| AteuI a întrebat:

Care carte este cea adevarata, scrisa din vorbele lui Dumnezeu: Biblia sau Coranul?
Evident ca Dumnezeu nu putea sa dicteze pentru fiecare popor in parte carti diferite cand putea face una care sa fie distribuita tuturor. Buuun pana aici. Veti spune ca Biblia pentru ca na, sunteti crestini indoctrinati. Musulmanii vor spune ca este Coranul. Diferente sunt intre cele doua carti cum ar fi casatoriile cu mai multe femei, Iisus nu e fiul lui Dumnezeu ci doar un mesager de-al lui, etc. Dar in font cartile se aseamana foarte mult si sunt la fel de complexe.
Daca Biblia este cea adevarata, inseamna ca Coranul este fals, ca si celelalte de altfel. Asta dovedeste de fapt ca ambele si toate celelalte in același timp ca sunt false. De ce? Pentru ca insusi omul este in stare sa creeze astfel de povesti si dogme. Un exemplu perfect este in Coran. Este o carte destul de bine structurata, cu multe povesti si invataturi de ai spune ca un om nu putea gandii asa ceva dar totuși Coranul dupa voi este cel fals si are si destul de multe diferente care nu o poate face sa fie identica sau copiata cu Biblia. Asta dovedește din nou ca astfel de carti religioase pot fi scornite de niste oameni care au interpretat gresit lucrurile pe care le-au vazut. Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Faptul ca doua carti sunt in contradictie nu inseamna automat ca ambele sunt false.Toate convingerile desore lume si viata aflate in contradictie sunt exclusiviste( poti spune intolerante) unele fata de aktele: crestinii cred ca doar Biblia e revelatia de sine a Creaorului existentei si musulmanii, hindusii, ateii se inseala; ateii cred ca ei detin adevarul si restul se inseala; si cei ce soun ca ei sunt relativisti si fiecare perspectva e buna pentru cel ce o crede, sunt de patere ca cei ce resoing relativismul se inseala.Pe de alta parte nimeni nu se gandeste serios ca atomii din univers au aparut partial dupa cosmogeneza crestina, partial dupa cea hindusa, in adancul constiintei noastre toti stim ca universul trebuie sa aiba o cauza unitara.

| Wr3nch a răspuns:

Daca ai venit aici sa momesti crestini tin sa te dezmagesc. Is prea putini aici, si au vazut momeala mai buna pe vremea lui Memu10

| AteuI explică (pentru Wr3nch):

Meme10memu inca este printre noi. Astea au fost conturile lui:
@Meme10Memu - suspendat pentru: Abuzul de raspunsuri pentru a promova un site extern, manifestări ale intoleranţei faţă de opţiunile religioase ale altor utilizatori
@VasileBen - suspendat pentru: Intoleranta fata de alte religii, orientari sexuale, credinte.
@alidenbealidenbi - suspendat definitiv
@maintereseazaZZZ - activ acum

| h379m3973423 a răspuns (pentru AteuI):

De ce a fost suspendat definitiv? Și tu de unde știi? laughing

| AteuI explică (pentru h379m3973423):

Pai dupa 2 conturi suspendate pentru intoleranta la alte religii si propaganda la secta lui, ii cred pe admini ca l-au taxat definitiv pe al treilea. In plus, pe primele doua era genul mai retras, care bloca pe toata lumea si nu interactiona atat de mult pentru ca ii bloca pe toti. Cu contul al trelea n-a mai blocat pe nimeni. Pe toti i-a luat la rost. S-a dus omul si la categoria stiinte sa ne bage pe gat secta lui. Asta i-a adus suspendarea definitiva.
De unde știu? Pai cu toate conturile am interactionat, toate conturile fac reclama la un site al martorilor lui Iehova, toate conturile au acelasi limbaj si exprimare, si am verificat in lista de suspendati detalii despre suspendare. Acum s-a mutat pe @maintereseazaZZZ. Probabil nici cu asta nu o sa o mai duca mult. Cred ca la un simplu raport mentionandu-se ca e Meme10Memu a si luat definitivul. Dar nu-i problema, isi face baiatul imediat altul cu temp email.

| h379m3973423 a răspuns (pentru AteuI):

"Cu contul al trelea n-a mai blocat pe nimeni. Pe toti i-a luat la rost." nu cred laughing

Aha, acum am văzut și eu că e o listă cu useri suspendați.

Btw "Motiv: intoleranță față de alte religii" dar ateii mai vocali de pe aici nu au intoleranță față de TOATE religiile? laughing

| AteuI explică (pentru h379m3973423):

Dar voi nu aveti intoleranta fata de stiinta si gandire analitica pe dovezi si logica?
E vorba de exprimare aici. Una e cand vi sa spui ceva de logica care trebuie definit logic si dovedit palpabil si alta e cand vine sectantul ala cu armaghedonul lui, ca murim toti daca nu ne convertim la secta lui, ca doar martorii lui Iehova vor stapanii imparatia lui Dumnezeu, ca transfuziile de sange sunt interzise de Iehova si sa ne lasam copiii sa moara pentru ca Iehova ii va invia, etc. Secta lui e prea drogata. Religia are problemele ei de logica in unele privinte, dar regulile si povestile din secta martorilor ma innebunesc de-a binelea.

| h379m3973423 a răspuns (pentru AteuI):

" alta e cand vine sectantul ala cu armaghedonul lui, ca murim toti daca nu ne convertim la secta lui, ca doar martorii lui Iehova vor stapani" mor laughing ești tare rău

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Mie Biblia mi-a schimbat viața
Trage tu concluzii

| maintereseazaZZZ a răspuns:

Din Coran lipseste esentialul adica necesitatea unei jertfe umane perfecte de rascumparare pentru iertarea pacatelor. Asta e o dovada ca Biblia e cea adevarata si Coranul e fals.

Răspuns utilizator avertizat
Întrebări recente