| busoi1x a întrebat:

Ce parere aveti de paradoxul bunicului? calatoria in trecut e posibila sau imposibila? daca sa presupunem ca sunt sanse,dar mici sa existe,daca mi-as ucide bunicul, acela nu ar fi bunicul meu? ar fi alta persoana dintr-un univers paralel? un alt exemplu daca Universul si-ar da timpul cumva inapoi cu 2 ani (prin abusurd) eu acum avand 18 ani m-as intoarce la varsta de 16 sau ar fi alta persoana cu un alt univers?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si daca ar exista masina timpului te poti intorce in timp de cand s-a inventat ia, nici o teorie nu functioneaza privind calatorile in trecut, are natura mecanismele ei

| busoi1x explică (pentru RAY):

Dar de exemplu credeti ca Universul ar putea ''sa scape de sub control'' gen sa nu mai functioneze legile fizicii sau sa se reseteze cu cativa ani in urma, doar asa o parere la un exercitiu de imaginatie!

| RAY a răspuns (pentru busoi1x):

Asa ceva e sf

| Darkmagic a răspuns (pentru busoi1x):

Un "exercitiu de imaginatie" este asta:
https://www.tpu.ro/......tiinta-si/
:D
Adica un ateu care devine inteligent, sau "din ce in ce mai inteligent", nu este capabil sa inteleaga sau sa aprecieze un raspuns inteligent, daca nu vine tot din partea unui ateu care devine inteligent sau observa ca devine inteligent... :D
Gradul de intelegere ma indeamna sa iti contrazic rationamentul...
In fine, hai sa-ti raspund tot eu, chiar daca nu o sa intelegi nimic nici acum... Ce sa-ti fac, daca pe TPU nu sunt mai mult de 5-10 atei care sa priceapa fizica...

1. ''sa scape de sub control''
De sub care "control"?
Ori suntem atei, ori nu mai suntem? :D

2. Ti-am spus ca "timpul biologic" se pastreaza.
Daca treci printr-o dilatare temporala un an, (pleci de pe Terra cu viteza c, la 18 ani), te vei intoarce avand 19 ani ca si varsta biologica.
ALTUL va fi timpul pentru cei ramasi pe Terra.
Mai jos, ai cateva consideratii asupra relatiei dintre viteza si timp.
Fa un pic de efort si intelege-le.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15958369/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15958730/

3. Entropia nu lasa lucrurile mergand spre "trecut", sa se intample asa cum crezi tu.
Eu las sa cada pe podea in momentul denumit "0", paharul pe care il am in mana.
In mod evident, acesta se face praf in momentul definit ca "1".
Daca prin absurd, (in conformitate cu primul meu raspuns la care vad ca ai avut un comentariu)... =))...te-ai intoarce de la momentul "1", la momentul "0", NU o sa vezi cu incetinitorul si in mod miraculos, cum paharul isi aduna cioburile si se intoarce in mana mea.
In mod identic, nici tu NU o sa intineresti, daca universul scapa "de sub control", si vei putea merge in trecut, altfel, "paradoxul bunicului" de care ai intrebat nu mai este functional!

Explic acum pentru cei mai inculti dintre inculti:
Pleci la varsta de 1 an, inspre viitor, (mijloacele calatoriei nu au relevanta).
La 18 ani, iei decizia sa te intorci in anul calendaristic in care aveai varsta de 1 an.
Presupunand ca reusesti, te vei intoarce tot matur, avand cu mult peste varsta de 18 ani ca sa-ti impusti bunicul, NU "intineresti"si ajungi avand biologic, 1 an!
La 1 an, am avea "paradoxul nepotului de 1 an, care face pipi pe bunic", n-ai mai impusca nimic!

Ce infinita pierdere de vreme cu voi...

| RAY a răspuns:

Darkmagic iar razi fara motiv, asta am vazut intr-un documentar in care fizicieni au afirmat ca daca ar exista masina timpului am putea sa mergem in trecut doar din clipa cand s-a inventat masina respectiva, dovezii ca s-a inventat asa ceva nu exista, numai rade fara motiv omule

| RAY a răspuns:

Dark esti un geniu ma un dumnezeu care stie totul dar nimeni nu te cunoaste,esti ca o fantoma care se da geniu pe TPU,ma geniule daca esti asa genial de ce nu faci masina aia a timpului,logic ca dau copy paste pentru ca as incalca regulamentul sa nu dau sursa. plus ca da nu stiu totul dar tu stii totul,ai invatat sa scrii, sa vorbesti, totul din nastere sau inainte de existenta, eu unu ma stradui sa dau raspunsuri bune dau copy paste ca nu sunt geniu ca tine, nu sunt dumnezeu iar locul care il am il am pe merit

| RAY a răspuns:

