatarea timpului ar fi de 20%, după 10 zile la noi, acolo ar trece 8 zile, deci dacă treci prin gaura de vierme, ieși cu 2 zile în urmă.

| Inferno a răspuns (pentru i86e2):

E mai buna o gaura neagra pentru asta. Are forta mult mai mare, chiar nu stiam ca si o stea neutronica are suficienta putere incat sa faca asta.
Daca orbitezi suficient de mult in jurul unui corp cu gravitatie suficient de mare pentru a curba timpul, teoretic, poti sa calatoresti in timp.
o stea neutronica are forta mult mai mica pentru a face asta, o gaura neagra are forta cel putin dublu cat atat.

| mihaitaLGP a răspuns:

Vizioneaza documentarul Into the universe with Stephen Hawking.

Ai o viziune total gresite despre calatoria in timp.

Dupa cum a argumentat si Inferno.

| Johanndjmt2 a răspuns:

Ar putea fi vorba de universuri paralele.
Probabil ca atunci cand te intorci in trecut (daca este posibil) probabil deschizi un univers paralel.
Noi cercetari arata ca natura tinde sa faca asta cand ceva este in neregula sau cand supravietuirea este amenintata. Precum a demonstrat si Max Tegmark in 1997 prin experimentul sau despre viata si moarte.

| LIVIU1992 a răspuns:

Paradoxul asta l-am spart si pot da raspunsul corect (ma rog, raspunsul e la fel de ipotetic ca si paradoxul in sine), dar numai daca imi iese ceva. Deci ce imi iese

| LIVIU1992 a răspuns:

Ok baieti, acum m-ati enervat. Conform paradoxului, problema apare atunci cand iti omori bunicul. Din aceasta cauza Timpul se RESETEAZA pana la un punct de siguranta (care este acel punct nu pot spune cu exactitate dar nu e prea important), ceea ce inseamna ca absolut tot ce s-a petrecut pana in acel punct nu va mai avea loc. De asemenea, din cauza ca timpul este o Dimensiune, tot Universul va fi afectat. De aici putem deduce desigur ca NIMENI din Univers nu detine o masina a timpului, deci calatoria in trecut e imposibila.

ps. Mecanica temporala este extrem de banala dar pentru a o intelege trebuie sa iti rasucesti creierii pe toate partile.
pps. Acest paradox a fost unul din cele mai usoare de spart din toate cate am intalnit (am un hobby din a rezolva acest gen de probleme de logica)

Iar acum ca am dat raspunsul corect mie ce imi iese?

| bogdanel466 a răspuns:

Simplu! Daca tu il omori pe bunicatu mama ta sau tatal tau nu o va intalni pe persoana cu care trebuia sa se casatoreasca, ca tu sa te nasti. Deci prin urmare tu vei disparea. Si cel mai probabil se mai pot intampla lucruri din cauza vibratiilor pe care le-ai facut cand te-ai intors in timp si faptul ca te-ai aratat in fata bunicului tau. FUNDITA!