| WhatheWow a întrebat:

Evoluția a lăsat în urma ei multe urme, dovezi care, coroborate ne ajută să ne facem o idee despre mecanismele și motivele ei. Știm că viața a apărut în apă iar evoluția ei a dat naștere la o diversitate de specii care deși au configurații biologice asemănătoare se pot diferenția intr-atât încât de multe ori ne vine greu să credem că am fi putut avea un strămoș comun.
Un lucru foarte important însă, lucru care ne poate ajuta în clarificarea originilor noastre comune e faptul că la toate speciile, embrionii se dezvoltă în apă, asemenea primelor forme de viață.
Păsări, reptile, insecte își dezvoltă embrionii în ouă, în a căror interior plin de apă se dezvoltă aceşti embrioni; la pești, amfibieni, moluşte, dezvoltarea embrionilor se face tot în apa din interiorul icrelor; la mamifere, categorie din care și noi facem parte, dezvoltarea embrionilor se face în apa din interiorul placentei.
E acest lucru o dovadă a originii noastre comune și a mediului în care a apărut viața?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Da.Cred ca se stie asta de mult timp.

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Din moment ce in corpul tuturor vietuitoarelor exista mai mult de 50% apa logica ne duce la ideea ca viata a aparut in apa.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sau la unii gasesti 50 la suta vodka!

| EmaS a răspuns:

Stiinta nu poate sa demonstreze suta la suta ca are dreptate.Neavand nici un fel de fapte care sa ii limiteze, darwinistii sunt liberi sa apeleze la imaginatie pentru a construi ''verigi lipsa''din resturi fosile extrem de banale cum ar fi un singur dinte. Iata de ce multe din asa numitele ''verigi lipsa''au fost demascate ulterior ca falsuri sau greseli.Henry Gee, autorul principal pe teme de stiinta scrie,, A lua un sir de fosile si a pretinde ca acestea descind unele din altele nu este o ipoteza stiintifica testabila, ci o afirmatie la fel de valida ca un basm pentru adormit copiii.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Eu cred că ar trebui să mai citești lucrări științifice să vizitezi ceva muzee și poți să îți faci o idee. Tu nu te-ai întrebat vreodată de ce se studiază în școlile din toată lumea civilizată Evoluția? Să știi că sunt mulți cei care cred în Dumnezeu și se împacă bine și cu această teorie.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Dragul meu, dar cine a spus ca nu am studiat? Ba chiar am cumparat si carti pentru a ma documenta. Exista, in esenta doar doua posibilitati:Fie ne-a creat Dumnezeu, fie noi L-am creat pe El.Asa cum am vazut, darwinismul-nu Dumnezeu-este o izvodire a mintii umane.Iti trebuie mai multa credinta ca sa fii darwinist.Pentru aceasta va trebui sa crezi fara o interventie divina:1.Ca ceva a aparut din nimic.(originea universului).
2. Ordinea a aparut din haos.(planul universului).
3.Viata a aparut din nonviata(ceea ce inseamna ca inteligenta a aparut din noninteligenta, iar personalitatea a aparut din nonpersonalitate).
4.Noile forme de viata au aparut din formele de viata existente deja, in ciuda dovezilor care arata contrariul ca de exemplu:1.Barierele genetice.
2.Schimbarea ciclica.
3.Complexitatea ireductibila.
4. Izolarea moleculara.
5.Neviabilitatea formelor de tranzitie
6.Dovezile fosile