Darkmagic nu ma cunosti omule, educatule daca ai fi educat nu ai jigni

| RAY a răspuns:

Darkmagic eu am dat stop ignore la toti useri de pe TPU in vara

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Faci o mare confuzie intre:
1. Extinderea constiintei in limitele temporale ale trecutului
2. Povestiri exagerate din filme, sau cartistiintifico-fantastice

| Darkmagic a răspuns:

Parte din raspunsul la intrebarea ta il gasesti aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15522112/

Cat priveste a doua problema, cea a varstei, "timpul biologic" se pastreaza in TOATE cazurile.
18 ani vei avea si daca orbitezi o gaura neagra, si daca, prin absurd, mergi inapoi, in 1946, (lucru imposibil, asa cum am aratat la inceputul raspunsului).

| busoi1x explică (pentru Darkmagic):

Fain

| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

Cred ca incearca sa intrebe ce se intampla cu el de acum daca altcineva se intoarce in timp. Pe principiul - persoana x nu s-a intors in timp ci a dat reload la un autosave de acum 2 ani. Sau se gandeste la interpretarea cum ca o calatorie in trecut ar fi posibila doar prin calatoria intr-un alt univers care se intampla sa fie exact ca cel de acum x ani. Presupun si eu, nu sunt sigur, ca nu a fost foarte clar in intrebare.

Cat despre Ray, ce a zis el imi aminteste de un "documentar" pe care l-am vazut la televizor acum ceva timp. Si anume era o presupunere ca daca reusesti sa creezi o gaura de vierme poti folosi dilatarea temporala gravitationala pentru a decala timpul dintre iesiri. Ceva de genul un capat e pe pamant si celalalt langa o gaura neagra - In fine, documentarul avea aceeasi valoare stiintifica ca Ancient Aliens laughing.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Am vazut intr-un documentar https://ro.wikipedia.org/wiki/Gaur%C4%83_de_vierme Călătoria în timp
personal eu nu cred ca se poate asa ceva, sa ma contrazica darkmagic cu dovezii nu cu povesti si apoi sa rada aiurea, ca sa creezi o gaura de vierme ai nevoie de prea multa energie plus ca poti crea o gaura neagra

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Eu nu fac misto si sincer nici nu vreau sa ma bag in vreo drama pe care poate o aveti, explicam ca am vazut un documentar cu o premiza asemanatoare.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Acesta este documentarul https://streamango.com/......ssible_mp4
pe care il dedic si celui care a pus intrebarea sa il vada
eu nu am nici o drama cu el in fapt nici nu am ce discuta cu un om care jigneste un necunoscut doar ca are alta parere diferita de a lui

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

O sa ma uit zilele astea la el.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Ok, in cazul daca numai merge imi dai mesaj ok, cand voi avea timp am sa uplodez foarte multe documentare, intreaga serie prin gaura de vierme, dar cere timp

| Darkmagic a răspuns (pentru drutzix):

Stai linistit, nu-i nicio drama. :)
M-am amuzat de herr Doktor, care o tine pe a lui, "ca a vazut el intr-un documentar cum ca masina timpului nu merge in timp, ...mai departe de data construirii ei".
Sunt curios CE documentar a gasit el in directia asta...
I-am explicat si in dunga CA:
- O ipotetica masina a timpului NU este afectata de data fabricatiei;
- In acelasi mod, paharul pe care il las sa cada, NU se intoarce in mana mea in cazul unei calatorii in trecut;
- Si bine'nteles, (piesa de rezistenta): un om, NU intinereste daca se intoarce in trecut, si nici respectiva intoarcere NU este perturbata de faptul ca respectivul s-a nascut in 1985, si el alege sa mearga in 1970.
Daca lucrurile nu se intampla asa cum i-am explicat si in diagonala maestrului Wikilă, "Paradoxul bunicului" devine nefunctional, dar se pare ca asta ii depaseste intelegerea.

Unde e loc de "drama", cand Ray confunda Gaurile Negre, care nu duc nicaieri, cu Gaurile de Vierme, care teoretic, "duc" undeva.
https://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/unde-duc-gaurile-negre-dau-funda/

Nu i-am incercat link-ul de la intrebarea aia, mi-e un pic teama ca "gaura" ma va duce intr-un univers trist, unde unul care urca pe TPU 10 link-uri pe zi, copiate de pe internet, e socotit vedeta...pentru ca NU POATE sa raspunda cu propriile taste, derivate din propriile ganduri.
"Ce este RAY gluonul"?
POC: Copy/paste Wiki, un rand!

"Ce este RAY Teoria universului oscilant"?
SPLASH! : C / P Google + Wiki + Descopera.ro + nitel Lovendal

"Ce este RAY asta: https://www.tpu.ro/......de-salcam/ "?
Calculeaza-mi una.
aaa...
hhh...
dăă...
Amuzant, nu? :)
Ecce Hommo.
FIX asta e RAY.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

Oricum stiinta de la TV numai stiinta nu e.
Daca stam putin pe ganduri orice 'calatorie in trecut' cu intentia de a schimba ceva devine un Paradox al bunicului - deoarece daca reusesti sa schimbi atunci schimbarea devine parte din linia temporara deci tu din viitor nu vei avea motivatie sa mergi in trecut.

Daca te uiti la seriale iti recomand Dark, se joaca putin cu ideea paradoxului bootstrap si are o abordare interesanta cand vine vorba de calatoria in timp. Nu te astepta la stiinta e science fantasy, bun pentru relaxare.

| drutzix a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Cum spuneam, stiinta de la TV nu e stiinta e o tocanita.
Daca vrei stiinta cauta un curs online de la o facultate, poti gasi postate gratis.

In legatura cu simularea universului era vorba de o discutie filosofica.
Daca exista civilizatii super avansate care pot simula un univers si acestea au dorinta sa faca asta atunci este o sansa mare ca universul nostru sa fie simulat. De ce?
Pentru ca fiintele alea ar rula un numar mare de simulari deci vor exista mult mai multe fiinte simulate in raport cu fiinte biologice.
Si de aici ai continua cu o discutie despre valoarea unui individ, si daca faptul ca este simulat ii scade valoarea intr-un mod semnificativ sau nu.
Sunt multe discutii care pot porni de aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Nu.
Nu cred ca suntem prinsi intr-o retea tip Matrix.
De altfel, "Universul holografic" inseamna altceva si se leaga de orizontul evenimentului din gaurile negre, de faptul ca interiorul unui atom are 99% din spatiu gol, de experimentul Rutherford, etc...este practic prapastia dintre fizica lui Einstein si mecanica cuantica, prapastie pe care unii se chinuie sa o umple cu aceasta "teorie".
Nu e loc in intrebarea de aici sa explic un univers holografic, poate o voi face cu alta ocazie.
Sau...iti pune RAY un "documentar". laughing

| Darkmagic a răspuns:

Explicatie III
Asta este pentru domnul inginer RAY, care crede ca:
"Si daca ar exista masina timpului te poti intorce in timp de cand s-a inventat ia"***
*** "ia", ii apartine. big grin

Altfel spus, are impresia ca o "masina a timpului", functioneaza CU timp, nu PRIN timp, si este conditionata de... data nasterii. rolling on the floor
"Rationamentul" lui vine probabil din vasta "intelepciune" a internetului, si se bazeaza pe faptul ca nu au existat dovezi ale calatoriilor dinspre viitor, spre trecut, pe motivul "ca nu s-a inventat in viitor o masina a timpului, si ca daca s-ar inventa una, candva, in anul 2500, (ia), nu ar putea trece inspre trecut, dincolo de anul constructiei sale"!
Un moment...
rolling on the floor rolling on the floor
Herr Doktor, NU s-au gasit dovezi ale calatoriilor "in trecut", pentru ca, dupa cum ai citit in raspunsul meu, "Calatoria in trecut NU este posibila!"
Nu pentru ca "nu ar putea masina sa treaca dincolo de anul "nasterii" sale"!
Daca inventezi o ipotetica masina a timpului in anul 2020, entropia o ia in stapanire, (incepe sa se invecheasca), SI daca mergi cu ea in anul 2400...SI daca te duci teoretic vorbind, in 1940!
Nu "dispare" daca te intorci la momentul "0" al existentei sale, recte, in 2020, nici nu devine "noua"!

Ich bitte sie herr Lehrer, antworte nicht mehr, wenn du keine Antworten hast.
E mult mai bine... big grin

| Darkmagic a răspuns:

In sfarsit, RAY! big grin
Care "loc al tau"?
Cel de pe TPU?
Nu ma intereseaza.
"Locul tau" din Timisoara?
Imi pariez viata, ca locul meu din Baicoi e mai bun decat al tau!
Ce ma amuza la tine si la putin educatii care se uita cu interes in gura ta?
"Ratiunea".
Mesteci "ratiunea" in cel putin 1 raspuns / zi...dar cand trebuie sa o folosesti...iese un copy / paste, raspunsurile tale REALE, in care iti folosesti mintea, fiind de consistenta celui de mai sus.
Felicitari! happy

| Darkmagic a răspuns:

Ei asa DA! rolling on the floor
E o dovada de mare "curaj" sa minti si sa ma pui din nou in "discutia TPU"...mai ales ca eu nu pot sa iti raspund.
Bravo! Esti de o corectitudine rara... big grin
RAY, mai mult ca perfectul!
Scuze. Am uitat ca aici ai probleme mari...
RAY, "prea-cinstitul"! happy