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Dacă-mi spui și de cine sunt scrise și la ce editură, putem dezbate veridicitatea celor scrise în ele.
Și nu mi-ai răspuns la cealaltă întrebare, cea cu școala!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Am invatat si chiar am fost la concurs judetean in clasa a opta, cunosc foarte bine teoria evolutiei umane.
Am mai multe carti, iti amintesc trei dintre ele:''Marturii care cer un verdict'' Josh McDowell; ''Nu am destula credinta ca sa fiu ateu'' Norman L. Geisler; Si totusi Biblia are dreptate Werner Keller; Si inca una scrisa de cercetatorul Werner Gitt ''Intrebari mereu puse''.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Și dacă spui că Creația e cea adevărată, de ce nu se studiază ea în şcoli și marile Universități? Da, Religia se studiază așa ca materie spirituală de puțin timp dar nu ca materie științifică.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Pentru ca, din pacate, oamenii nu pun pret pe sufletul lor. Dar, sunt si oameni de stiinta care in acelasi timp sunt si buni crestini.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Da, au sânge în vodkă! laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Stii si tu de cine vorbesc, nu?!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Crezi? Eu cunosc profesori universitari care e hilar să-i întrebi dacă cred veridicitatea teoriei evoluției însă merg la biserică, se implică în proiecte ale bisericii și nu de ochii lumii ci chiar cred în Dumnezeu. În schimb, dacă vii să-i convingi că ceea ce scrie în Biblie trebuie luat tot ca atare o să rădă de tine.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Macar ei frecventeaza biserica spre deosebire de altii...

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Bănuiesc dar nu pot să mă pronunț în privința nimănui de aici; sub umbrela anonimatului mulți spun multe.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Deci nu doar că frecventează dar ți-am spus, chiar cred cu adevărat în Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu cred ca este adevarat pentru ca prea vorbeste cu patos despre licorile lui Bachus.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Si nu au nici o putere de a te influenta si pe tine? Cumnata mea este psiholog si profesor in SUA, si cu timpul a realizat ca avem dreptate si s-a intors la Dumnezeu impreuna cu sotul ei.

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

"1.Ca ceva a aparut din nimic.(originea universului).
2. Ordinea a aparut din haos.(planul universului)."
Nu iti pare ca 1 este in contradictie cu 2, pentru ca daca totul a aparut din NIMIC (punctul 1) si ordinea (Adica ce exista astazi, totul) a aparut din HAOS(adica ce exista), rezulta ca haosul=nimic. Iar asta este o contradictie destul de mare spun eu, poate nimicul sa fie haotic sau ordonat?

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Nu, merg și eu câteodată, la ocazii mari dar în rest...
Ştii cum e? Decât să te prefaci că ești credincios mai bine așa în starea în care sunt! Am stofă de actor și pot juca un teatru...dar la ce-mi folosește? Cred în ceea ce experiențele mele disting că e adevărat.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Ma rog sa ai parte de experiente reale cu Dumnezeu!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Dacă totuși Dumnezeu există și-mi trimite cel mai mic semn CREDIBIL, păi atunci cu siguranță că o să auzi de mine. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Poate sigur ca poate, daca crezi in teoria creatiei!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai de unde cunosti Teoria evolutiei Ema de la evanghelisti, nici unul din cei patru nu are cercetari in domeniu.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dragul meu, stiu de la scoala!

| Inferno a răspuns:

Este o dovada, dar nu una dintre cele mai bune. Am discutat teoria evolutiei pe acest site de nenumarate ori, am pus si o intrebare pe tema aceasta, in care explicam lucrurile incontestabile in cazul ei.
Acest link cu intrebarea este doar ca un raspuns anticipat la comentariile stupide ale abscurantistilor ce sunt sigur ca-si vor face aparitia. Deci:
http://www.tpu.ro/......-o-teorie/

| RAY a răspuns:

Asta e una din multele dovezi care dovedesc evolutia vietii pe pamant

| usuk a răspuns:

Nu stiu de ce, dar am niste semne de intrebare...
chiar daca ceea ce spui ar putea fi plauzibil, ar fi cam aberant sa generalizezi in halul asta ciclul vietii pe pamant.
mai exact, nu tot ce se vede s-a nascut din apa sau din pricina acesteia, deoarece exista si bacterii sulfuroase care isi iau energia descompunand hidrogenul sulfurat(nu au nevoie de apa)
nu stiu daca mai exista si alte bacterii de acest fel